AlkuPohjois-SavoKuopion pitäjäRuodutusluettelotRuodutusluettelo 1647 → Nimihakemisto

Kuopio ruodutusluettelo 1647

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  C  H  J  K  L  M  N  P  R  S  T  VW  Å 
 -  A  C  H  J  K  L  M  N  P  R  S  T  VW  Å

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Abraham Olofzson (Hildula) Ruotu 3

Anders Johansson (Hirfwilax) Ruotu 8

Berttill Thomasson (Putusalmj) Ruotu 4

Christer Gabrielsson (Cuopio) Ruotu 1

Gabriell Thomasson (Hildula) Ruotu 3

Hendrick (Cuopio) Ruotu 1

Iffwar Johansson (Cuopio) Ruotu 1

Jacob Olofzson (Hildula) Ruotu 3

Madz Hendrickzson (Putusalmj) Ruotu 4

Mårtthen Mårtthensson (Kasinila) Ruotu 12

AAlkuun

Achma Haloinen

Olof Olofzson (Manninganwesj) Ruotu 10

Ahoinen

Påål Andersson (Sywärj) Ruotu 17

Airaxinen

Ihannus (Airaxilaby) Ruotu 5

Madz (Airaxilaby) Ruotu 3

Peer Madzson (Airaxilaby) Ruotu 3

CAlkuun

Clemettinen

Clemet Andersson (Kareslax) Ruotu 13

Olof Andersson (Kareslax) Ruotu 13

HAlkuun

Haatainen

Christer (Manninganwesj) Ruotu 9

Lars Andersson (Manninganwesj) Ruotu 9

Lars Christersson (Manninganwesj) Ruotu 9

Sigfred (Manninganwesj) Ruotu 9

Hackarainen

Erick Erichzson (Hackaralaby) Ruotu 12

Hendrick (Rönäby) Ruotu 16

Jacob (Hackaralaby) Ruotu 12

Jöran Jöranson (Hackaralaby) Ruotu 12

Niels Pålsson (Sywärj) Ruotu 17

Thomas (Rönäby) Ruotu 15

Haikonen

Thomas Madzson (Haikonen) Ruotu 7

Hakulinen

Hans Påålsson (Lydickäka) Ruotu 7

Hallikainen

Lars (Miettilä) Ruotu 21

Olof Larsson (Miettilä) Ruotu 21

Haloinen

Jacob Peersson (Manninganwesj) Ruotu 10

Peer Philppusson (Manninganwesj) Ruotu 10

Philppus Brusiusson (Hamilalax) Ruotu 3

Philppus Philppusson (Manninganwesj) Ruotu 10

Philppuss Philppusson (Manninganwesj) Ruotu 10

Haloinen (Achma Haloinen)

