AlkuPohjois-SavoKuopion pitäjäRuodutusluettelotNihdinlunastusmaksuluettelo 1655 → Nimihakemisto

Kuopio nihdinlunastusmaksuluettelo 1655

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  C  E  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW 
 -  A  C  E  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Abraham Olfsson (Hildulanlax)

Andhers Antikain (Rittoinem)

Andhers Johansson (Cuopioby), (Hirfuilax)

Christ: Gabrielis (Cuopioby)

Daniel ibm (Worisalo)

Hans Larssons (Cuopioby)

Hardtwick Peersson (Rista Järfwi)

Ifuar Johansson (Cuopioby)

Jonas Olufsson (Cuopioby)

Lars Påållsson (Karttulaby)

Mathias Hen: (Puutussalm)

Oluf Johansson (Airaxela)

Peer Larsson (Airaxela)

Pååll Staphansson (Punnonmäki)

Sigfred Larsson (Kasurila)

AAlkuun

Achoinen

Pååll (Syfwäri)

Airaxinen

Matz (Airaxela)

CAlkuun

Clemetinen

Oluff (Kareslax)

Collemain

Peer O: (Lydikälä)

Collemainen

Michel (Punnonmäki)

Mons (Punnonmäki)

Nils (Punnonmäki)

Peer (Punnonmäki)

Staphan (Punnonmäki)

Staphan O: (Punnonmäki)

Collioinen

Peer (Wechmasmäki)

Cossmainen

Johan (Syfwäri)

EAlkuun

Eskelinen

Peer (Lydikälä)

HAlkuun

Hackarain

Hendrich (Rista Järfwi)

Jacob (Hackarla)

Jören (Hackarla)

Peer (Ackoinwes)

Thomas (Hackarla), (Rönä)

Hackarainen

Nils (Syfwäri)

Haikoinen

Matz (Hirfuilax)

Haioinen

Oluf O: (Wechmasmäki)

Hakulinen

Matz O: (Karttulaby)

Hallikainen

Lars (Mietilä)

Halloinen

Jacob (Maningawes)

Peer (Maningawes)

Philpus (Maningawes)

Hamuin

Christer (Hamula)

Happoinen

Abraham (Rittoinem)

Hara

Anders (Kiermeleax)

Hardikain

Andhers (Worisalo)

Hendrich (Jännenwirda), (Woti Järfwi)

Sigfred (Jännenwirda)

Hatain

Lars (Maningawes)

Sigfredh (Maningawes)

Hatainen

Christer (Maningawes)

Heikinen

Lars (Jännenwirda)

Oluf (Jännenwirda)

Peer Jönson (Jännenwirda)

Thomas (Piexä)

Heiskainen

Matz (Haminalax)

Oluff (Ennanlax)

Pååll (Ennanlax)

Staphan (Wechmasmäki)

Thomas (Rittoinem)

Hetainen

Hardtwick (Rista Järfwi)

Hendrich (Rista Järfwi)

Hilduinen

Anders M: (Rittoinem)

Andhers (Rittoinem)

Michel (Cuopioby)

Peer (Hildulanlax)

Huckinen

Hendrich (Woti Järfwi)

Hussoi Kasurinen

(Kasurila)

Matz Persson (Kasurila)

Hyfärinen

Erich (Puutussalm)

Jöran (Puutussalm)

Swen (Wechmasmäki)

Hyttinen

Erich (Tofuilanlax)

Thomas (Kiermeleax)

Hålapain

Andhers (Rittoinem)

Hålapainen

Hendrich (Rittoinem)

Oluf (Worisalo)

Hårtanainen

Oluf (Piexä)

Hämäläin

Mårthen (Ackoinwes)

Hätinen

Jören (Rista Järfwi)

JAlkuun

Jalkainen

Matz (Hackarla)

Jatinen

Staphan (Wechmasmäki)

Julkuinen

Andhers (Cuopioby)

Christer (Cuopioby)

Jöns (Kasurila)

Peer (Wechmasmäki), (Woti Järfwi)

