AlkuSavon rykmenttiEverstiluutnantin komppaniaJakopalkat → Ruotutalot 1795

Savon rykmentti: Everstiluutnantin komppania

Ruotutalot: pääkatselmus 1795

102030405060708090100110120130

Ruotu Kylä Talollinen
1 Hevonlaxby Eric Klostarin
Achwensalo Henr: Klostarin
Mats Hirfwoin
2 Joutzenlax Lars Räisäin
Rauhamäki Staph: Wäntin
Olof Heiskain
3 Pisamalax Anders Kilpeläin
Lars Tolvain
And. Eroins arf:
4 Pisamalax Lars Nuppin
Karhilantaipal And: Tolfvain
Pett. Kettuins arf:
5 Palfwalax Arfwid Klostarin
Koifwumäki Olof Malki
Petter Käckoin
6 Palfwalax Sam. Wäpsäläin
Asikala Carl Naukarin
Pål Lydikäin med fl:
7 Ramimäki And: Kockoins arf:
Mats Pakarin
Joh: Haloins E:a
8 Osikonmäki Sim: Rautiain
Sombasari Pett: Pustin med fl:
Brusius Kinnuin
9 Hewonlax And: Kufwajas arf:
Staffan Pustin
Matts Kosuin
10 Achwensalmi Hof Came: Brunou
Mats Eroin
Petter Tolfvain
11 Ahvensalmi Påhl Naukarins E:a
Petter Pardain
Petter Pesoin
12 Ahvensalmi Olof Liucko
Matts Pölläins E:a
Lars Pakarins Encka
13 Ahvensalmi Claes Mohell
Arfvid Kinnunen
Capit: Orbinskis arf:ne
14 Repomäki Pehr Pehrson Kinnunen
Eric Kinnuins arf:ne
Nils Ikäheimoin
15 Räpomäki Johan Kuckoin
Harjuranda Anders Kettuins Encka
Petter Heiskain
16 Harjuranda Thomas Jordan
Påhl Lappalain
Staphan Immoin
17 Harjuranda Petter Kasinen
Petter Kuttvoin
Anders Otins E:a
18 Harjuranda Michell Kuckoin
Henric Kåpain
Påhl Karhins E:a
19 Harjuranda Staphan Immonen
Anders Räisäin
Lars Kuckoin
20 Woinsalmi Matts Kettuin
Warkaus Ivar Jurfvain
Puikonnjemi Comiss: Claudelin
21 Woinsalmi Henr: Joh. Wright
Temessari Olof Såpains E:a
Michell Tuofvin
22 Temessari Michell Turunen
Eric Tolfvain
Staphan Tolfvains arf:
23 Temessari Anders Bagge
Grels Huckain
Öfv: Leutnant Ridd: Brusin
24 Parkunemi Påhl Pakaarin
Tornjonjemi Lieutnant Aminoff
Michell Eroin
25 Temassari Staphan Ruskain
Tusmäki Eric Kilpeläin
Tårasalo Comiss: Claudelin med Int:
26 Tårasalo And. Heiskain
Anders Kuckoins E:a
Johan Kanckuin
27 Tårasalo Staffan Staffansson
Anders Heiskain
Anders Rami
28 Tårasalo Michell Turunen
Henric Wäntin
Påhl Heiskains E:a
29 Ritalax And: Rahuin
Sallila Anders Tackin
Reg:te skrif: Roschier
30 Sallila v: Reg:te Fältsk Vännerberg
Rector Henrici arf:
Randasalo Fältväbel Brusin
31 Randasalo Camrer Claudelins arf:
Pölkynjemi And: Jutilain
Asickala Christer Lydikain
32 Randasalo Skomakar Frese
Tullnären Wirilander
Lautakåtalax Skrädd. Nygrens arf:
33 Lautakåtalax Tullnären Wirilander
Matts Kyllonen
Jöran Eronen
34 Lautakåtalax Fältv: Järnefeldt
