AlkuPohjois-SavoLeppävirran pitäjäRuodutusluettelot → Ruodutusluettelo 1661

Leppävirta ruodutusluettelo 1661

Nimet aakkosjärjestyksessä

Uthskrifningz Rulla öfwer Wijborgz och Nyslåtz Lähn pro Anno 1661

Lappäwirda Sochn

Rijkz Rådet Sal: H:r Hans Wachtmestars

Ruotu 1Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaan

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentit
Walkiamäkia
Lars Mattsson Saikonen
Michel Ifwanainen
Larss Heiskainen
Anderss Heiskainen
Michel Harainen
Erich Heiskainen
Peer Olsson Tolfwain
Peer Kinnuinen
Hyttilamäki
Anders Hyttinen
Mattz Andersson Lapwetelein
Peer Tackuinen
Casper Parkoin
Thomas Hofwinen S:n Peer Thomasson Knecht
Mårten Pöhöinen
Hinrich Hinrichsson
Heinrich Soininen
Olof Tuppurain
Hinrich Wepselein
Samais
Sigfredh Hartikain
Olof Nissinen
Peer Peersson Haloin
Påhl Månsson Keinoin
Anderss Olsson Keinoin
Thomas Simoinen
Mattz Jörensson Leskin
Olof Swensson Hofwin
Anderss Clemeetsson Holopain
Olof Hyttinen
Peer Linduinen
Filpus Karjuinen
Erich Påhlsson
Clemet Christersson Hofwin
Anders Mustoin
Påhl Assiainen
Peer Pahlsson Pullkin
Keinälenmäki
Anderss Keinoin
Jöns Peersson Rämsij
Olof Månsson Keinoin

Ruotu 2Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaan

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentit
Kannuslax
Peer Kinnuinen
Mattz Safwolainen
Påhl Mattsson Kinnuinen
Henrich Hinrichss Karfwin
Olof Karfwoinen
Erich Nillsson Lappalain
Olof Lappalain
Erich Hansson Kinuin
Nilss Arfwedsson Kinnuin
Staffanalmäki
Staffan Staffansson
Peer Påhlsson Tuckiain
Hinrich Pulkinen
Olof Larsson Könnoin
Erich Olofsson Liukå
Hinrich Erichsson Kinnuin
Jören Peersson Karfwain
Påhl Olofsson Kinnuin
Hinrich Peersson Lappalain
Anderss Pullkinen
Olof Hansson Kinnuin
Kotalax
Olof Olsson Laitinen
Peer Laitinen
Johan Laitin
Erich Naukarin
Olof Hackarains E:ka
Eskell Larsson Ittkoin
Peer Påhlsson Ittkoin
Mårten Safwålain
Påhl Olsson Leskin
Jöran Michelsson
Olof Nillsson Leskinen
Lars Staffansson
Hans Hansson Hans Hansson Nirainen Knecht
Erich Wechwileinen

Ruotu 3Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaan

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentit
Påhl Lehikoinen
Grelss Herrainen
Lappäwirda
Johan Erichsson
Erich Oloffsson Kinnuin
Anderss Pura
Peer Pulkinen
Påhl Larsson Könain
Sigfred Mustoinen
Larss Wåckulain
Larss Läppeinen
Sigfred Safwolain
Olof Pittkeinen
Isak Olofsson
Clemet Cappelan H:
Hinrich Kåpåin
Anderss Kåpåin
Zacharias Suttinen
Mårten Hindersson
Osmajerf
Olof Kolemainen
Påhl Tackuinen
Hinrich Lakoinen
Hemming Laitinen
Markus Thenhuinen
Peer Hyfwoinen
Larss Mattsson Haring
Påhl Pasains Enckia
Påhl Olsson Pasain
Paukarlax
Olof Mattsson Jeskälein
Mattz Jalkainen
Hans Staffansson
Hinrich Olkoin Måg Larss Hinrichsson Karpinen Knecht
Lylimäki
Hinrich Sopainen
Nillss Råppåinen
Anders Mattsson
Peer Jonsson Kåpåin
Michel Sigfredsson
Anderss Filpusson
Eskell Olsson Råpoinen

Ruotu 4Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaan

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentit
Jons Råppoinen
Påhl Larss Karpinen
Nilss Käinenen
Anders Kostinen
Kurialanranda
Hanss Turuinen
Mattz Ollsson Saikonen
Hinrich Turuin
Mattz Olsson Soininen
Olof Olsson Turuinen
Olof Thirroinen
Erich Malinen
Anderss Olsson Keroinen
Anderss Lamainen
Mattz Leskinen
Påhl Sorssins
Greelss Mattsson Kopåin
Påhl Påhlsson Kåpåin
Hapamäcki
Mattz Härkoin
Erich Andersson Mickoin
Anderss Suhoinen
Peer Hansson Kinnuinen
Hinrich Christerson Kåpåin
Larss Malinen
Timoilaby
Anderss Jönsson Kinuin
Olof Peersson Ackoss
Erich Lamainen
Jöran Jöransson Timoinen
Johan Nickinen
Johan Lappalain
Anderss Lappalain
Peer Hinrichsson Lappalain
Anderss Luttinen S: Larss Andersson Knecht
Peer Purdinen
Erich Staffansson
Olof Andersson Luttin
Jöns Pittkeinen
Nillss Hendersson Tuckain
Anderss Olsson Kåpåin

Ruotu 5Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaan

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentit
Jöns Könoin
Påhl Pättkeinen
Hans Pittkeinen
Olof Kasoinen
Sarkamäki
Ifwar Könoinen
Mattz Wentinen
Hans Konoinen
Peer Pafwiain
Anderss Filpusson Kerffwin
Olof Tackuinen
Sachkarlax
Staffan Kinnus
Peer Olsson Pijrain
Peer Hinrichsson Råppåin
Hinrich Andersson Heiskain
Wijsa Parfwiain
Peer Jönsson Parfwiain
Pålwijerfwi
Mattz Andersson Mattz Andersson Pijrain Knecht

Ruotu 6Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaan

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentit
Ninimäcki
Olof Staffansson Nuppoin
Hans Olsson Immoin
Hinrich Tirkoin
Mattz Olsson
Mattz Törroinen
Olof Mattsson Kåsoin
Olof Turpeheinen
Pålwijerfwi
Michel Påhlsson Turuin
Olof Påhlsson Turuin
Michel Larsson Sopain
Anderss Andersson Pijrain
Rumukala
Anderss Michelsson Lamain Knecht
Larss Larsson Haroin
Påhl Eskellsson Kinnuin
Erich Påhlsson Karpinen
Påhl Mattsson Rumukain
Sarkamäki
Willam Afleck Länssman
Rumukala
Olof Peersson Rumukain

Henrich Månssons Erfwingers

Ruotu 6Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaan

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentit
Kurilaranda
Clemet Holopain
Ihannus Purdinen
Erich Purdinen
Hinrich Thomesson Kåpåin
Hinrich Olsson Huttu
Staffan Lappalain
Jöns Olsson Kåpoin

Lähde:
Krigskollegii arkiv, Roterings- och utskrivingslängder, Sverige och Finland, 1661, Rulla 13
SVAR SE/KrA/0025/0/13 alkaen kuvasta 1228 SVAR ohje

Nimet aakkosjärjestyksessä

© Väinö Holopainen 2015