Justen

Anna (Maningawes)

Järfeläin

Pååll (Räsälä)

KAlkuun

Kackinen

Andhers (Cuopioby), (Hirfuilax), (Pölliä)

Hendrich (Hirfuilax)

Peer (Hirfuilax)

Kallinen

Knut (Cuopioby)

Kankuinen

Staphan (Rittoinem)

Karhuinen

Oluff (Tallus)

Staphan O: (Punnonmäki)

Karttuinen

Peer (Karttulaby)

Pååll (Karttulaby)

Kasurinen

Erich (Kasurila)

Hendrich (Kasurila)

Mårthen (Kasurila)

Oluff (Kasurila)

Kasurinen (Hussoi Kasurinen)

(Kasurila)

Matz Persson (Kasurila)

Keckoinen

Hans (Cuopioby)

Keetto

Matz M: (Tofuilanlax)

Keijoinen

Matz (Pölliä)

Keinäin

Matz Larsson (Tuusnemi)

Keinäinen

Jöns (Tuusnemi)

Matz (Tuusnemi)

Kekäläinen

Hendrich (Rista Järfwi)

Kerfuin

Hendrich (Kiermeleax)

Kerfuinen

Hans (Hamula)

Kettuinen

Pååll (Ackoinwes)

Kilkainen

Pååll (Karttulaby)

Kinnuinen

Lars (Hamula)

Staphan (Kiermeleax)

Knutinen

Erich (Tallus)

Lars (Tallus)

Oluff (Tallus)

Peer (Piexä)

Kopoinen

Ifuar (Rista Järfwi)

Korhoinen

Hans (Haminalax)

Nils (Haminalax)

Kuroinen

Andhers (Rockowes)

Matz (Rockowes)

Kåistinen

Andhers (Ennanlax)

Hendrich (Rittoinem)

Pååll (Ennanlax)

Kårdilain

Andhers (Rittoinem)

Kårdilainen

Lars (Rittoinem)

Kårhoinen

Hendrich (Syfwäri)

Philpus (Syfwäri)

Sigfredh (Syfwäri)

LAlkuun

Lackoinen

Jöns (Toifuala), (Hackarla)

Lars (Hackarla)

Peer (Rönä)

Laihiainen

Jacob (Rista Järfwi)

Laitinen

Pååll (Wechmasmäki)

Lappalainen

Andhers (Cuopioby)

Lapweteläin

Jöns (Haminalax)

Leinoinen

Jöns (Wechmasmäki)

Leskinen

Jöns (Woti Järfwi)

Matz (Haminalax)

Linduinen

Andhers (Syfwäri)

Lars (Syfwäri)

Pååll (Pölliä)

Luttinen

Anders A: (Syfwäri)

Andhers (Syfwäri)

Lydikäinen

Hans (Lydikälä)

Jören (Karttulaby)

Michel (Rockowes)

MAlkuun

Mahainen

Erich (Räsälä)

Mallinen

Nils (Wechmasmäki)

Marainen

Hendrich (Rockowes)

Påål (Tallus)

Mietin

Oluf Larsson (Rittoinem)

Mietinen

Jöns (Tuusnemi)

Lars (Mietilä)

Oluff (Tuusnemi)

Peer (Tuusnemi)

Mustoinen

Andhers (Tuusnemi)

Lars (Puutussalm)

Myckäinen

Pååll (Rockowes)

Mähöin

Matz O: (Kiermeleax)

Mähöinen

Hans (Maningawes)

Mons (Tallus)

Mäkäräinen

Matz (Tallus)

Möhäinen

Andhers (Räsälä)

Möykyin

Abraham (Wechmasmäki)

Möykyinen

Oluff (Wechmasmäki)

NAlkuun

Nirainen

Peer (Jännenwirda)

Niskainen

Pååll (Jännenwirda)

OAlkuun

Owaskainen

Peer (Lydikälä)

PAlkuun

Parfuiainen

Swen (Rista Järfwi)

Pasainen

Andhers (Woti Järfwi)

Peckarinen

Nils (Kareslax)

