AlkuSavon rykmenttiHenkikomppaniaRuotu → 11

Henkikomppania: ruotu 11 <>

Ruotutalot ovat kylissä: Sokkala, Vitsiälä (Ristiina)

PalkkaluettelotVärväysluettelotRiikaLäänintilitPalkkarästikomiteaYhteenveto

Katselmusluettelot

Sotilaan nimi/nimet Koti­seutu Ikä Palv. vuosia Naim. Jalkaa ja tuumaa Alkaen Selite Asti Syy Synt.
Katselmus 1712
Mattz Jöranss. Rouhiain
Katselmus 1720
-
Katselmus 1721
-
Katselmus 1735
Johan Ahlfedlt Saw 33 1/2 1 gifft 27.8.1734 palkka­mies 1702
Katselmus 1758
-
Katselmus 1763
Mats Noll Christina 32 4 gift 1759 (laskettu) 1731
Katselmus 1767
Johan Ahlstedt 4.9.1739 sai eron
Christer Nirberg 4.9.1739 palkka­mies 30.8.1742 karkasi
Christer Nirberg _.10.1743 palasi 22.6.1754 tuomittiin
Anders Ulf 4.2.1749 otettu 5.5.1749 karkasi
Joachim Duncker 26.6.1750 vapaaehtoinen 8.4.1750 toiseen rykmenttiin
Matts Noll Christina Sokn och Sawolax 36 8 gift 27.2.1759 ruotu­mies 1731
Katselmus 1772
Matts Noll 42 14 12 1 3/4 1758 (laskettu) 1730
Katselmus 1775
Matts Noll Christina 44 16 gift 12 1/2 27.2.1759 otettu 1731
Katselmus 1778
Matts Nåll 21.8.1775 sai eron
Magnus Herman Staaf St: Michel 13 1 1/12 20.7.1777 vapaaehtoinen 1765
Katselmus 1782
Mag. Herman Staf vapaaehtoinen 22.12.1778 ruotuun 127
Henric Sump Christina 29 3 1/3 ogift 5 8 1/2 30.12.1778 täydennys­mies 1753
Katselmus 1785
Henr: Sump Christina 32 6 1/2 gift 5 8 1/2 1779 (laskettu) 1753
Katselmus 1788
Hind: Sump Christina 35 9 3/4 gift 5 8 1/2 1779 (laskettu) 1753
Katselmus 1789
Henric Sump Christina 36 10 3/4 gift 5 8 1/2 1779 (laskettu) 1753
Katselmus 1790
Henric Sump 8.12.1789 kuoli Rotilassa
Johan Flod Christina 29 1/2 gift 5 9 1.4.1790 täydennys­mies 1761
Katselmus 1795
Johan Flod 8.3.1791 kotitilan hoitoon
Anders Pondin Trug Christina 33 4 1/2 gift 5 8 3.12.1790 talollinen 1762
Katselmus 1798
Anders Trug Christina 36 7 1/2 gift 5 8 1791 (laskettu) 1762
Katselmus 1801
Anders Trug Christina 39 10 1/2 gift 5 8 1791 (laskettu) 15.6.1801 saa eron 1762
Katselmus 1804
Anders Trug 15.6.1801 erotettiin
Michel Kleen St Michel 25 5 ogift 5 7 15.9.1801 täydennys­mies 1779
Katselmus 1809
Elias Lännström Ström Tawastehus 26 6 ogift 5 6 19.8.1809 Adlercreutzin rykmentistä 1783
Katselmus 1809b
Elias Strömm Tawastehus 27 6 1/2 ogift 5 6 1803 (laskettu) 1782


