AlkuPohjois-SavoKuopion pitäjäRuodutusluettelotRuodutusluettelo 1649 → Nimihakemisto

Kuopio ruodutusluettelo 1649

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  C  E  H  I  J  K  L  M  N  P  R  S  T  U  VW 
 -  A  C  E  H  I  J  K  L  M  N  P  R  S  T  U  VW

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Bertil Thomasson (Hildula) Ruotu 3

Hans Larsson (Cuåpiå by) Ruotu 1

Jacob Ollsson (Hildula) Ruotu 2

Jöns Staffansson (RijstaJärff) Ruotu 11

AAlkuun

Achma Haloinen

Oluff Ollsson (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 8

Ahoinen

Pååll Andersson (Sywäri) Ruotu 12

Airaxinen

Matz (Airaxila) Ruotu 4

Peer (Airaxila) Ruotu 4

Anttikainen

Anders (Ritoniemi) Ruotu 15

Assikainen

Nills (Räsälä) Ruotu -Iisalmi1

CAlkuun

Cassurinen (Hussu Cassurinen)

Madz (Kasurila) Ruotu 9

Colemainen

Michill Jacobsson (Punnunmaki) Ruotu 4

Måns Påållsson (Karttula) Ruotu 5

Nills Michillsson (Punnunmaki) Ruotu 5

Cuåssmainen

Johan Påålsson (Sywäri) Ruotu 12

Cåljåinen

Peer Sigfredsson (Wechmasmäki) Ruotu 4

EAlkuun

Eschelinen

Peer (Lydickälä) Ruotu 6

Eshelin

Peer (Lydickälä) Ruotu 6

HAlkuun

Hackarainen

Nills Påållsson (Sywäri) Ruotu 12

Hackaroinen

Erich Erichsson (Hackarala) Ruotu 10

Thomas (Röönä) Ruotu 11

Halinen

Philpus Brussiusson (Haminalax) Ruotu 2

Hallikainen

Lars (Ritoniemi) Ruotu 15

Haloinen

Oluff Peersson (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 8

Philpus Philpusson (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Haloinen (Achma Haloinen)

