AlkuPohjois-SavoIisalmen pitäjäRuodutusluettelotRuodutusluettelo 1679 → Nimihakemisto

Iisalmi ruodutusluettelo 1679

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  C  E  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW 
 -  A  C  E  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Anders Andersson (Nerko) Ruotu 6

Anders Erichsson (Lapwetänmäkj) Ruotu 9

Anders Mattsson (Idensalmj) Ruotu 1

Anders Mårthensson (Heinämäkj) Ruotu 11

Anders Staffansson (Ryhälä by) Ruotu 2

Bertel Bertilsson (Pörsämekj) Ruotu 10

Bertil Hendersson (Nissiläby) Ruotu 2

Bertil Mattsson (Idensalmj) Ruotu 1

Eskell Mattsson (Sakahimby) Ruotu 2

Gabriel (NiemisJärf) Ruotu 13

Hendrich Bertilsson (Sumis) Ruotu 5

Hendrich Hemmingsson (Warpais by) Ruotu 5

Hendrich Mattsson (Sumis) Ruotu 5

Jacob Gabrielsson (NiemisJärf) Ruotu 13

Jacob Jacobsson (Kernejärfwj) Ruotu 5

Jören Hemmingson (Lukarila) Ruotu 8

Knuth Mårthensson (KallioJärf) Ruotu 13

Lars Hindersson (Ratanmäkj) Ruotu 14

Lars Mårthensson (Lapwetänmäkj) Ruotu 10

Markus Markusson (Kilpisarj) Ruotu 5

Mattz Eskelsson (Sakahimby) Ruotu 2

Nils Christersson (Ulmalaby) Ruotu 6

Olof Persson (Nerko) Ruotu 6

Olof Staffansson (NiemisJärf) Ruotu 14

Oloff Påhlsson (Nissiläby) Ruotu 2

Peer Larsson (Haiasby) Ruotu 15

Peer Mattsson (Idensalmj) Ruotu 1

Philpus Kijskinen (Ratanmäkj) Ruotu 14

Påhl Peersson (Wechmajerfwj) Ruotu 3

Thomas Thomasson (KallioJärf) Ruotu 13

AAlkuun

Asikain

Hendrich (Pörsämekj) Ruotu 10

CAlkuun

Colemain

Påhl Bertilsson (Tommasmäkj) Ruotu 13

Culemain

Mattz Pertelsson (Ratanmäkj) Ruotu 15

Cumpulain

Hendrich Persson (Haiasby) Ruotu 15

Jöns (Puravesi) Ruotu 15

Wisentius (Haiasby) Ruotu 15

Cuosmain

Erich Johansson (Paiujerf) Ruotu 8

Peer (Karsalmj) Ruotu 9

Cuossmain

Lars Persson (Paiujerf) Ruotu 8

EAlkuun

Eskelin

Eskel Pållsson (Wechmajerfwj) Ruotu 3

Mattz Eskelsson (Remexeläby) Ruotu 16

Nils Peersson (Wechmajerfwj) Ruotu 3

Påhl Mattsson (Songajerfwj) Ruotu 3

HAlkuun

Haloin

Olof (Luupåby) Ruotu 16

Peer Jacobsson (Kernejärfwj) Ruotu 5

Harakain

Olof (Pörsämekj) Ruotu 10

Heinoin

Erich Larsson (Ulmalaby) Ruotu 6

Heiskain

Anders (Haiasby) Ruotu 16

Jeremias (Sumis) Ruotu 4

Jöns Andersson (Sumis) Ruotu 5

Lars Bertilsson (Kilpisarj) Ruotu 6

Lars Johansson (Kilpisarj) Ruotu 6

Hilduin

Hendrich (Vijanda) Ruotu 9

Ifwardh (Narwalax) Ruotu 8

Jöns Jönsson (Narwalax) Ruotu 9

Sigfredh Nilsson (Narwalax) Ruotu 9

Hilli

Jöns Hendersson (Wijtaby) Ruotu 5

Huiain

Nils Olofsson (LambanJ:) Ruotu 10

Huttin

Michel Larsson (Onasjerfwj) Ruotu 4