Pelkoinen

Oluf (Worisalo)

Pirinen

Oluf (Syfwäri)

Pitkäinen

Hendrich (Sängimäki)

Jöns (Sängimäki)

Oluff (Jännenwirda)

Sigfredh (Sängimäki)

Pursiainen

Påål (Haminalax)

Pykäläinen

Hendrich (Syfwäri)

Pålfuinen

Hendrich (Piexä)

RAlkuun

Radikain

Pååll (Kiermeleax)

Rautapardain

Oluf (Puutussalm)

Reinikain

Hendrich (Rittoinem)

Rekinen

Andhers (Tofuilanlax)

Rissainen

Johan (Rissala)

Peer (Rissala)

Pååll (Rissala)

Thomas (Rissala)

Roininen

Lars (Haminalax)

Ruskainen

Hendrich (Kareslax)

Pååll (Kareslax)

Rässäinen

Erich (Räsälä)

Oluf O. (Tuusnemi)

Oluff (Tuusnemi)

Swen (Tuusnemi)

Räsäin

Andhers S: (Räsälä)

Swen Anderson (Räsälä)

Räsäinen

Anders O: (Tuusnemi), (Ennanlax)

Bengt (Kiermeleax)

Johan (Lydikälä)

Oluff (Räsälä)

SAlkuun

Safuolainen

Ifuar (Cuopioby)

Lars (Cuopioby)

Sallinen

Oluf (Rittoinem)

Sichwoin

Andhers (Rista Järfwi)

Sichwoinen

Lars (Rista Järfwi)

Sipoin

Hendrich (Maningawes)

Smolender

Anders M: (Rista Järfwi)

Matz (Tuusnemi)

Smålender

Peer (Worisalo)

Soininen

Staphan (Puutussalm)

TAlkuun

Tackinen

Lars (Toifuala)

Matz (Rönä)

Tarfainen

Pååll (Punnonmäki)

Taskinen

Hans (Cuopioby)

Staphan (Cuopioby)

Thomahainen

Matz (Ennanlax)

Tihoinen

Lars (Wechmasmäki)

Matz (Piexä)

Tille

Erich (Hirfuilax)

Tillikain

Michel (Ennanlax)

Tofuinen

Berttill (Rista Järfwi)

Christer (Rista Järfwi)

Erich (Tofuilanlax)

Jören (Tofuilanlax)

Oluff O: (Tofuilanlax)

Toifuainen

Anders (Toifuala)

Grels (Toifuala)

Johan (Toifuala)

Toifuoin

Hendrich (Jännenwirda)

Toloinen

Pååll (Tallus)

Tolpainen

Peer (Ackoinwes)

Tuchkainen

Sigfred (Wechmasmäki)

Turuinen

Eskell (Tuusnemi)

Hendrich (Tuusnemi)

Jacob (Puutussalm)

Johan (Puutussalm)

Matz (Puutussalm)

Peer (Rönä)

UAlkuun

Uckoinen

Jöns (Syfwäri)

VWAlkuun

Wainikain

Matz (Haminalax)

Waitinen

Clemet (Rönä)

Wanikain

Johan (Hildulanlax)

Wardiain

Hendrich (Hamula)

Wardiainen

Lars (Rönä)

Matz (Rönä)

Nils (Rista Järfwi)

Oluff (Hackarla)

Waroin

Pål Hanson (Rista Järfwi)

Pååll (Rista Järfwi)

Waroinen

Nils (Rista Järfwi)

Watainen

Matz (Hirfuilax)

Oluf (Tallus)

Wenäläin

Pååll (Kiermeleax)

Wenäläinen

Hans (Hirfuilax)

Wäisäinen

Oluf (Maningawes)

Wänäinen

Andhers (Rockowes)

Matz (Syfwäri)

Peer (Rockowes)

Pååll (Rockowes)

Wätäinen

Oluf Anderson (Rönä)

Oluf O: (Rönä)

Tässä hakemistossa on yhteensä 266 nimeä

© Väinö Holopainen 2015