AlkuSavon rykmenttiEverstiluutnantin komppaniaPalkkaluettelo → 1769

Savon rykmentti: Everstiluutnantin komppania

Palkkausluettelo 8.8.1769 (Sutela)

Miehistö

(40) Följande N:o til och med N:o 45 på dubiosa gräntsen

70 på dubiösa gräntzen

(72) Följande N:o til och med N:o 105 afgånge öfwer gräntzen

(107) Följande N:o til och med N:o 118 afgånge öfwer gräntzen

Ruotu Sotilaan nimi Alkaen Selite Asti Syy
1 Johan Mohell
2 Petter Silain
3 Anders Fager
4 Mats Frisk
5 Petter Biörn
6 Påhl Trast
7 Christer Modig
8 Johan Hiort
9 Emanuel Lax
10 Petter Järn
11 Mats Ek
12 Michel Polack
13 Mats Ståhl
14 Arf: Kiäck
15 Lars Lasoin
16 Carl Joh: Orbinski vapaaehtoinen 31.3.1769 Pieksämäen komppaniaan
Joh: Con: Pistolekors 31.3.1769 nuori aatelismies
17 Gustaf Hind: Ehrnrooth vapaaehtoinen
18 Petter Ådahl
19 Anders Lackman
20 Herm: Joh: Naukler vapaaehtoinen
21 Bengt Gran
22 Hind: Nöigd
23 Jöran Hurtig
24 Hind Cornel: Oppman
25 Petter Vilain Holm 15.10.1768 täydennysmies
26 Petter Mård
27 And:s Ström
28 Staffan Sik
29 Adam Kopparberg
30 -
31 Påhl Grönlund
32 Hind Wilh: Orbinskj 24.11.1768 vapaaehtoinen ruodusta 55 31.12.1768 Pieksämäen komppaniaan
David Wilh: Oppman 31.12.1768 palkkaamaton rumpali
33 Michel Matilain
34 Johan Gren
35 Lars Bergman
36 Petter Pollet
37 Johan Ahlfors
38 Adolp Fabrick vapaaehtoinen
39 -
40 -
46 Matts Hielte
47 Petter Sierman
48 Hind: Gerlander vapaaehtoinen
49 Paul Naukler vapaaehtoinen
50 -
51 Petter Trogen
52 Nihls Örn
53 Anders Flinck
54 Hind: Lillia
55 Hind: Wilh: Orbinski vapaaehtoinen 24.11.1768 ruotuun 32
Petter Feronberg 24.11.1768 täydennysmies
56 Johan Lustig
57 Herm Roth
58 Anders Jerfvelain Färdig 26.11.1768 palkkamies
59 Johan Quick
60 Anders Tiger
61 Hindrick Biörkegren
62 Johan Rask
63 Abr. Beckman
64 Thomas Burman
65 -
66 Johan Brant
67 Hind Ref
68 Anders Svan
69 Jacob Kålare
71 Jöran Wickla
72 Nihls Tall
106 And:s Friwillig
107 Otto Carl v Fieandt vapaaehtoinen 31.12.1768 Puumalan komppaniaan
Otto Hindrich won Fieandt 31.12.1768 vapaaehtoinen
119 Joh Fried v: Fieandt 31.12.1768 vapaaehtoinen
120 Anders Kinman
121 Johan Berg
122 Hind Tegman
123 Johan Karel
124 Påhl From
125 Påhl Lager
126 Zacris Stadig
127 Lars Karman
128 Anders Kåck
129 Abr. Laxström
130 Mats Böök
131 Mats Höök
132 Hind Tieder
133 Petter Dahl 1.5.1768 kuoli
Salomon Ihålain Rolig 18.2.1769 palkkamies
134 Johan Wirfwel
135 -
136 Bengt Krogerus
137 Joh Hierpe
138 Adam Trana
139 Hind Gotsman

Esikunta

Jakopalkka Sotilaan nimi Alkaen Selite Asti Syy
1. rumpali David W. Oppman 31.12.1768 ruotuun 32
Herman Gust: Oppman 31.12.1768 edellisen veli
2. rumpali Jacob Winck

Tiedot

Alkuperäinen palkkaluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittainLuettelo 1768Luettelo 1770

© Väinö Holopainen 2018