Syfväis Michell Pesoin
Petter Kanckuin
35 Osikonmäki Johan Huttunen
Påhl Kuckonen
Anders Pesonen
36 Osikonmäki Scholmäst: Hörning
Befallninsman Lind
Kärimäki Kapiala Olof Kaukonen
37 Asickala Gustaf Gustafson
Olof Pesonen
Osikonm: Hofs: Backman
38 Osikonm: Samuel Kilpeläin
Temass: Öfv. Lieut: Brusin
Hildula Michel Törröin
39 Asickala Fendr Harlins arf:
Kärimäki Simanala And: Wäntins E:a
Petter Pitkänen
40 Simanala Christer Bolandz
Olof Kontinen
Osikonmäki Anders Ruth med fl:
46 Hildula Michel Eroin
Hartvig Ruskain
Matts Westerin
47 Hildula Anders Korhoin
Kärimäki Hanhijerfvi Anders Mackoins Encka
Lars Klostarins Encka
48 Hildula Jöran Taskin
Michell Klostarin
Pr: Ing: Hasselblatts arf:
49 Hismäk: Nemd. Matts Huckain
Camrer Krook
Samuel Wauhkoin
50 Hismäk: Michell Aufvin
Thomas Hämäläin
Johan Laitin
51 Kolckontaipal Thomas Airaxin
Eric Hardikain
Johan Kyllöin med flere
52 Kolckontaipal Camrer Brunou
Matts Rautiain
Säminge Saukola Anders Kopoin med fl:
53 Tusmäki Trumpetter Nyman
Matts Tolfvain
Olof Tolfvain
54 Tusmäki Henric Otin
Jöran Kämäräin
Henric Tuhkuin
55 Tusmäki Staphan Kämäräin
Anders Kärckäin
Reijola Carl Jutilaises E:a
56 Reijola Michell Lamain
Johan Reijonen
Staphan Kämäräin
57 Reijola Anders Wänäin
Abrah: Rämeses arf:
Säminge Jufvola Jöran Sikanen
58 Hismäki And: Kämäräin
Petter Kåtilain
Adam Haloin
59 Hismäki Samuel Niskain
Brusius Kärckäin
Säminge Jufvola Matts Metelin
60 Säminge Jufvola Michel Sikain
Pirilä Brusius Kärckäin
2:ne Påhl Kärckäiser
61 Asickala Petter Tolfvain
Koifvumäki Nils Ikäheimoin
Kolckont. Jonas Heiskain
62 Hismäki Jöran Lautiain
Matts Ruskain
Elias Pylcköin
63 Hapataipal 2:ne Mårten Hämäläiser
Matts Kammonen
Kolckontaipal Eric Kaickonen
64 Kolckontaipal Olof Kämärain
Gustaf Pustin
Johan Pöyhönen
65 Kolckontaipal Lars Huckanen
Pirilä Samuel Kilpelain
Tusmäki Anders Kärckains E:a
66 Osikonmäki Matts Holopain
Anders Månonen
Tusmäki Johan Rongain
67 Osikonmäki Matts Eroin
Jöran Tanninen
Rector Henrici arf:
68 Osikonmäki Samuel Kilpelain
Lieutenant v: Fieandt
Kolkontaipal Camrer Brunou
69 Syfvais Olof Ilfvoins arf:
Säminge Jufvola Matts Pölläin med fl:
Kärimäki Simanala Matts Kanckuin
71 Pölkynjemi August Siljander
Säminge Wackontaipal Joh: Wiklas E:a
Salomon Willain
72 Jufvola Matts Airaxin
Hapataipal Petter Otins arf:
Hismäki Henric Läskin med fl:
82 Kärimäki Kuokala Eric Mutikain
Sairalanmäki Eric Rikoin
Eric Mutikain
83 Kuokala Henric Spannin
Rustmäster Klem
Alakuona Påhl Hångain