Palkkaluettelot

Vuosi Sotilaan nimi Alkaen Selite Asti Syy
1731 Johan Ahlfeldt
1733 Johan Ahlfeldt
1734 Johan Ahlfeldt
1735 Johan Ahlfeldt
1736 Johan Ahlfeldt
1737 Johan Ahlfelt
1738 Johan Ahlfeldt
1739 Johan Ahlfeldt
1741 Christer Nirberg
1744 Christer Nirberg
1745 Christer Nijrberg 22.6.1745
-
1746 Christer Nijrberg karkasi Venäjälle
-
1747 -
1748 -
1749 Anders Uckoin 4.2.1749 otettu 5.5.1749 karkasi
1750 Joachim Dunker 26.6.1750 vapaaehtoinen
1751 Joachim H: Duncker vapaaehtoinen
1752 Joachim Duncker vapaaehtoinen
1753 Joachim Duncker vapaaehtoinen
1754 Johackim Duncker vapaaehtoinen
1755 Joahim H: Duncker vapaaehtoinen 8.4.1755 Kronhjelmin rykmenttiin
1756 -
1757 -
1758 -
1759 Mats Nåll 27.2.1759 otettu
1760 Mats Nåll
1761 Mats Noll
1762 Matts Nall
1763 Mats Nåll
1764 Mats Noll
1766 Mats Noll
1767 Mats Noll
1768 Matts Noll
1769 Matts Noll
1770 Matts Noll
1771 Mats Noll
1773 Matts Noll
1775 Matts Noll 21.8.1775 sai eron
-
1776 -
1777 Magnus Herman Staf vapaaehtoinen
1778 Magnus Herman Staf vapaaehtoinen
1779 Magnus Herman Staf 22.12.1778 ruotuun 127
Henric Sump 30.12.1778 täydennysmies
1780 Henric Sump
1781 Hindrik Sump
1782 Hind Sump
1783 Hindric Sump
1784 Hend: Sump
1785 Hind Sump
1786 Hind: Samp
1787 Hindidk Samp
1788 Sump
1789 Sump
1790 Henric Sump 8.12.1789 kuoli
Johan Flod 1.4.1790 täydennysmies
1791 Johan Flod 21.2.1791 vapautettu
Anders Trug 21.2.1791 ruotumies
1792 Anders Trug
1793 Anders Trug
1794 Anders Trug
1795 And Trug
1796 Anders Trugg
1797 And. Trug
1798 Anders Trug
1799 Anders Trug
1800 Anders Trug
1801 Andr. Trug 15.6.1801 erotettu
1802 Michel Klen 15.9.1801 täydennysmies
1803 Michell Kleen
1804 Michel Kleen
1805 Michel Kleen
1806 Michell Kleen
1807 Michell Klen

Värväysluettelot

Sotilaan nimi/nimet Kotiseutu Ikä Palv. vuosia Naim. Alkaen Selite Asti Kommentti Synt.
Luettelo 1779
Magnus Herm: Staf vapaaehtoinen 21.12.1778 ruotuun 127
Hinrich Sump Christina 26 1/6 ogift 30.12.1778 täydennysmies 1753
Luettelo 1790
Hend: Sump 8.12.1789 kuoli Rotilan sairaalassa
-
Luettelo 1791
Joh: Flod ruotumies 21.2.1791 vapautettu
Anders Pöndin Trug Christina 20 21.2.1791 ruotumies 1771


Miehistöluettelot Riiassa

Vuosi Sotilaan nimi Alkaen Selite Asti Syy
1700_8 Mattz Jacobson Njronen


Läänintilit sisältävät sotilaiden muonitus- ja apuveroluetteloita

Vuosi Sotilas Alkaen Selite
1725_11 Hendrich Hålja
1725_12 Hendrich Hålja
1726_1 Hendrich Hålja
1726_5 Hendrich Hållja
1727_12 Hinrich Hållja
1728_6 Hindrich Hållija
1728_11 Hindrich Hållja


Palkkarästikomitea Tositteet

Tositteet Nimi
1810-12 Elias Ström


Yhteenveto ruodussa palvelleista miehistä lähteistä pääteltynä

Nimi Alkaen Asti
Mats Rouhiainen mainittu 1712
Johan Ahlfält 27.8.1734 4.9.1739
Krister Nirberg 4.9.1739 22.6.1745
Anders Ulv Ukkonen 4.2.1749 5.5.1749
Joakin Dunker 26.6.1750 8.4.1750
Mats Noll 27.2.1759 21.8.1775
Magnus Herman Staf 20.7.1777 22.12.1778
Henrik Sump 30.12.1778 8.12.1789
Johan Flod 1.4.1790 8.3.1791
Anders Trug Pöntinen 3.12.1790 15.6.1801
Mickel Klen 15.9.1801 mainittu 1807
Elias Lännström Ström mainittu 1809

KatselmuksetNimetKylätRuotu 10Ruotu 12

© Ari Vesalainen, Väinö Holopainen 2018