AlkuSavon rykmenttiEverstiluutnantin komppaniaPalkkaluettelo → 1749

Savon rykmentti: Everstiluutnantin komppania

Palkkausluettelo 14.8.1749 (Wargskiär)

Miehistö

39-40: desse hafwer denn 2:ne rote interessanter på Ryska sidan

42-43: Rotorna är inom Ryska Gräntze Linien

45: Rotan på Ryska Sidan om linien

70: rotan inom Ryska gräntze Linien

71: 1/3 deles Rota inom Ryska gräntze linien

73-105: ruodut tyhjiä

106: har 1/3 del Rota inom Ryska gräntze linien

108-118: ruodut tyhjiä

Ruotu Sotilaan nimi Alkaen Selite Asti Syy
1 Fred: Joh: Schiepper
2 Petter Silain
3 Johan Pöllström
4 Michell Tåur 16.3.1749 hylätty
5 Hend Stadig
6 Micehl Ikäheimoin
7 Ollof Pölläin
8 Påhl Hakulin
9 Abram Hurtig
10 Nils Kackin 21.6.1749 hylätty
11 Michell Tuurqwist
12 Anders Nyberg
13 Johan Tåorback
14 Matz Tilikain
15 Petter Lasoin 16.3.1749 hylätty
16 Petter Judin
17 Petter Gåsman
18 Hindrich Kuckoin
19 Petter Hägström
20 Joseph Imoin
21 Jacob Kubin
22 Petter Tropihl
23 Casper Pitkein
24 Otto Reinh: Bånde
25 Simon Ingerman
26 Samuel Swartz
27 Cnut Nafwa
28 Hind. Willman
29 Olof Sistoin
30 Staffan Lagerberg
31 Arfwed Flinck
32 Mårten Kärnitz
33 Olof Otin
34 Matz Lagbom
35 Grels Läskin
36 Anders Nordman
37 Johan Ahlfors
38 Johan Finnberg 16.3.1749 hylätty
39 Hind: Beem
40 Gustaf Ruskain
41 Påhl Skrikberg
42 Johan Tornberg
43 Petter Tallroth
44 Anders Swanberg
45 Michell Såpain karkasi
-
46 Simon Tafast
47 Witus Haimen
48 Thomas Otin
49 Matz Sill
50 Elias Kyhlsteen
51 Hend: Tegelberg
52 Lars Purström
53 Nils Hoffberg
54 Michell Karss 16.3.1749 hylätty
55 Hinrich Möllnare
56 Erich Eckbom
57 Petter Lydikäin 16.3.1749 hylätty
58 Elias Nyckberg
59 Staffan Österman
60 Petter Pryts
61 Hinrich Biörckgreen
62 Hinrich Parwiain 16.3.1749 hylätty
63 Jacob Wätäin
64 Staffan Dunder
65 Matz Järnberg
66 Thomas Hyllsteen
67 Olof Wahlström
68 Carl Qwist
69 Jacob Biörnfält 6.8.1749 Kuopion komppaniaan
70 Joh: Amnorin vapaaehtoinen
71 Michell Matilain 16.3.1749 hylätty
72 Påhl Kerfwin
106 Anders Friwillig
107 Lars Köster
119 Gideon Åbergh
120 Matz Läskin
121 Hans Haikoin
122 Påhl Assberg
123 Wilhelm Afleck
124 Matz Ahlström
125 Nils Kanckström
126 Mich: Ståhl
127 Lars Lappberg
128 Hendrich Wäduhr
129 Påhl Modig
130 Påhl Bastberg
131 Abram Malmsten
132 Olof Laibeck
133 Michell Biörn 16.3.1749 hylätty
134 Abram Röngreen
135 Bertill Oxman 16.3.1749 hylätty
136 Petter Trahnwijk
137 Cnut Wallmarck
138 Sacris Qwick
139 Sacris Kåpoin

Esikunta

Jakopalkka Sotilaan nimi Alkaen Selite Asti Syy
1. rumpali Joh: Mohell
2. rumpali Petter Fernberg

Tiedot

Alkuperäinen palkkaluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittainLuettelo 1748Luettelo 1750

© Väinö Holopainen 2018