Olof Olofzson (Manninganwesj) Ruotu 10

Hammuinen

Olof (Hamula) Ruotu 11

Happoinen

Madz (Ritonemj) Ruotu 19

Hara

Anders (Kärmelax) Ruotu 10

Hardikain

Hendrick Hendricksson (Jennenwirda) Ruotu 14

Hardikainen

Anders (Wuorisaloby) Ruotu 18

Daniell Andersson (Wuorisaloby) Ruotu 19

Michill Olsson (Jennenwirda) Ruotu 15

Sigfredh Olsson (Jennenwirda) Ruotu 15

Heetainen

Hartwijk (Rönäby) Ruotu 16

Heickinen

Jöns (Jennenwirda) Ruotu 14

Lars Larsson (Jennenwirda) Ruotu 14

Olof Peersson (Jennenwirda) Ruotu 14

Peter (Manninganwesj) Ruotu 10

Thomas (Piexä) Ruotu 18

Heiskainen

Madz (Hannilax) Ruotu 2

Staphan (Wechmasby) Ruotu 4

Hilduinen

Anders (Ritonemj) Ruotu 20

Peter (Hildula) Ruotu 3

Hirfwoinen

Sigfredh (Tåiffwolaby) Ruotu 2

Hyfwärinen

Erick Hendrichzson (Punnunmäkj) Ruotu 5

Jören Madzson (Putusalmj) Ruotu 3

Hyttyinen

Thomas (Kärmelax) Ruotu 9

Hålopainen

Hendrick (Ritonemj) Ruotu 20

Olof Clemetzson (Wuorisaloby) Ruotu 18

Hårttanainen

Peer Persson (Piexä) Ruotu 18

Hätinen

Jören (Rönäby) Ruotu 16

JAlkuun

Jalkainen

Olof Olofzson (Hackaralaby) Ruotu 12

Julkuinen

Anders (Cuopio) Ruotu 1

Jöns Peersson (Kasinila) Ruotu 12

Peer Jönsson (Kasinila) Ruotu 12

Petter (Wechmasby) Ruotu 4

Juusten

Anna (Manninganwesj) Ruotu 10

Järfweläinen

Påål Olsson (Räsälä) Ruotu 21

KAlkuun

Kackinen

Hendrick Påålsson (Hirfwilax) Ruotu 8

Peer Påålsson (Haikonen) Ruotu 7

Kallinen

Knut (Cuopio) Ruotu 1

Kanckuinen

Staphan Andersson (Ritonemj) Ruotu 20

Karhuinen

Olof Peersson (Tallusby) Ruotu 6

Staphan Olsson (Punnunmäkj) Ruotu 6

Karttuinen

Lars Påålsson (Karttula) Ruotu 6

Peer Peersson (Karttula) Ruotu 6

Påål Peersson (Karttula) Ruotu 6

Kasuinen

Olof Madzson (Kasinila) Ruotu 12

Kasurinen

Erick (Kasinila) Ruotu 12

Hendrick Madzson (Kasinila) Ruotu 12

Madz Peersson (Kasinila) Ruotu 11

Keijonen

Hendrick (Hamula) Ruotu 11

Keinäinen

Jöns (Tuusnemj) Ruotu 19

Kerfwinen

Hans Jönsson (Hamula) Ruotu 11

Hendrich Johansson (Hamula) Ruotu 11

Kettuinen

Anders Andersson (Hirfwilax) Ruotu 8

Påfwell (Akonwesj) Ruotu 16

Kietäwäinen

Jöns Madzson (Hamula) Ruotu 11

Kilckainen

Peer Påålsson (Karttula) Ruotu 6

Kilemainen

Måns Påålsson (Karttula) Ruotu 6

Kiliunen

Anders (Sywärj) Ruotu 17

Kinnuinen

Lars (Hamula) Ruotu 11

Staphan (Kärmelax) Ruotu 10

Kluckarinen Ticka

Olof (Sywärj) Ruotu 17

Knutinen

Lars Larsson (Tallusby) Ruotu 6

Olof Olofsson (Tallusby) Ruotu 6

Peter (Piexä) Ruotu 18

Kuckoinen

Anders Andersson (Punnunmäkj) Ruotu 5

Tönnes (Wechmasmäkj) Ruotu 2

Kuossmainen

Johan Påålsson (Sywärj) Ruotu 17

Kuroinen

Anders (Ruokowesj) Ruotu 8

Eskill (Ruokowesj) Ruotu 8

Kåistinen

Anders (Enalax) Ruotu --

Hendrick (Ritonemj) Ruotu 20

Kålemain

Påfwell Staphansson (Punnunmäkj) Ruotu 6

Kålemainen

Hans Påålsson (Punnunmäkj) Ruotu 6

Michell Jacobsson (Punnunmäkj) Ruotu 5

Niels Michellsson (Punnunmäkj) Ruotu 4

Olof Nielsson (Punnunmäkj) Ruotu 4

Olof Staphansson (Punnunmäkj) Ruotu 5

Peer Påålsson (Punnunmäkj) Ruotu 5

Staphan Michillsson (Punnunmäkj) Ruotu 5

Kålemainen (Teppå Kålemainen)

