AlkuPohjois-SavoKuopion pitäjäRuodutusluettelotJousiluettelo 1638 → Nimihakemisto

Kuopio jousiluettelo 1638

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  C  E  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW 
 -  A  C  E  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Abraham Olsson (Kotalax)

Anders Johansson (Vänrikki)

Arfwed Nilsson (Ratsumiehiä)

Berttill Thomasson (Veronkantaja)

Christier Biörnsson (Olof Pelkonen)

Erich Simonsson Lautamiehet, (Nimismies Leppävirta)

Erich Thomasson (Kersantti)

Gabriel Thomae (Kirkkoherra)

Hanss Staffansson (Ratsumiehiä)

Henrich Madzsson (Kirjuri)

Ifuar Johansson Lautamiehet

Ifuar Larsson (Coopio Byy)

Ifwar Johansson (Nimismies Kuopio)

Johan Erichsson (Nimismies Leppävirta)

Juust Juustsson (Kärmelax)

Matthias Henrici (Kappalainen)

Mårthen Carlsson (Peexä)

Thomas Johansson (Yli-ikäisiä Kuopio)

AAlkuun

Ahoinen

Christier (Saamaisbyy)

Olof (Yli-ikäisiä Kuopio)

Airaxinen

Ihannus (Yli-ikäisiä Kuopio)

Madz (Airaxela)

Pååll Ihannusson (Airaxela)

Antikainen

Anderss (Ratsumiehiä)

Arfueldinen

Madz (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Asiainen

Pååll (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Asikainen

Nilss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Nilss Nilsson (Rijstawesi)

CAlkuun

Cackinen

Henrich Pålsson (Hirfuilax)

Marckus (Yli-ikäisiä Kuopio)

Peer Markusson (Haminalax)

Peer Pålsson (Hirfuilax)

Pååll (Hirfuilax)

Cauppinen

Peer Peersson (Leppäwirdaby)

Clemettinen

Anderss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Olof (Yli-ikäisiä Kuopio)

Olof Andersson (Kaareslax)

Colemain:

Madz Pålsson (Yli-ikäisiä Kuopio)

Colemainen

Madz Eskelsson (Punnonmäki)

Michel (Yli-ikäisiä Kuopio)

Michel Jacobsson (Punnonmäki)

Nilss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Nilss Michelsson (Punnonmäki)

Olof Staffansson (Punnonmäki)

Peer Peersson (Punnonmäki)

Pååll Peersson (Punnonmäki)

Staffan Michelsson (Punnonmäki)

Staffan Olsson (Punnonmäki)

Thomas Nilsson (Punnonmäki)

Copoinen

Henrich Henrichsson (Leppäwirdaby)

Ifuar (Itsellisiä)

Jönss (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Olof Henrichsson (Leppäwirdaby)

Olof Jönsson (Connuslaxby)

Peer Jönsson (Kotalax)

Coppoinen

Anderss Larsson (Leppäwirdaby)

Cordilainen

Anderss (Ritoniemibyy)

Larss (Ritoniemibyy)

Michel (Twsniemibyy)

Cuckoin

Tönne Tönnesson (Yli-ikäisiä Kuopio)

Cuckoinen

Erich (Walkiamäki)

Henrich Olsson (Itsellisiä)

Henrich Tönnesson (Wechmasmäki)

Madz Andersson (Kirkkoherra)

EAlkuun

Eskelinen

Peer Peersson (Vänrikki)

HAlkuun

Haarainen

Michel Johansson (Walkiamäki)

Haatainen

Christier (MaaningaWesi)

Peer Andersson (MaaningaWesi)

Sigfred (Hirfuilax)

Hackarainen

Erich Erichsson (Rissalabyy)

Henrich (Rijstawesi)

Jacob Jörensson (Rissalabyy)

Jöran Lautamiehet

Jören (Rissalabyy)

Jören Peersson (Rissalabyy)

Madz Peersson (Rissalabyy)

