AlkuPohjois-SavoIisalmen pitäjäRuodutusluettelotRuodutusluettelo 1677 → Nimihakemisto

Iisalmi ruodutusluettelo 1677

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  C  E  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW 
 -  A  C  E  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Anderss Bertillsonn (Pörsenmäckj) Ruotu 12

Eskill Jönsonn (Kiuruwäsi) Ruotu 14

Eskill Larsson (Idesalm by) Ruotu 8

Hemming Hendersonn (Jumis) Ruotu 10

Hendrich Gustafsonn (Pardalaby) Ruotu 8

Jöran Hemmingsonn (Luckarila) Ruotu 11

Jöran Madtson (Karfwasalm) Ruotu 12

Lars Påhlsonn (Pardalaby) Ruotu 8

Lars Thomason (Kalliojärfwj) Ruotu 14

Peer Christerson (Wianda) Ruotu 12

Peer Jacobson (Sukewaby) Ruotu 9

Sigfredh Påhlson (Koppoila) Ruotu 11

Staffan Gabriellsonn (Niemisjärf:) Ruotu 14

AAlkuun

Assikain

Hendrich (Pörsenmäckj) Ruotu 12

Olof Madtson (Ulmaby) Ruotu 10

CAlkuun

Cainolain

Peer Jacobson (Rutako) Ruotu 9

Caupinen

Jöns Bertillson (Kaupila) Ruotu 9

Michell (Kaupila) Ruotu 9

Colemainen

Påhl Bertilson (Waraslax) Ruotu 13

Collioinen

Anders Matdtson (Idesalm by) Ruotu 8

Bertill Madtson (Idesalm by) Ruotu 8

Copoin

Philip Larson (Pörsenmäckj) Ruotu 12

Cumbul:

Wijsa Wijsason (Haijasby) Ruotu 15

Cuosmain

Peer Peerson (Paiujerfwj) Ruotu 11

Cuosmainen

Erich Johansn (Paiujerfwj) Ruotu 11

Cuossma

Peer Cuossmasson (Karfwasalm) Ruotu 12

Cämiläinen

Lars (Taipal) Ruotu 13

EAlkuun

Eskelin

Påhl Madtson (Sångajarfwj) Ruotu 9

Eskelinen

Påhl Påhlson (Wächmasjärf:) Ruotu 9

HAlkuun

Haloinen

Peer Jacobson (Warpais) Ruotu 10

Harakain

Olof (Karfwasalm) Ruotu 12

Harmainen

Hendrich (Waraslax) Ruotu 13

Heinoinen

Erich Larson (Ulmaby) Ruotu 10

Heiskain

Zaharias Larson (Kårpijärfwj) Ruotu 10

Heiskainen

Anders Larson (Hapajärfwj) Ruotu 15

Jöns Anderson (Jumis) Ruotu 10

Jöns Larson (Pallois) Ruotu 10

Hilduin

Ifwar Swenson (Narfwalax) Ruotu 12

Jöns Jönson (Narfwalax) Ruotu 12

Sigfred Nilson (Narfwalax) Ruotu 12

Huijainen

Niels Olofson (Lambanjärf:) Ruotu 12

Huttuin

Christer Larson (Oinasjärfwj) Ruotu 10

Jöns Hendersonn (Swenninmäkj) Ruotu 9

Jöns Markuson (Kilpisarj) Ruotu 10

Jöns Olofson (Sångajarfwj) Ruotu 9

Lars Larson (Sångajarfwj) Ruotu 9

Madtz Madtson (Swenninmäkj) Ruotu 9

Madtz Peerson (Swenninmäkj) Ruotu 9

Michel (Oinasjärfwj) Ruotu 10

Olof Markuson (Withaby) Ruotu 10

Olof Olofson (Kårpijärfwj) Ruotu 10

Peer A: (Withaby) Ruotu 10

Peer Olofson (Oinasjärfwj) Ruotu 10

Påhl Andersn (Withaby) Ruotu 10

Thomas Jönsson (Rotanmackj) Ruotu 14

Huttuinen

Påhl Olofson (Lambanjärf:) Ruotu 13

Hywärin

Jacob Madtson (Niemisjärf:) Ruotu 14

Håbinen

Anders O: (Luboaby) Ruotu 15

Hörkäs

Niels Jöransn (Härnäjärf:) Ruotu 10

IAlkuun

Ihalain

Johan Anderson (Lööytenmackj) Ruotu 13

Ikoin

Påhl Larson (Ollikala) Ruotu 11

Ikoinen

Madtz (Hautajärf:) Ruotu 14

JAlkuun

Junduin

Lars Larson (Haijasby) Ruotu 15

Jäskäläin

Hendrich Hanson (Lambanjärf:) Ruotu 13

Olof Eskillsson (Karfwasalm) Ruotu 12

KAlkuun

Kaikoinen

Eskill Eskillson (Niemisjärf:) Ruotu 14

Kapoin

Hend: Hansson (Wäiselenmäkj) Ruotu 12

Karhuinen

Påhl Peerson (Idesalm by) Ruotu 8

Karkainen

Anders (Idesalm by) Ruotu 8

Kasurin

Påhl Staffanss (Lambanjärf:) Ruotu 13

Katainen

Olof (Karfwasalm) Ruotu 12

Keijain

Johan (Wianda) Ruotu 12

Kiskin

Philip Peerson (Kiuruwäsi) Ruotu 14

Kiskinen

Daniel (Pardalaby) Ruotu 8

Kockoinen

Markus (Sulkawaby) Ruotu 14

Komoinen

Påhl O: (Luboaby) Ruotu 15

Koppoin

Lars Larsonn (Niemisjärf:) Ruotu 12

Kumbulain

Jöns Wijsason (Porowäsi) Ruotu 15

Kutilain

Olof (Pardalaby) Ruotu 8

Kåckarin

Lars (Paiujerfwj) Ruotu 11

Olof Erichson (Paiujerfwj) Ruotu 11

Kåckoinen

Hendrich (Nissiläby) Ruotu 9

Niels (Lambanjärf:) Ruotu 13

Kårhoinen

Sigfredh (Sälläwäby) Ruotu 10

Kåtilainen

Olof Madtson (Lambanjärf:) Ruotu 13

Kächköin

Anders Larsson (Närkoby) Ruotu 10

Johan Peerson (Närkoby) Ruotu 10

Lars Larson (Närkoby) Ruotu 10

Kämäräin

Peer Peersonn (Luboaby) Ruotu 15

Påhl Madtsonn (Luboaby) Ruotu 15

Kärfwin

Hans Hansson (Wiermä) Ruotu 9

Kärfwinen

Olof Knutsson (Ryhälä by) Ruotu 9

Kärieises

Madtz (Wächmasjärf:) Ruotu 9

Käriäinen

Påhl Anderson (Närkoby) Ruotu 11

Kärkinen

Philip Olofson (Hautajärf:) Ruotu 14

Kärkäinen

And: Peerson (Lambanjärf:) Ruotu 13

Lars Henderson (Kalliojärfwj) Ruotu 14

Mårthen (Hautajärf:) Ruotu 14

Olof Jönson (Kalliojärfwj) Ruotu 14

Olof Olofsonn (Hautajärf:) Ruotu 14

Thomas Peerson (Kalliojärfwj) Ruotu 14

Kättuinen

Anders Anderson (Wiermä) Ruotu 8

Johan Olofson (Walkiainenby) Ruotu 8

Olof Påhlson (Wiermä) Ruotu 9

Peer Olofson (Ryhälä by) Ruotu 9

Peer Olofsonn (Walkiainenby) Ruotu 8

Påhl Hinderson (Wiermä) Ruotu 9

Påhl Peerson (Walkiainenby) Ruotu 8

Thomas Olofson (Walkiainenby) Ruotu 8

LAlkuun

Laitinen

Madtz Larson (Lambanjärf:) Ruotu 13

Lappalain

Hend: Henderson (Kiuruwäsi) Ruotu 14

Hend: Peerson (Kiuruwäsi) Ruotu 14

Hendrich Peerson (Hapajärfwj) Ruotu 15

Hindrich O: (Kiuruwäsi) Ruotu 14

Lars Henderson (Rotanmackj) Ruotu 14

Lars Larsonn (Wianda) Ruotu 12

Madtz Madtson (Rotanmackj) Ruotu 15

Madtz Madtsson (Rotanmackj) Ruotu 15

Peer Hendrson (Tommanmackj) Ruotu 14

Lappalainen

Madtz Peerson (Sutela) Ruotu 11

Lapwetel:

Peer Påhlsonn (Wianda) Ruotu 12

Lapwetelain

Enwaldh (Wianda) Ruotu 12

Erich Påhlson (Paiujerfwj) Ruotu 11

Lapweteläin

Niels And: (Ulmaby) Ruotu 10

Olof Erichsson (Karfwasalm) Ruotu 12

Launoinen

Johan Olofson (Salmijärf:) Ruotu 14

Linduinen

Michell (Ongiwäsi) Ruotu 12

Lippainen

Olof O: (Lambanjärf:) Ruotu 13

Lippoinen

Eskill Mårthenson (Lambanjärf:) Ruotu 13

Eskill O: (Lambanjärf:) Ruotu 13

Luckarin

Lars Anderson (Lööytenmackj) Ruotu 13

Lars Larson (Luckarila) Ruotu 11

Peer Peerson (Luckarila) Ruotu 11

Läskinen

Peer (Pörsenmäckj) Ruotu 12

MAlkuun

Mackoin

Eskell Madtson (Salamiby) Ruotu 9

Jöns Larson (Salamiby) Ruotu 9

Madtz Eskelson (Salamiby) Ruotu 9

Påhl Påhlson (Salamiby) Ruotu 9

Mackoinen

Hans (Salamiby) Ruotu 9

Martikain

Christer Jacobson (Ollikala) Ruotu 11

Jöhran Jöranson (Martikala) Ruotu 11

Olof Peersson (Martikala) Ruotu 11

Peer Christerson (Martikala) Ruotu 11

Martikainen

Peer Peersson (Ollikala) Ruotu 11

Myckäin

Peer Nielson (Narfwalax) Ruotu 12

Mäkhäin

And: Anderson (Sångajarfwj) Ruotu 9

Mätäinen

Hans Anderson (Lambanjärf:) Ruotu 13

NAlkuun

Nirainen

Peer Peerson (Porowäsi) Ruotu 15

Niskainen

Anders Anderson (Lammassarj) Ruotu 13

Johan (Lammassarj) Ruotu 13

Johan O: (Lammassarj) Ruotu 13

Peer Olofsonn (Niemisjärf:) Ruotu 14

Simon O: (Pielawäsi) Ruotu 13

Nissinen

Erich O:son (Sälläwäby) Ruotu 10

Lars O:sn (Sälläwäby) Ruotu 10

Madtz Påhlson (Nissiläby) Ruotu 9

Niels Jönson (Nissiläby) Ruotu 9

Niels Olofson (Nissiläby) Ruotu 9

Olof Påhlson (Nissiläby) Ruotu 9

Nousiainen

Staffan Påhlson (Sulkawaby) Ruotu 14

OAlkuun

Oijalainen

Olof (Hapajärfwj) Ruotu 15

Ollikain

Johan Johanson (Kiwistoby) Ruotu 11

Lars Bertillsson (Ollikala) Ruotu 11

Olof Thomasson (Karfwasalm) Ruotu 12

Påhl Andersson (Ollikala) Ruotu 11

Påhl Påhlson (Kiwistoby) Ruotu 11

Staffan Staffanson (Ollikala) Ruotu 11

Ollikainen

Olof O: (Sutela) Ruotu 11

PAlkuun

Pardain

Anders Olofsonn (Pörsenmäckj) Ruotu 12

Bertill Jönson (Tommanmackj) Ruotu 14

Carl Johanson (Pörsenmäckj) Ruotu 12

Ifwar Henderson (Päsmärj) Ruotu 9

Johan Larson (Pardalaby) Ruotu 8, (Hapajärfwj) Ruotu 15

Jöns Peerson (Kiuruwäsi) Ruotu 14

Jöran Olofson (Pardalaby) Ruotu 8

Lars Larson (Lakaby) Ruotu 9

Lars Michellson (Luboaby) Ruotu 15

Madtz Peerson (Hapajärfwj) Ruotu 15

Peer Markusson (Närkoby) Ruotu 11

Peer Peersson (Härnäjärf:) Ruotu 10

Påhl Henderson (Hapajärfwj) Ruotu 15

Påhl Olofson (Pörsenmäckj) Ruotu 12

Wijsa Eskillson (Pardalaby) Ruotu 8

Pedikäin

Anders Henderson (Sulkawaby) Ruotu 14

Hendrich A: (Sulkawaby) Ruotu 14

Påhl Nielsson (Sulkawaby) Ruotu 14

Pedikäinen

Anders Larson (Waraslax) Ruotu 13

Pesoinen

Olof Olofsonn (Hapajärfwj) Ruotu 15

Påikain

Madtz Philipson (Karfwasalm) Ruotu 12

Pöllikas

Hend: Anderson (Kilpisarj) Ruotu 10

Pölläis

Anders (Rutako) Ruotu 10

Pöxö

Olof Peerson (Hautajärf:) Ruotu 14

RAlkuun

Rautapardain

Ifwar (Pörsenmäckj) Ruotu 12

Rautiainen

Påhl (Niemisjärf:) Ruotu 14

Risainen

Peer (Luboaby) Ruotu 15