84 Alakuona Staffan Turdiain
Nils Kächkö
Yläkuona Påhl Hångain
85 Yläkuona Axell Turdiain
Anders Hångain
Kummaranda And Klostarin
86 Yläkuona Påhl Hirfvoin
Staffan Tunain
Capit: Ernroths arf:
87 Hefvossalo Peher Karjalains E:a
Kumaranda Lars Kiskin
Raufvanjemi Lars Hirfvoin
95 Järfvenpä Simon Turdins E:a
Pihjalannjemi H: Malins E:a
Henric Turdiain
96 Pihlajannjemi Lucas Suomalain
Clemet Malin
Raikus Joh: Nousiain
97 Jouhenjemi Nils Kächkö
Pehr och Påhl Silfvenoiser
Yläkuona Joh. Wänälains E:a
98 Helsois Påhl Hertuain
Pehr Hertuain
Nemensalo Henric Hertuain
99 Jouhenjemi Petter Seppäin
Johan Toropain
Toropala Nils Silfvenoin
100 Wara Petter Tyncköin
Eric Karjalains E:a
Påhl Tyncköin
106 Katamo Olof Månoin
Johan Kolemains E:a
Simanala Länsman Olsonius
107 Simanala Lars Lafvikain
Anders Kåckoin
Simon Karfvin
114 Wara Abrah: Kupiain
Olof Kupiain
Yläkuona Thomas Turdiain
115 Rikola Joh: Karhuin
Matts Turdiain
Pakunala Nils Ringin
119 Leppävirta Pitkälänjemi Samuel Kämäräin
Warkaus Krig Comiss: Backman för 2:ne Hemman
120 Warkaus Henric Immoins E:a
Marcus Wäntin
Casper Jurfvain
121 Pussilantaipal Olof Lappalain
Lars Holopain
Lb. Matts Könönen
122 Purdilanlax And. Holopain
Lapinmäki Christer Kinnuins E:a
Anders Holopain
123 Lappinmäki Eric Hämäläin
Timolannjemi Joh: Peckains E:a
Johan Marberg
124 Hapamäki Henric Kåpoin
Petter Suhoin
Abraham Krögare
125 Hapamäki And: Klostarin
Kartansalo And: Poutiains E:a
Jurickasalmi fendr. Joh. Kyander
126 Polfvijerfwi And: Pirain
Mårten Reijoin
Bertill Törröins E.a
127 Polfvijerfwi Mårten Turunen
Waristaipal Olof Kåponen
SIgfred Kåponen
128 Rumuckala Lars Törröin
Lb Eric Roppoin
Påhl Karpinen
129 Rumuckala Eric Kinnunen
Påhl Kuroin
Ninimäki Matts Kosoin
130 Ninimäki Anders Pirain
Påhl Tirckoins E:a
Christer Kinnunen
131 Ninimäki Petter Tirckoin
Matts Matssons Encka
Henric Kåpoin
132 Ninimäki Petter Tirckoins Encka
Sahkarlax Michel Langin
Lb: Johan Kålari
133 Sahkarlax Föraren Anders Hirsin
Johan Tihli
Anders Ropponen
134 Sahkarlax Eric Soininen
Unnukansalo Joh: Rautiain
Kopolanjemi Lb. Eric Hämäläin
135 Kopolanjemi Lb. Petter Keinain
Lb. Matts Turuin
Lb. Carl Kopoin
136 Kurolanlax Adam Kosoins E:a
Johan Ojnoin
Påhl Turuin
137 Kurolanlax Sergeant Krogeris arf:
Påhl Kåpoin
Sahkarlax Michel Heiskains E:a
138 Sahkarlax Fältväbel Svahn
Olof Pollain
Säminge Wackontaipal Petter Herrain
139 Sarkamäki Johan Sutinen
Olof Ropponen
Rauhamäki Olof Heiskain

Lähde: Pääkatselmus 1795

NimetKatselmukset

© Väinö Holopainen 2017