Thomas (Rissalabyy)

Haikoinen

Abraham (Veronkantaja)

Hanss (Itsellisiä)

Hanss Staffansson (Paukalax)

Madz (Hirfuilax)

Sigfred Olsson (Itsellisiä)

Staffan (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Hakulinen

Hanss (Tallusbyy)

Madz (Punnonmäki)

Madz Olsson (Karttula)

Hallikainen

Christier Larsson (Räsäläbyy)

Jören Larsson (Räsäläbyy)

Larss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Haloinen

Anders Peersson (Saamaisbyy)

Anderss Andersson (Saamaisbyy)

Brusius Olsson (Haminalax)

Henrich (Yli-ikäisiä Kuopio)

Jönss (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Olof (Ratsumiehiä)

Olof Brusiusson (Haminalax)

Olof Olsson (Ratsumiehiä)

Peer Andersson (Saamaisbyy)

Hamuinen

Jönss (Kärmelax)

Olof (Hamula)

Happoinen

Abraham Madzsson (Ritoniemibyy)

Henrich (Kappalainen)

Madz (Yli-ikäisiä Kuopio)

Madz Olsson (Connuslaxby)

Olof Olsson (Ritoniemibyy)

Peer Madzsson (Ritoniemibyy)

Hardickainen

Henrich (Syfwäri byy)

Henrich Henrichsson (Jännewirda)

Olof (Yli-ikäisiä Kuopio)

Sigfred Henrichsson (Jännewirda)

Sigfred Olsson (Jännewirda)

Hardickainen Kuppi

Henrich (Yli-ikäisiä Kuopio)

Hartickainen

Anderss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Daniel Andersson (Wåårisalo)

Olof Lautamiehet

Sigfred (Saamaisbyy)

Hatzoinen

Jönss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Heetainen

Harnwyk (Rijstawesi)

Heickinen

Anderss Jönsson (Jännewirda)

Jönss (Jännewirda)

Larss (Jännewirda)

Olof Peersson (Ratsumiehiä)

Peer (Ratsumiehiä)

Thomas (Peexä)

Heiskainen

Anders (Ratsumiehiä)

Cauppi (Paukalax)

Erich (Wåårisalo), (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Jacob (Haminalax)

Madz (Haminalax)

Madz Olsson (Enanlax)

Olof (Yli-ikäisiä Kuopio)

Olof Erichsson (Walkiamäki)

Staffan (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Hilduinen

Anderss (Ratsumiehiä), (Yli-ikäisiä Kuopio)

Anderss Madzsson (Itsellisiä)

Jönss Andersson (Kotalax)

Larss Madzsson (Itsellisiä)

Madz (Yli-ikäisiä Kuopio)

Peer (Yli-ikäisiä Kuopio)

Staffan (Röönä), (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Hirfuoinen

Henrich Sigfredzsson (Toifualabyy)

Michel Henrichsson (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Michel Larsson (Kurialanranda)

Sigfred (Toifualabyy)

Holapainen

Abraham (Saamaisbyy)

Anderss Lautamiehet, (Ritoniemibyy)

Clemet Andersson (Ritoniemibyy)

Henrich (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Madz (Yli-ikäisiä Kuopio)

Olof Clemetsson (Ritoniemibyy)

Horttanainen

Erich Peersson (Peexä)

Horttmainen

Peer (Peexä)

Huckainen

Olof (Itsellisiä)

Hufuoinen

Henrich Hansson (Itsellisiä)

Hussoi Kasurinen

Madz (Yli-ikäisiä Kuopio)

Hyfuärinen

Erich Henrichsson (Haminalax)

Henrich (Yli-ikäisiä Kuopio)

Johan Henrichsson (Haminalax)

Jören Pålsson (Haminalax)

Madz (Yli-ikäisiä Kuopio)

Michel (Nimismies Kuopio)

Peer Madzsson (Veronkantaja)

Pååll Pålsson (Haminalax)