Oluff Ollsson (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 8

Halåin

Anders (Ritoniemi) Ruotu 15

Hamuinen

Oluff (Hamula) Ruotu 8, (Hamula) Ruotu 8

Happoinen

Peer Matzsson (Ritoniemi) Ruotu 14

Hardikainen

Anders (Wuårisahlo) Ruotu 13

Daniell (Wuårisahlo) Ruotu 13

Hatainen

Sigfredh (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Heickinen

Lars Larsson (Sängimäki) Ruotu 10

Oluff Peersson (Sängimäki) Ruotu 10

Peer (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 8

Thomas (Sywäri) Ruotu 13

Heiskainen

Matz (Haminalax) Ruotu 2

Staffan (Wechmasmäki) Ruotu 3

Hietainen

Hartwich Peersson (RijstaJärff) Ruotu 11

Hilduin

Oluf (Lydickälä) Ruotu 6

Hirfwoinen

Sighfredh (Tåifwala) Ruotu 2

Hussu Cassurinen

Madz (Kasurila) Ruotu 9

Hyffwärinen

Eschill Jörenson (Hildula) Ruotu 2

Hyfuärinen

Jören Matzsson (Hildula) Ruotu 2

Hyfwärinen

Christer Matzsson (Hildula) Ruotu 3

Erich Hendersson (Wechmasmäki) Ruotu 4

Hårttanainen

Peer Peersson (Sywäri) Ruotu 13

IAlkuun

Ihannuxinen

Oluff (Airaxila) Ruotu 4

JAlkuun

Jalkainen

Madz (Hackarala) Ruotu 10

Oluff Ollsson (Hackarala) Ruotu 10

Julckoinen

Peer Peersson (Lydickälä) Ruotu 6

Julckuinen

Anders (Cuåpiå by) Ruotu 1

Jöns Peersson (Kasurila) Ruotu 9

Peer (Wechmasmäki) Ruotu 3

Juusten

Anna (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Järfweläinen

Pååll Ollsson (Räsälä) Ruotu 15

KAlkuun

Kallinen

Knut (Cuåpiå by) Ruotu 1

Kanckuinen

Staffan Andersson (Ritoniemi) Ruotu 14

Karhuinen

Pååll Peersson (Punnunmaki) Ruotu 5

Staffan Ollsson (Punnunmaki) Ruotu 5

Karttuinen

Lars Påållsson (Karttula) Ruotu 5

Matz Larsson (Karttula) Ruotu 5

Kasurinen

Erich (Kasurila) Ruotu 9

Hendrich Madzson (Kasurila) Ruotu 9

Madz Hendersson (Kasurila) Ruotu 9

Oluff Madzsson (Kasurila) Ruotu 9

Keinäinen

Hans Jönsson (Tuussniemi) Ruotu 14

Matz (Tuussniemi) Ruotu 14

Kerfwinen

Hans Jönsson (Hamula) Ruotu 8

Hendrich Jönsson (Hamula) Ruotu 8

Kettuinen

Pååll (RijstaJärff) Ruotu 11

Kietäwäinen

Jöns Matzsson (Pölliä) Ruotu 9

Kilckainen

Peer Påållsson (Karttula) Ruotu 5

Kinnuinen

Lars (Hamula) Ruotu 8

Knutinen

Erich Larsson (Tallus) Ruotu 5

Lars Larsson (Tallus) Ruotu 5

Oluf Ollsson (Tallus) Ruotu 5

Peer (Sywäri) Ruotu 13

Kuckåinen

Anders Andersson (Wechmasmäki) Ruotu 4

Kuråinen

Eschill (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Kåistinen

Anders (Räsälä) Ruotu -Iisalmi1

Hendrich (Ritoniemi) Ruotu 14

Kårdilainen

Anders (Räsälä) Ruotu 15

Kårhåinen

Hendrich Peersson (Sywäri) Ruotu 12

Philpus Peersson (Sywäri) Ruotu 12

Käkeläinen

Hendrich (RijstaJärff) Ruotu 11

LAlkuun

Laakoinen

Lars Larsson (Hackarala) Ruotu 9

Lackoinen

Jöns (Tåifwala) Ruotu 1

Laihainen

Anders Andersson (RijstaJärff) Ruotu 11

Lappalainen

Hend: Hendersson (Cuåpiå by) Ruotu 1

Hendrich Hendersson (Cuåpiå by) Ruotu 1

Lapweteläinen

Madz Hansson (Lydickälä) Ruotu 6

Lapwetälainen

Anders Andersson (Lydickälä) Ruotu 6

Leinåinen

Jöns (Tåifwala) Ruotu 2

Leskinen

Matz (Haminalax) Ruotu 2

Linduinen

Pååll Peersson (Pölliä) Ruotu 9

Lydikäinen

Hans Peersson (Lydickälä) Ruotu 6

Michill (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

MAlkuun

Mahain

Sighfredh Erichsson (Räsälä) Ruotu 15

Malin

Nills (Wechmasmäki) Ruotu 4

Marainen

Thomas Påålsson (Tallus) Ruotu 6

Miettinen

Lars Oluffsson (Ritoniemi) Ruotu 15

Mustoinen

Anders Matzsson (Tuussniemi) Ruotu 14

Lars (Hildula) Ruotu 3

Myckäinen

Pååll Påållsson (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Måndaneuoin

(Ritoniemi) Ruotu 15

Mähöinen

Anders Peersson (Räsälä) Ruotu 15

Mäkäräinen

Madz (Tallus) Ruotu 6

Möncköinen

Lars Oluffsson (Räsälä) Ruotu -Iisalmi1

Möykäinen

Oluff (Wechmasmäki) Ruotu 4

Oluff Ollsson (Wechmasmäki) Ruotu 4

NAlkuun

Nurjainen

Pååll (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

PAlkuun

Pasainen

Anders (WuåtiJärffwj) Ruotu 12

Pelkinen

Oluff (Hildula) Ruotu 3

Pelkoinen

Oluff (Wuårisahlo) Ruotu 13

Pirinen

Johan Oluffsson (Sywäri) Ruotu 12

Oluff (Sywäri) Ruotu 12

Pitkäinen

Hendrich (Sängimäki) Ruotu 10

Pålfwinen

Hendrich Thomasson (Sywäri) Ruotu 13

RAlkuun

Reinikainen

Hendrich (Ritoniemi) Ruotu 14

Rissainen

Johan (Rijzala) Ruotu 10

Madz Matsson (WuåtiJärffwj) Ruotu 12

Sigfred Peersson (Rijzala) Ruotu 10

Ruskainen

Pååll Matzsson (Karislax) Ruotu 10

Rånunen

Lars (Haminalax) Ruotu 2

Rässäinen

Erich (Räsälä) Ruotu 15

Oluff (Tuussniemi) Ruotu 13

Swen Andersson (Räsälä) Ruotu 15

Swen Swensson (Tuussniemi) Ruotu 13

SAlkuun

Sallinen

Oluff Jönssonn (Ritoniemi) Ruotu 15

Schade

Barbro (Kärmelax) Ruotu 8

Smålenders

Peer Madzsson (Tuussniemi) Ruotu 14

Såininen

Staffan Ollsson (Hildula) Ruotu 3

TAlkuun

Taskinen

Staffan (Cuåpiå by) Ruotu 1

Teppå

Peer Påållsson (Punnunmaki) Ruotu 5

Tijhoinen

Lars Andersson (Wechmasmäki) Ruotu 4

Matz Andersson (Sywäri) Ruotu 13

Tuchkainen

Sigfred Nillsson (Wechmasmäki) Ruotu 3

Tuppurainen

Zacharias (Hildula) Ruotu 3

Turuinen

Eschill Jönsson (Tuussniemi) Ruotu 14

Johan Jacobson (Hildula) Ruotu 3

Johan Jacobsson (Hildula) Ruotu 3

Lars Hendersson (Tuussniemi) Ruotu 14

Tuåfwinen

Jören Jörensson (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Tuåmahainen

Matz Swensson (Räsälä) Ruotu -Iisalmi1

Tåifwainen

Hendrich (Sängimäki) Ruotu 10

Hendrich Mårtensson (Tåifwala) Ruotu 2

Jöns Andersson (Tåifwala) Ruotu 2

Oluff (Pölliä) Ruotu 9

Tålåinen

Påfwell Thomasson (Tallus) Ruotu 6

Tåssawainen

Peer (Cuåpiå by) Ruotu 1

UAlkuun

Uckåinen

Jöns Oluffsson (Sywäri) Ruotu 12

VWAlkuun

Waitinen

Clemet (RijstaJärff) Ruotu 11

Wardiainen

Nills Nillsson (RijstaJärff) Ruotu 11

Waroinen

Nills (RijstaJärff) Ruotu 11

Watainen

Oluff (Tallus) Ruotu 6

Wänäinen

Anders Påållsson (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Matz (Sywäri) Ruotu 12

Michill (Löösdriffware) Ruotu -itselliset

Peer Peersson (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Wätäinen

Hendrich Ollsson (Röönä) Ruotu 11

Oluff Olufsson (Röönä) Ruotu 11

Tässä hakemistossa on yhteensä 162 nimeä

© Väinö Holopainen 2015