Peer Peersson (Punnunmäkj) Ruotu 5

Kålioinen

Peer Sigfredzson (Wechmasby) Ruotu 4

Kårdelainen

Lars (Ritonemj) Ruotu 20

Kårhoinen

Sigfredh (Sywärj) Ruotu 18

Kårhåinen

Hendrick Peersson (Sywärj) Ruotu 18

Niels (Hannilax) Ruotu 2

LAlkuun

Laackoinen

Lars (Hackaralaby) Ruotu 12

Peter (Rönäby) Ruotu 15

Laakoinen

Jöns (Tåiffwolaby) Ruotu 1, (Hackaralaby) Ruotu 13

Lahiainen

Anders Andersson (Rijstajerffwj) Ruotu 13

Laitinen

Påfwell (Cuopio) Ruotu 1

Lappalain

Hendrick Hendricksson (Cuopio) Ruotu 1

Lappalainen

Anders Hendrichzson (Cuopio) Ruotu 1

Hendrick Hendrichzson (Cuopio) Ruotu 1

Lapweteläin

Madz Hansson (Hirfwilax) Ruotu 8

Leekinen

Anders (Tuofwilanlax) Ruotu 9

Leinoinen

Jöns (Tåiffwolaby) Ruotu 2

Leskinen

Jönss Madzson (WuotiJerfwj) Ruotu 17

Madz (Hannilax) Ruotu 2

Linduinen

Påål (Sywärj) Ruotu 17

Påål Peersson (Hamula) Ruotu 11

Lollo Tuofwinen

Oloff Michellsson (Tuofwilanlax) Ruotu 9

Luckarinen

Jöns Hendrichzson (Sywärj) Ruotu 17

Luttinen

Anders (Sywärj) Ruotu 17

Lydikäinen

Hans Peersson (Lydickäka) Ruotu 7

Jören Hansson (Karttulaby) Ruotu 5

Michill (Ruokowesj) Ruotu 9

MAlkuun

Mahainen

Sigfredh Erichzson (Räsälä) Ruotu 21

Marainen

Hendrick Andersson (Ruokowesj) Ruotu 8

Miettinen

Jöns (Tuusnemj) Ruotu 19

Lars Larsson (Miettilä) Ruotu 21

Mustoinen

Anders Madzson (Tuusnemj) Ruotu 19

Niels Larsson (Putusalmj) Ruotu 3

Myckäinen

Påål Pålsson (Ruokowesj) Ruotu 8

Päfwel (Ruokowesj) Ruotu 8

Mäkäräinen

Madz (Tallusby) Ruotu 7

Mäyckäinen

Olof (Punnunmäkj) Ruotu 5

Mäyhäinen

Anders Peersson (Räsälä) Ruotu 21

Möhöinen

Madz Olsson (Kärmelax) Ruotu 10

Möhönen

Måns Månsson (Tallusby) Ruotu 7

Mönckäinen

Lars Olsson (Räsälä) Ruotu 21

Möncköinen

Peter (Miettilä) Ruotu 21

NAlkuun

Nijrainen

Peer Madzson (Jennenwirda) Ruotu 14

Niskainen

Påfwel Andersson (Jennenwirda) Ruotu 15

Nurainen

Påfwell (Ruokowesj) Ruotu 9

PAlkuun

Parfwiainen

Swen (Rönäby) Ruotu 16

Peckarinen

Nils Staphansson (Kareslax) Ruotu 13

Pelkoinen

Olof (Wuorisaloby) Ruotu 19

Pitkäinen

Hendrick (Sängimäkj) Ruotu 14

Jönss Olsson (Sängimäkj) Ruotu 14

Påål Hindersson (Sängimäkj) Ruotu 14

Thomas Sigfredzson (Sängimäkj) Ruotu 14

Pursiainen

Lars (Hannilax) Ruotu 2

Påfwal (Hamilalax) Ruotu 3

Pykäläinen

Hendrick (WuotiJerfwj) Ruotu 17

Pålfwinen

Hendrick Thomasson (Piexä) Ruotu 18

Påulkainen

Anders Johansson (Punnunmäkj) Ruotu 5

RAlkuun

Radikainen

Påfwell (Kärmelax) Ruotu 10

Reinikäin

Hendrick (Ritonemj) Ruotu 20

Rissainen

Johan (Rissalaby) Ruotu 13