Swen Henrichsson (Haminalax)

Hyttinen

Anders Andersson (Walkiamäki)

Anderss Peersson (Walkiamäki)

Madz Thomasson (Kärmelax)

Michel Henrichsson (Itsellisiä)

Olof (Kärmelax)

Thomas (Kärmelax)

Håfuinen

Thomas Thomasson (Lylymäki)

Hååfuinen

Christier (Saamaisbyy)

Peer Peersson (Saamaisbyy)

Thomas (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Hämäläinen

Madz (Itsellisiä)

Mårthen (Kappalainen)

Staffan (Yli-ikäisiä Kuopio)

Härkäinen

Madz Madzsson (Haapamäki)

Hätinen

Anderss (Rijstawesi)

Jören (Rijstawesi)

IAlkuun

Ifuanainen

Christier Madzsson (Twsniemibyy)

Ihalainen

Jacob (Kirkkoherra)

Madz Andersson (Haminalax)

Ihalembinen

Pååll (Yli-ikäisiä Kuopio)

Ilahainen

Henrich Hendersson (Coopio Byy)

Itkoinen

Larss Pålsson (Paukalax)

Pååll (Yli-ikäisiä Leppävirta)

JAlkuun

Jaatinen

Staffan (Itsellisiä)

Jalkainen

Olof (Rissalabyy)

Pååll Olsson (Rissalabyy)

Jauhiainen

Christier (Yli-ikäisiä Kuopio)

Jönss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Julkuinen

Anderss (Coopio Byy)

Jönss (Coopio Byy), (Räimä)

Larss Peersson (Yli-ikäisiä Kuopio)

Madz (Coopio Byy)

Peer Lautamiehet, (Coopio Byy), (Wechmasmäki)

Peer Peersson (Itsellisiä)

Järfueläinen

Henrich Olsson (Ritoniemibyy)

Olof (Ritoniemibyy)

Olof Olsson (Ritoniemibyy)

Peer (Itsellisiä)

Jäskeläinen

Jacob (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Madz Staffansson (Paukalax)

KAlkuun

Kainulainen

Madz (Saamaisbyy)

Kaipoinen

Madz (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Kallinen

Knut (Coopio Byy)

Michel (Itsellisiä)

Peer (Yli-ikäisiä Kuopio)

Kanckuinen

Anderss (Ritoniemibyy)

Madz (Ritoniemibyy)

Staffan Andersson (Ritoniemibyy)

Karfinen

Pååll Lautamiehet

Karfuoinen

Henrich Henrichsson (Connuslaxby)

Olof Henrichsson (Connuslaxby)

Olof Olsson (Mustinmäki)

Peer Henrichsson (Connuslaxby)

Peer Olsson (Mustinmäki)

Pååll (Connuslaxby)

Karhuinen

Christier Peersson (Tallusbyy)

Olof (Yli-ikäisiä Kuopio)

Olof Peersson (Tallusbyy)

Peer (Yli-ikäisiä Kuopio)

Peer Peersson (Tallusbyy)

Pååll (Yli-ikäisiä Kuopio)

Karjalainen

Pååll (Kurialanranda)

Karjuinen

Jören (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Karppainen

Larss (Paukalax)

Madz Madzsson (Paukalax)

Peer Madzsson (Paukalax)

Karttuinen

Henrich (Itsellisiä)

Olof Larsson (Yli-ikäisiä Kuopio)

Peer (Yli-ikäisiä Kuopio)

Peer Peersson (Karttula)

Pååll Peersson (Karttula)

Kasurinen

Anderss Madzsson (Pöliä)

Erich (Yli-ikäisiä Kuopio)

Erich Erichsson (Kasurila)

Henrich Madzsson (Kasurila)

Jönss Madzsson (Kasurila)

Jören Madzsson (Pöliä)

Mackoi (Yli-ikäisiä Kuopio)

Madz Mårthensson (Kasurila)

Madz Peersson (Kasurila)