Huttuin

Anders Andersson (Wijtaby) Ruotu 5

Hendrich Jönsson (Swennimäkj) Ruotu 2, (Ratanmäkj) Ruotu 14

Hendrich O. (Songajerfwj) Ruotu 3

Jöns Mattsson (Swennimäkj) Ruotu 2

Lars Larsson (Rutakaby) Ruotu 3

Olof Oloffsson (Onasjerfwj) Ruotu 4

Oluf (Swennimäkj) Ruotu 2

Oluf Andersson (Songajerfwj) Ruotu 3

Oluf J. (Songajerfwj) Ruotu 3

Peer Olofsson (Onasjerfwj) Ruotu 4

Påhl Olofsson (Heinämäkj) Ruotu 11

Thomas (Songajerfwj) Ruotu 3

Hyfwoin

Olof (Sulkawa) Ruotu 13

Hyfwäin

Jacob Mattson (NiemisJärf) Ruotu 13

Hynyinen

Hendrich (Sumis) Ruotu 5

JAlkuun

Jkoin

Påhl Larsson (Ollikala) Ruotu 7

Junduin

Lars Larsson (Haiasby) Ruotu 15

Juutinen

Hendrich Olofsson (Sumis) Ruotu 5

Oluf (Sumis) Ruotu 4

Jäskeläin

Olof H. (LambanJ:) Ruotu 10

Peer (LambanJ:) Ruotu 10

KAlkuun

Kaikain

Lars Eskelsson (NiemisJärf) Ruotu 14

Kaikoinen

Peer Jönsson (Kiuruvesj) Ruotu 14

Kainulain

Jacob P. (Rutakaby) Ruotu 4

Kapoin

Peer Hansson (Jyngennemj) Ruotu 9

Karakain

Anders (Idensalmj) Ruotu 1

Kasarin

Påhl Staffansson (Heinämäkj) Ruotu 11

Kasurin

Olof Larsson (Ulmalaby) Ruotu 6

Katainen

Ifwardh Olofsson (Lapwetänmäkj) Ruotu 10

Kaupinen

Jöns Bertilsson (Kaupilaby) Ruotu 2

Mattz Mickelsson (Kaupilaby) Ruotu 2

Kettuin

Olof Johansson (Walkiaisby) Ruotu 1

Oloff A. (Swennimäkj) Ruotu 2

Påhl H. (Sakahimby) Ruotu 1

Kijskin

Daniel (Pardalaby) Ruotu 1

Konoinen

Påhl (Luupåby) Ruotu 16

Koppoin

Lars Larsson (Nilmisjerf) Ruotu 8

Kumulain

Peer Jacobsson (Laaka) Ruotu 3

Kurwinen

Oloff (Ryhälä by) Ruotu 2

Kåkarin

Olof (Paiujerf) Ruotu 8

Kåkarinen

Erich Erichsson (Sutela) Ruotu 7

Kächkoin

Anders Larsson (Nerko) Ruotu 6

Jöns Persson (Nerko) Ruotu 6

Lars Larsson (Nerko) Ruotu 6

Kächköin

Mattz Persson (Nerko) Ruotu 7

Käioin

Johan Olofsson (Läppälax) Ruotu 9

Kämäräin

Olof Persson (Luupåby) Ruotu 16

Påhl Mattsson (Luupåby) Ruotu 16

Käriäin

Påhl Andersson (Martikala) Ruotu 7

Kärkäin

Jöns Johansson (KallioJärf) Ruotu 13

Jöns Olofsson (Hauta) Ruotu 14

Mårthen (Kiuruvesj) Ruotu 14

Olof Olofsson (Kiuruvesj) Ruotu 14

Olof Persson (Luupåby) Ruotu 16

Peer Andersson (Heinämäkj) Ruotu 11

Peer Olofsson (KallioJärf) Ruotu 13, (Hauta) Ruotu 14

LAlkuun

Laitinen

Lars (Heinämäkj) Ruotu 11

Lappalain

Hendrich Persson (Kiuruvesj) Ruotu 14

Lars Larsson (Wäsälänmäkj) Ruotu 9, (Ratanmäkj) Ruotu 15

Lars Peersson (Haiasby) Ruotu 16

Mattz Mattsson (Puravesi) Ruotu 15

Mattz Persson (Sutela) Ruotu 7

Peer (Heinämäkj) Ruotu 11

Peer Hendersson (Ratanmäkj) Ruotu 14

Peer Persson (Haiasby) Ruotu 15

Lapwetel:

Jöran Mattsson (Lapwetänmäkj) Ruotu 9

Lapwetelä

Anders A. (Ulmalaby) Ruotu 6

Lapweteläin

Enwaldh (Läppälax) Ruotu 9

Erich (Paiujerf) Ruotu 8

Leskin

Påhl Persson (LambanJ:) Ruotu 10

Linduin

Michel (Vijanda) Ruotu 9

Lippoin

Eskel (Heinämäkj) Ruotu 11

Lippoinen

Olof (Heinämäkj) Ruotu 11

Lukaren

Lars Larsson (Lukarila) Ruotu 8

Lukarin

Lars Andersson (Kuwanemj) Ruotu 11

Peer Peresson (Lukarila) Ruotu 8

MAlkuun

Makoin

Jonas Larsson (Sakahimby) Ruotu 1

Makoinen

Mattz (Sakahimby) Ruotu 2

Mardikain

Gabriel Persson (Ollikala) Ruotu 7

Per Jöransson (Ollikala) Ruotu 7

Per Persson (Ollikala) Ruotu 7

Martika

Per Olofsson (Nerko) Ruotu 6

Martikain

Christer Jacobsson (Ollikala) Ruotu 7

Christer Persson (Martikala) Ruotu 7

Jöran Jöransson (Martikala) Ruotu 7

Peer Christersson (Martikala) Ruotu 7

Myckäin

Peer Erichsson (Ongiwesi) Ruotu 9

Mättoin

Hans Andersson (Heinämäkj) Ruotu 11

NAlkuun

Nijrain

Lars Persson (Puravesi) Ruotu 15

Niskain

Anders Andersson (Lämusarj) Ruotu 12

Johan Jsaksson (Lämusarj) Ruotu 12

Lars Olofsson (Lämusarj) Ruotu 12

Peer (Lämusarj) Ruotu 12

Peer Olofsson (NiemisJärf) Ruotu 14

Niskainen

Lars (Löytänmekj) Ruotu 11

Nissin

Christer Cnutsson (Säläwäby) Ruotu 4

Johan (Kernejärfwj) Ruotu 5

Lars Olofsson (Säläwäby) Ruotu 4

Nils Jöransson (Kernejärfwj) Ruotu 5

Olof Erichsson (Säläwäby) Ruotu 4

Peer Olofsson (Säläwäby) Ruotu 4

Philpus Olofsson (Säläwäby) Ruotu 4

Nissinen

Nils O. (Nissiläby) Ruotu 2

Påhl J. (Nissiläby) Ruotu 2

OAlkuun

Ollikain

Lars Bertilsson (Ollikala) Ruotu 7

Påhl Andersson (Ollikala) Ruotu 7

Påhl Påhlsson (Kiwisto) Ruotu 7

Staffan (Ollikala) Ruotu 7

PAlkuun

Pardain

Anders Påhlsson (Kiuruvesj) Ruotu 14

Carl Jönsson (Pörsämekj) Ruotu 10

Hendrich Erichsson (Wechmajerfwj) Ruotu 3

Ifwardh H. (Songajerfwj) Ruotu 3

Jacob Jönsson (LambanJ:) Ruotu 10

Johan Andersson (Pardalaby) Ruotu 1

Johan Larsson (Haiasby) Ruotu 15

Jöns Persson (Ratanmäkj) Ruotu 14

Jöran Michelsson (Luupåby) Ruotu 16

Lars Michelsson (Haiasby) Ruotu 15

Mattz Hindersson (Pardalaby) Ruotu 1

Mattz Jönsson (Kernejärfwj) Ruotu 5

Mattz Persson (Haiasby) Ruotu 15

Olof Larsson (Haiasby) Ruotu 15

Peer Larsson (Kernejärfwj) Ruotu 5

Påhl Ersson (Pörsämekj) Ruotu 10

Påhl Hindersson (Haiasby) Ruotu 15

Påhl Jönsson (Tommasmäkj) Ruotu 13

Påhl Olofsson (Pörsämekj) Ruotu 10

Wijsa (Pardalaby) Ruotu 1

Pardainen

Mårthen (Sakahimby) Ruotu 2

Parkinen

Johan (KallioJärf) Ruotu 13

Pedikainen

Anders (Waraslax) Ruotu 12

Pesoin

Erich (Haiasby) Ruotu 15

Jsack (Haiasby) Ruotu 15

Poikoin

Mattz Philpusson (Lapwetänmäkj) Ruotu 10

Pyllikas

Anders Andersson (Kilpisarj) Ruotu 5

Hendrich A. (Kilpisarj) Ruotu 5

Pyllöin

Anders (Rutakaby) Ruotu 4

Pöxy

Olof Larsson (Kiuruvesj) Ruotu 14

Olof Persson (Kiuruvesj) Ruotu 14

RAlkuun

Rajalain

Anders (NiemisJärf) Ruotu 13

Remes

Anders Persson (Wählb:e Jören Pistolkors Frälse) Ruotu 16

Mattz Mattsson (Wählb:e Jören Pistolkors Frälse) Ruotu 16

Peer Larsson (Wählb:e Jören Pistolkors Frälse) Ruotu 16

Påhl Johansson (Wählb:e Jören Pistolkors Frälse) Ruotu 16

Rijsain

Lars Thomasson (LambanJ:) Ruotu 10

Roifwas

Nils Jönsson (Korpijerfwj) Ruotu 4

Rotzalain

Hemming (Koppåla) Ruotu 8

Routzal:

Peer Andersson (Nilmisjerf) Ruotu 8

Routzalain

Brusius (LambanJ:) Ruotu 10

Erich Erichsson (Waraslax) Ruotu 12

Hendrich Hend. (Narwalax) Ruotu 8

Ifwardh Andersson (Nilmisjerf) Ruotu 8

Jacob (Paiujerf) Ruotu 8

Mattz Peersson (Ongiwesi) Ruotu 9

Peeer Nilsson (Nilmisjerf) Ruotu 8

Peer Mattsson (Ongiwesi) Ruotu 9

Påll Nilsson (Ongiwesi) Ruotu 9

Ryhäin

Anders Andersson (Walkiaisby) Ruotu 1, (Wieremäby) Ruotu 1

Christer Staffansson (Walkiaisby) Ruotu 1

Lars A. (Ryhälä by) Ruotu 2

Lars Persson (Rutakaby) Ruotu 4

Oloff Andersson (Wieremäby) Ruotu 1

Oloff Persson (Rutakaby) Ruotu 3

Påhl Pålsson (Wieremäby) Ruotu 1

Rytköin

Johan Mattsson (Pillawesi) Ruotu 12

Mattz Mattsson (Pillawesi) Ruotu 12

Ryttköin

Elias Påhlsson (Taipall) Ruotu 12

Johan Andersson (Taipall) Ruotu 12

Ryynäin

Bertil (Karsalmj) Ruotu 9

Bertil Hendersson (Karsalmj) Ruotu 9

Räisäin

Anders Påhlsson (Löytänmekj) Ruotu 11

Räsäin

Johan Olofsson (Waraslax) Ruotu 12

Olof Olofsson (Waraslax) Ruotu 12

Röngä

Påhl Persson (Löytänmekj) Ruotu 11

Rönköj

Anders Andersson (Songajerfwj) Ruotu 3

Johan Mattsson (Rutakaby) Ruotu 4

Jöns Nilsson (Onasjerfwj) Ruotu 4

Lars Wijsason (Rutakaby) Ruotu 4

Peer Larsson (Rutakaby) Ruotu 4

SAlkuun

Saikoin

Hemming (LambanJ:) Ruotu 10

Lars Larsson (LambanJ:) Ruotu 11

Sefwoin

Peer Persson (Ollikala) Ruotu 7

Påhl H. (Ollikala) Ruotu 7

Somalain

Erich Carlsson (KallioJärf) Ruotu 13

Sourulain

Johan Persson (Kilpisarj) Ruotu 5

Suomelain

Michel (Swennimäkj) Ruotu 2

Suttin

Anders Andersson (Sutela) Ruotu 8

Lars Persson (Nilmisjerf) Ruotu 8

Swen

Hendrich O. (Sukeusby) Ruotu 3

TAlkuun

Tapainen

Hendrich (Haiasby) Ruotu 15

Tenhuin

Anders (Sulkawa) Ruotu 13

Påhl Mattsson (Sulkawa) Ruotu 13

Påhl Nilsson (Rytgynby) Ruotu 13

Tijain

Hendrich Nilsson (Taipall) Ruotu 12

Lars Nils (Pillawesi) Ruotu 12

Nils Larsson (Taipall) Ruotu 12

Tijkain

Christer Olofsson (Ulmalaby) Ruotu 6

Olof Pålsson (Ulmalaby) Ruotu 6

Peer Olofsson (Ulmalaby) Ruotu 6

Tijrinen

Carll (Wieremäby) Ruotu 1

Tikain

Erich Erichsson (Waraslax) Ruotu 12

Hendrich Larsson (Kiuruvesj) Ruotu 14

Lars Erichsson (Waraslax) Ruotu 12

Olof Michelsson (NiemisJärf) Ruotu 13

Tåfwin

Michel Staffansson (Laaka) Ruotu 3

Tåifwin

Anders Persson (Päsmäriby) Ruotu 3

Peer Peersson (Päsmäriby) Ruotu 3

Tåssawain

Anders Andersson (Kuwanemj) Ruotu 11

Jöns Michelsson (Kuwanemj) Ruotu 11

Lars (Kuwanemj) Ruotu 11

Lars Andersson (Kuwanemj) Ruotu 11

Tåsswain

Påhl Larsson (Pillawesi) Ruotu 12

UAlkuun

Ulmain

Jöns Jönsson (Ulmalaby) Ruotu 6

Påhl Bertilsson (Ulmalaby) Ruotu 6

Påhl Jönsson (Ulmalaby) Ruotu 6

VWAlkuun

Wijnikain

Michel (NiemisJärf) Ruotu 13

Wäisäin

Peer St. (Wäsälänmäkj) Ruotu 9

Wäsäin

Hendrich Hansson (LambanJ:) Ruotu 10

Påhl Staphansson (Koppåla) Ruotu 8

Tässä hakemistossa on yhteensä 278 nimeä

© Väinö Holopainen 2015