Per Madzson (Rissalaby) Ruotu 13

Påfwell Philppusson (Rissalaby) Ruotu 13

Thomas (Rissalaby) Ruotu 13

Ruuskainen

Påfwell Madzson (Kareslax) Ruotu 14

Räsainen

Bengdh (Kärmelax) Ruotu 11

Räsäinen

Erick (Räsälä) Ruotu 21

Lars Olsson (Ritonemj) Ruotu 20

Månss Olsson (Tuusnemj) Ruotu 19

Olof (Tuusnemj) Ruotu 19

Olof Andersson (Räsälä) Ruotu 21

Oloff Pålsson (Ritonemj) Ruotu 20

Swen (Tuusnemj) Ruotu 19

Swen Andersson (Räsälä) Ruotu 21

SAlkuun

Sichwåtar

Kaisa (Rijstajerffwj) Ruotu 13

Sipoinen

Hendrick (Manninganwesj) Ruotu 9

Smålander

Anders Madzson (Rönäby) Ruotu 16

Peer Madzson (Tuusnemj) Ruotu 19

Peer Persson (Wuorisaloby) Ruotu 18, (Wuorisaloby) Ruotu 18

Soininen

Staphan Olsson (Putusalmj) Ruotu 3

TAlkuun

Tackinen

Madz (Rönäby) Ruotu 15

Taskinen

Staphan (Cuopio) Ruotu 1

Teppå Kålemainen

Peer Peersson (Punnunmäkj) Ruotu 5

Ticka (Kluckarinen Ticka)

Olof (Sywärj) Ruotu 17

Tijhoinen

Lars Andersson (Wechmasmäkj) Ruotu 2

Madz Andersson (Piexä) Ruotu 18

Tijlikainen

Michill (Enalax) Ruotu -

Toiwainen

Hendrick (Jennenwirda) Ruotu 14

Tuchkainen

Sigfredh Nielssonn (Putusalmj) Ruotu 4

Tuofwinen

Berttill (Rönäby) Ruotu 16

Peer Jörensson (Tuofwilanlax) Ruotu 9

Påål Erichzson (Tuofwilanlax) Ruotu 7

Tuofwinen (Lollo Tuofwinen)

Oloff Michellsson (Tuofwilanlax) Ruotu 9

Tuomahainen

Madz Swensson (Enalax) Ruotu -

Tuowinen

Erick (Tuofwilanlax) Ruotu 7

Tuppurain

Zacharias Caspersson (Putusalmj) Ruotu 4

Turuinen

Eskill Eskillsson (Tuusnemj) Ruotu 19

Hendrick Larsson (Ritonemj) Ruotu 20

Johan Jacobzson (Putusalmj) Ruotu 4, (Putusalmj) Ruotu 4

Tåifwain

Grels Mårtthensson (Tåiffwolaby) Ruotu 2

Tåiwainen

Jöns Andersson (Tåiffwolaby) Ruotu 2

Tåloinen

Påfwel Thomasson (Tallusby) Ruotu 7

Tålppainen

Peer Andersson (Akonwesj) Ruotu 16

VWAlkuun

Waatainen

Olof (Tallusby) Ruotu 7

Wainikainen

Madz Sigfredhson (Hannilax) Ruotu 2

Waitinen

Thomas (Rönäby) Ruotu 15, (Akonwesj) Ruotu 17

Warainen

Påål Nielsson (Rönäby) Ruotu 16

Wardiainen

Hendrick Nielsson (Rönäby) Ruotu 15

Madz Nilesson (Rönäby) Ruotu 15

Niels Nielsson (Rönäby) Ruotu 15

Waroijnen

Niels (Rönäby) Ruotu 16

Warojnen

Påål (Rönäby) Ruotu 16

Wartiainen

Olof Mårtthensson (Hackaralaby) Ruotu 13

Wenäläinen

Påål Hendrichzson (Kärmelax) Ruotu 11

Wänäinen

Påfwel (Ruokowesj) Ruotu 8

Wänäläins

Hans (Hirfwilax) Ruotu 8

Wätäinen

Olof Olsson (Rönäby) Ruotu 15

ÅAlkuun

Åwaskainen

Peer Hendrichzson (Lydickäka) Ruotu 7

Tässä hakemistossa on yhteensä 231 nimeä

© Väinö Holopainen 2015