Mårthen (Yli-ikäisiä Kuopio)

Mårthen Mårthensson (Kasurila)

Olof Madzsson (Yli-ikäisiä Kuopio)

Peer (Yli-ikäisiä Kuopio)

Pååll Erichsson (Kasurila)

Thomas Thomasson (Itsellisiä)

Kasurinen (Hussoi Kasurinen)

Madz (Yli-ikäisiä Kuopio)

Keetäwäinen

Christier (Itsellisiä)

Keinäinen

Anderss Madzsson (Twsniemibyy)

Anderss O. (Saamaisbyy)

Anderss Peersson (Petromäkibyy)

Hemmingh (Yli-ikäisiä Kuopio)

Henrich Larsson (Leppäwirdaby)

Henrich Månsson (Paukalax)

Jönss (Twsniemibyy)

Jören (Peexä)

Laacko Jönsson (Yli-ikäisiä Kuopio)

Larss (Leppäwirdaby)

Larss Peersson (Petromäkibyy)

Madz (Twsniemibyy)

Madz Larsson (Twsniemibyy)

Månss (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Olof Månsson (Petromäkibyy)

Kejoinen

Henrich (Pöliä)

Henrich Henrichsson (Pöliä)

Madz Madzsson (Hamula)

Kekälehinen

Henrich (Rijstawesi)

Larss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Kerfuinen

Hanss Jönsson (Hamula)

Jönss (Hamula)

Keroinen

Nilss Henrichsson (Kurialanranda)

Olof (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Peer Olsson (Kurialanranda)

Kettuinen

Anderss Andersson (Hirfuilax)

Anderss Pålsson (Akoinwesi)

Madz Pålsson (Ratsumiehiä)

Peer (Coopio Byy)

Peer Peersson (Coopio Byy)

Pååll (Akoinwesi)

Kilckainen

Peer (Yli-ikäisiä Kuopio)

Kinnuin:

Anderss Henrichsson (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Nilss Andersson (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Kinnuinen

Anderss Lautamiehet, (Connuslaxby), (Yli-ikäisiä Kuopio)

Arfwed Lautamiehet, (Ratsumiehiä)

Erich Hansson (Paukalax)

Erich Månsson (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Erich Nilsson (Paukalax)

Erich Olsson (Mustinmäki)

Henrich Erichsson (Mustinmäki)

Jören (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Jören Jörensson (Petromäkibyy)

Lars (Hamula)

Madz (Connuslaxby)

Nilss Arfwedsson (Ratsumiehiä)

Olof (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Peer Erichsson (Connuslaxby)

Peer Peersson (Connuslaxby)

Sigfred (Lylymäki)

Staffan (Kärmelax)

Kituinen

Johan (Ratsumiehiä)

Mårthen (Yli-ikäisiä Kuopio)

Knutinen

Olof Olsson (Karttula)

Peer (Rijstawesi)

Kock

Michel (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Michel Madzsson (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Koistinen

Anderss (Ritoniemibyy)

Henrich (Ritoniemibyy)

Kolioinen

Peer Sigfredhsson (Wechmasmäki)

Koliojnen

Sigfred (Yli-ikäisiä Kuopio)

Kombinen

Olof (Itsellisiä)

Koosmainen

Pååll (Syfwäri byy)

Kopoinen

Henrich (Yli-ikäisiä Kuopio)

Pååll (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Korhoinen

Bertill (MaaningaWesi)

Hans (Nimismies Kuopio)

Henrich (Syfwäri byy)

Madz Nilsson (Pöliä)

Nilss Nilsson (Haminalax)

Philipus (Syfwäri byy)

Sigfred (Syfwäri byy)

Kosuinen

Henrich (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Peer Henrichsson (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Kruar

Jacob Olsson (Kersantti)

Kuppi (Hardickainen Kuppi)

Henrich (Yli-ikäisiä Kuopio)

Kuroinen

Anderss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Eskel (Yli-ikäisiä Kuopio)