Roifwas

Niels Johansson (Sälläwäby) Ruotu 10

Rotzalain

Hemmingh (Paiujerfwj) Ruotu 11

Hendrich Henderson (Niemisjärf:) Ruotu 12

Madtz Peerson (Ongiwäsi) Ruotu 12

Peer Erichson (Waraslax) Ruotu 13

Påhl Nielson (Ongiwäsi) Ruotu 12

Rotzalainen

Jacob Henderson (Rokoinen) Ruotu 11

Ruotzalain

Brusius (Lambanjärf:) Ruotu 13

Ifwar Anderson (Niemisjärf:) Ruotu 11

Peer Nielson (Niemisjärf:) Ruotu 11

Ryhäin

Olof Peerson (Rutako) Ruotu 9

Ryhäinen

Anders (Ryhälä by) Ruotu 9

Rynäin

Bertill Hend: (Jyngannemj) Ruotu 12

Lars Erichson (Karfwasalm) Ruotu 12

Rytkäin

Madtz Henderson (Pielawäsi) Ruotu 13

Rytkäinen

Hemmingh (Pielawäsi) Ruotu 13

Lars Peerson (Salmijärf:) Ruotu 14

Ryttköin

Elias Månson (Taipal) Ruotu 13

Peer Påhlson (Taipal) Ruotu 13

Råmsa

Peer Peersonn (Wianda) Ruotu 12

Rämäs

Jöns Jönsson (Rämäxälä) Ruotu 15

Peer Larsonn (Rämäxälä) Ruotu 15

Peer Madtson (Rämäxälä) Ruotu 15

Räsäinen

Anders Påhlson (Lööytenmackj) Ruotu 13

Jacob O: (Waraslax) Ruotu 13

Lars Thomasson (Lambanjärf:) Ruotu 13

Röngä

Påhl Peerson (Lööytenmackj) Ruotu 13

Rönkas

Niels (Rutako) Ruotu 10

Rönkoi

And: Anderson (Sångajarfwj) Ruotu 9

Rönkoj

Johan Madtsson (Rutako) Ruotu 10

Lars Wijsasson (Rutako) Ruotu 10

Peer Larson (Rutako) Ruotu 10

SAlkuun

Saikoin

Mich: Michellson (Lambanjärf:) Ruotu 13

Saikoinen

Lars Larsson (Lambanjärf:) Ruotu 13

Sarainen

Anders Madtzson (Sulkawaby) Ruotu 14

Saxa

Olof Peerson (Niemisjärf:) Ruotu 14

Siwoin

Hend. Påhlson (Ollikala) Ruotu 11

Peer Påhlsson (Ollikala) Ruotu 11

Sormuinen

Knuth Thomason (Sälläwäby) Ruotu 10

Sourulain

Jöns Peerson (Kilpisarj) Ruotu 10

Suomalain

Michell Madtson (Swenninmäkj) Ruotu 9

Sutinen

And: Anderson (Sutela) Ruotu 11

Lars Peerson (Koppoila) Ruotu 11

Madtz Nielson (Sutela) Ruotu 11

Swenninen

Hendrich O:son (Swenninmäkj) Ruotu 9

TAlkuun

Tappanain

Hendrich (Hapajärfwj) Ruotu 15

Tenhuinen

Påhl Madtson (Sulkawaby) Ruotu 14

Tickain

Hendrich Erichson (Waraslax) Ruotu 13

Lars Påhlson (Kiuruwäsi) Ruotu 14

Olof Larson (Kiuruwäsi) Ruotu 14

Peer (Kiuruwäsi) Ruotu 14

Tickainen

Olof Michellson (Kalliojärfwj) Ruotu 14

Tijainen

Niels Nielson (Kåtaniemj) Ruotu 13

Tijkain

Niels Christerson (Ulmaby) Ruotu 10

Tijkainen

Olof O: (Ulmaby) Ruotu 10

Påhl O: (Ulmaby) Ruotu 10

Toifwin

Michell Peerson (Wächmasjärf:) Ruotu 9

Peer Jöranson (Päsmärj) Ruotu 9

Toifwinen

Staffan (Lakaby) Ruotu 9

Tosawain

Johan Michellsn (Lööytenmackj) Ruotu 13

Lars Andersonn (Lööytenmackj) Ruotu 13

Tossawain

Lars Peerson (Lööytenmackj) Ruotu 13

Påhl Larson (Pielawäsi) Ruotu 13

UAlkuun

Uhlmain

Peer Jönsson (Ulmaby) Ruotu 10

Påhl Påhlsn (Ulmaby) Ruotu 10

Ulmainen

Christer Christersn (Ulmaby) Ruotu 10

VWAlkuun

Wijnikainen

Michell (Kalliojärfwj) Ruotu 14

Wäsäin

Hend: Hansonn (Pörsenmäckj) Ruotu 12

Peer Påhlson (Wäiselenmäkj) Ruotu 12

Påhl Staffanson (Koppoila) Ruotu 11

Staffan Peerson (Wäiselenmäkj) Ruotu 12

Tässä hakemistossa on yhteensä 266 nimeä

© Väinö Holopainen 2015