Madz Eskelsson (Hirfuilax)

Michel Andersson (Hirfuilax)

Mårthen (Yli-ikäisiä Kuopio)

Kähköinen

Henrich Henrichsson (Itsellisiä)

Kärckäinen

Sigfred Larsson (Peexä)

Staffan (Yli-ikäisiä Kuopio)

Könöinen

Larss (Yli-ikäisiä Leppävirta)

LAlkuun

Laackoinen

Jönss (Toifualabyy)

Jönss Peersson (Rissalabyy)

Jören (Yli-ikäisiä Kuopio)

Larss (Rissalabyy)

Laamainen

Madz Henrichsson (Itsellisiä)

Michel (Haapamäki)

Lackoinen

Christier (Toifualabyy)

Laihiainen

Anders Andersson (Rijstawesi)

Anderss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Laitinen

Eskel Peerss (Paukalax)

Hemmings Henrichsson (Paukalax)

Johan Peersson (Paukalax)

Peer Thomasson (Paukalax)

Påål (Coopio Byy)

Thomas Olsson (Paukalax)

Lappalainen

Jacob Nilsson (Mustinmäki)

Nilss Nilsson (Nimismies Leppävirta)

Peer Nilsson (Mustinmäki)

Lapweteläinen

Anderss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Brusius Henrichsson (Syfwäri byy)

Hemmingh (Yli-ikäisiä Kuopio)

Jönss (Coopio Byy)

Madz (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Madz Hansson (Hirfuilax)

Madz Madzsson (Hirfuilax)

Pååll Jönsson (Coopio Byy)

Thomas (Kurialanranda)

Leefuoinen

Anderss (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Henrich Andersson (Petromäkibyy)

Leinoinen

Jönss (Toifualabyy)

Leppäinen

Hanss (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Henrich (Yli-ikäisiä Kuopio)

Henrich Henrichsson (Itsellisiä)

Olof Olsson (Leppäwirdaby)

Leskinen

Nilss Nilsson (Kotalax)

Olof Pålsson (Kotalax)

Pååll Olsson (Kotalax)

Staffan Staffansson (Kotalax)

Lille

Olof Michelsson (Yli-ikäisiä Kuopio)

Lipsa

Peer (Ratsumiehiä)

Loomalainen

Peer (Yli-ikäisiä Kuopio)

Luckarin:

Olof Hemmingsson (Yli-ikäisiä Kuopio)

Luckarinen

Henrich (Pöliä)

Luitti

Peer (Ratsumiehiä)

Luttinen

Anderss (Syfwäri byy)

Anderss Andersson (Syfwäri byy)

Lydickainen

Hanss Hansson (Yli-ikäisiä Kuopio)

Lydickäinen

Hanss Hansson (Tallusbyy)

Hanss Peersson (Karttula)

Jören Hansson (Punnonmäki)

Olof Peersson (Karttula)

Låickainen

Sigfred Pålsson (Tallusbyy)

MAlkuun

Maarainen

Anderss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Henrich Andersson (Hirfuilax)

Mahainen

Anderss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Erich (Yli-ikäisiä Kuopio)

Olof Andersson (Räsäläbyy)

Sigfred Erichsson (Räsäläbyy)

Malinen

Mårthen (Veronkantaja)

Martickainen

Larss Madzsson (Saamaisbyy)

Matilainen

Olof (Syfwäri byy)

Mickoinen

Peer Peersson (Haapamäki)

Miettinen

Anderss Larsson (Ritoniemibyy)

Henrich (Yli-ikäisiä Kuopio)

Jönss Peersson (Twsniemibyy)

Larss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Olof Henrichsson (Twsniemibyy)

Olof Larsson (Ritoniemibyy)

Peer (Ritoniemibyy)

Peer Henrichsson (Twsniemibyy)

Pååll Larsson (Ritoniemibyy)

Mukelo

Larss Larsson (Karttula)

Mustoinen

Hanss Madzsson (Twsniemibyy)

Larss (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Madz (Yli-ikäisiä Kuopio)

Nilss Larsson (Paukalax)

Peer Pålsson (Paukalax)

Sigfred (Leppäwirdaby)

Myckäinen

Pååll (Yli-ikäisiä Kuopio)

Mähöinen

Madz (Yli-ikäisiä Kuopio)

Månss Madzsson (Kärmelax)

Olof Olsson (Kärmelax)

Mäkäräinen

Madz (Yli-ikäisiä Kuopio)

Madz Madzsson (Tallusbyy)

Nilss Madzsson (Tallusbyy)

Möncköinen

Larss Olsson (Räsäläbyy)

Peer (Räsäläbyy)

Möyckyinen

Abraham Olsson (Wechmasmäki)

Olof O. (Wechmasmäki)

Mööhäinen

Anderss (Räsäläbyy)

NAlkuun

Nickainen

Jönss (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Nickinen

Anderss Jönsson (Leppäwirdaby)

Jönss Jönsson (Leppäwirdaby)

Nijninen

Hanss Hansson (Kotalax)

Niskainen

Askoi (Syfwäri byy)

Larss (Itsellisiä)

Pååll Andersson (Jännewirda)

Nissinen

Peer (Puutusmäki)

Nurjainen

Pååll (Hirfuilax)

Nyyssäinen

Johan (Itsellisiä)

Larss (Itsellisiä)

OAlkuun

Olckoinen

Henrich Månsson (Ratsumiehiä)

Månss (Itsellisiä)

Peer Madzsson (Kurialanranda)

Orawainen

Staffan (Yli-ikäisiä Kuopio)

Oukinen

Madz (Ratsumiehiä)

Owaskainen

Olof (Itsellisiä)

PAlkuun

Paajainen

Peer (Kotalax)

Parckoinen

Michel Peersson (Kurialanranda)

Peer (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Parfuiainen

Henrich Henrichsson (Rijstawesi)

Larss Madzsson (Walkiamäki)

Michel (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Swen (Rijstawesi)

Partainen

Penrich (Petromäkibyy)

Peckarinen

Nilss Staffansson (Kaareslax)

Pelkoinen

Olof (Olof Pelkonen), (Yli-ikäisiä Kuopio)

Philpuxinen

Anderss Olsson (Lylymäki)

Henrich Olsson (Lylymäki)

Pirskainen

Anders (Kirkkoherra)

Pitkäinen

Henrich (Kaareslax)

Mårthen Jönsson (Yli-ikäisiä Kuopio)

Olof (Jännewirda)

Sigfred (Kaareslax)

Polfuinen

Thomas (Yli-ikäisiä Kuopio)

Polfuins

Peer (Syfwäri byy)

Puittinen

Erich (Yli-ikäisiä Kuopio)

Pulckinen

Anderss Peersson (Staffanalanmaki)

Henrich Peersson (Staffanalanmaki)

Peer Peersson (Staffanalanmaki)

Pååll Peersson (Staffanalanmaki)

Pursiainen

Larss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Pååll Pålsson (Coopio Byy)

Puumalainen

Jönss (Itsellisiä)

Pykäläinen

Henrich (Syfwäri byy)

Pöyhöinen

Mårthen (Haapamäki)

Nilss (Yli-ikäisiä Leppävirta)

RAlkuun

Raaska

Anders Olsson (Toofuilanlax)

Olof (Yli-ikäisiä Kuopio)

Raatickainen

Pååll Lautamiehet, (Kärmelax)

Reeckinen

Anders (Toofuilanlax)

Reinikainen

Henrich (Ritoniemibyy)

Rissainen

Johan (Ratsumiehiä)

Jören (Ratsumiehiä)

Madz (Ratsumiehiä)

Nilss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Philpus Pålsson (Rissalabyy)

Pååll Philpusson (Rissalabyy)

Sigfred Peersson (Ratsumiehiä)

Thomas Lautamiehet, (Rissalabyy)

Roini

Larss Nilsson (Haminalax)

Rukainen

Madz (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Ruuskain:

Henrich Madzsson (Yli-ikäisiä Kuopio)

Ruuskainen

Madz Madzsson (Kaareslax)

Nilss (Kaareslax)

Pååll Madzsson (Kaareslax)

Räsainen

Johan Bengtsson (Coopio Byy)

Räsäinen

Anderss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Anderss Olsson (Twsniemibyy)

Anderss Pålsson (Räsäläbyy)

Bengt (Yli-ikäisiä Kuopio)

Erich (Yli-ikäisiä Kuopio)

Erich Erichsson (Walkiamäki)

Larss O. (Yli-ikäisiä Kuopio)

Månss Olsson (Twsniemibyy)

Olof (Yli-ikäisiä Kuopio)

Olof Olsson (Twsniemibyy)

Olof Pålsson (Räsäläbyy)

Peer Olsson (Twsniemibyy)

Swen (Yli-ikäisiä Kuopio)

Swen Andersson (Räsäläbyy)

Swen Swensson (Twsniemibyy)

SAlkuun

Safuolainen

Erich (Connuslaxby)

Larss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Madz Lautamiehet, (Connuslaxby)

Mårthen (Leppäwirdaby)

Sigfred Thomasson (Leppäwirdaby)

Thomas (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Saickoinen

Larss Madzsson (Walkiamäki)

Madz Olsson (Kurialanranda)

Sallinen

Jönss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Olof Jönsson (Ritoniemibyy)

Sichwoinen

Larss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Sijtoinen

Christier (Itsellisiä)

Simoin

Thomas Tomasson (Ratsumiehiä)

Simoinen

Greelss Thomasson (Saamaisbyy)

Henrich Thomasson (Saamaisbyy)

Thomas (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Smolander

Erich (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Olof Erichsson (Saamaisbyy)

Peer Madzsson (Rijstawesi)

Peer Peersson (Wåårisalo)

Soininen

Abraham Swensson (Ratsumiehiä)

Henrich Henrichsson (Puutusmäki)

Olof (Kurialanranda), (Yli-ikäisiä Kuopio)

Olof Swensson (Saamaisbyy)

Staffan Olsson (Puutusmäki)

Swen Swensson (Saamaisbyy)

Sopainen

Henrich Olsson (Lylymäki)

Larss Olsson (Lylymäki)

Soppoinen

Arfwed (Lylymäki)

Staffanainen

Henrich Pålsson (Leppäwirdaby)

Pååll (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Staffan (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Suhoinen

Anderss Peersson (Haapamäki)

Erich Peersson (Haapamäki)

Peer (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Sutinen

Ifuar Peersson (Leppäwirdaby)

Peer (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Suuripää

Olof (Ratsumiehiä)

TAlkuun

Tackinen

Henrich (Leppäwirdaby)

Madz (Röönä)

Olof Henrichsson (Leppäwirdaby)

Tackuinen

Peer Jönsson (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Taikinainen

Larss Månsson (Nimismies Kuopio)

Tanninen

Pååll (MaaningaWesi)

Taskinen

Hanss Lautamiehet, (Coopio Byy)

Peer Hansson (Coopio Byy)

Peer Staffansson (Itsellisiä)

Staffan (Yli-ikäisiä Kuopio)

Thomahainen

Anders (Enanlax)

Madz (Enanlax)

Tiainen

Arfwed (Itsellisiä)

Tijhoinen

Madz (Vänrikki)

Tijlikainen

Michel (Yli-ikäisiä Kuopio)

Tirroinen

Olof Lautamiehet, (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Toifuainen

Anderss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Henrich (Jännewirda)

Henrich Mårthensson (Toifualabyy)

Jönss (Toifualabyy)

Mårthen (Yli-ikäisiä Kuopio)

Nilss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Olof Henrichsson (Pöliä)

Pååll Pålsson (Pöliä)

Tolfuainen

Henrich Olsson (Itsellisiä)

Olof (Yli-ikäisiä Kuopio)

Olof Peersson (Räsäläbyy)

Toloinen

Larss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Madz Peersson (Petromäkibyy)

Tolpainen

Peer (Syfwäri byy)

Toofuinen

Berttill (Rijstawesi)

Erich (Toofuilanlax)

Erich Erichsson (Toofuilanlax)

Hanss (Rijstawesi)

Henrich Peersson (Toofuilanlax)

Jören (Toofuilanlax)

Olof (Rijstawesi)

Peer Olsson (Toofuilanlax)

Pååll Olsson (Toofuilanlax)

Torfuinen

Peer (Itsellisiä)

Tuchkainen

Henrich (Kirjuri)

Henrich Nilsson (Wechmasmäki)

Nilss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Tuofuinen

Jönss Lautamiehet

Tuppurainen

Erich Olsson (Haapamäki)

Greelss (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Henrich Olsson (Haapamäki)

Turuinen

Arfwed (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Eskel (Yli-ikäisiä Kuopio)

Eskel Eskelsson (Twsniemibyy)

Hendrich Jacobsson (Puutusmäki)

Henrich Andersson (Haapamäki)

Henrich Larsson (Yli-ikäisiä Kuopio)

Henrich Olsson (Yli-ikäisiä Kuopio)

Henrich Pålsson (Twsniemibyy)

Jacob (Yli-ikäisiä Kuopio)

Jönss (Puutusmäki)

Jönss Larsson (Ritoniemibyy)

Madz Lautamiehet, (Puutusmäki)

Olof (Haapamäki)

Pååll (Yli-ikäisiä Kuopio)

Pååll Pålsson (Twsniemibyy)

UAlkuun

Utriainen

Olof (Itsellisiä)

VWAlkuun

Wainikainen

Madz Sigfredsson (Haminalax)

Waittinen

Clemet Thomasson (Rijstawesi)

Larss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Thomas (Yli-ikäisiä Kuopio)

Wardiainen

Henrich (Yli-ikäisiä Kuopio)

Henrich Mårthensson (Räimä)

Jönss Jönsson (Hamula)

Larss Nilsson (Röönä)

Madz Nilsson (Röönä)

Mårthen (Yli-ikäisiä Kuopio)

Nilss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Nilss Nilsson (Röönä)

Olof Mårthensson (Räimä)

Waroinen

Hans Nilsson (Rijstawesi)

Hanss Pålsson (Rijstawesi)

Nilss (Yli-ikäisiä Kuopio)

Pååll (Yli-ikäisiä Kuopio)

Pååll Pålsson (Rijstawesi)

Watainen

Madz (Yli-ikäisiä Kuopio)

Olof (Hirfuilax)

Swen Swensson (Hirfuilax)

Wenäläinen

Henrich (Rijstawesi), (Yli-ikäisiä Kuopio)

Michel Jörensson (Yli-ikäisiä Kuopio)

Wepsäläinen

Nilss Madzsson (Kurialanranda)

Wijliäinen

Berttill (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Wiliakainen

Henrich (Ratsumiehiä)

Wockolainen

Larss (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Peer Larsson (Leppäwirdaby)

Pååll (Yli-ikäisiä Leppävirta)

Wäänäinen

Anderss Pålsson (Hirfuilax)

Henrich (Coopio Byy)

Madz (Coopio Byy)

Madz Madzsson (Itsellisiä)

Michel Michelsson (Kirkkoherra)

Peer Pålsson (Hirfuilax)

Pååll (Yli-ikäisiä Kuopio)

Pååll Pålsson (Hirfuilax)

Wäätäinen

Henrich Olsson (Röönä)

Olof (Röönä)

Tässä hakemistossa on yhteensä 649 nimeä

© Väinö Holopainen 2015