AlkuSavon rykmenttiIisalmen komppaniaKatselmus → 1735

Savon rykmentti: Iisalmen komppania

Pääkatselmus 17.6.1735 (Savonlinna)

Miehistö

Ruotu Kylä(t) Sotilaan nimi Kotiseutu Ikä Palv.v. Naim. Alkaen Selite Asti Syy
1 Wiando Anders Beckman Wästergylle 38 20 gift
2 Jyngenemi,
Leppälax
Nils Holmström 4.10.1733 sai eron
Mattz Giök Saw: 20 1 7/12 gift 4.10.1733 palkkamies
3 Leppälax Lars Blom Saw: 30 12 1/6 gift
4 Wäisälämäki Staffan Eklund Saw: 26 6 3/4 ogift
5 Mardikala Hemming Pihlgren Saw: 26 8 1/6 gift
6 Pörsämäki Casper Biörklund 3.7.1734 erotettiin
Lars Biörklund Saw: 36 11/12 gift 3.7.1734 itsellinen mies
7 Pörsämäki Erich Sunman Saw 30 10 5/6 gift
8 Pörsämäki Zacharias Lerberg Saw 33 13 1/3 gift
9 Pörsämäki,
Lapwätäläby
Påhl Lappfiel 28.1.1730 sai eron kotitilan hoitoon
Lars Tihlman Saw 21 5 1/3 gift 28.1.1730
10 Lapwätäläby Johan Sijk 3.7.1734 hylättiin
Påhl Ritain 3.7.1734 ruotumies 31.9.1734 esitti miehen tilalleen
Erich Winberg Tawasth: 19 2/3 ogift 31.9.1734 palkkamies
11 Lapwätäläby Philip Löfwengren Sawol 27 8 5/6 gift
12 Lapwätäläby Lars Juden Österb: 32 12 5/6 gift
13 Löytenmäki Johan Lakman 27.8.1729 kuoli
Johan Frisk Saw 24 8 1/3 gift 28.1.1730 palkkamies
14 Löytenmäki,
Käriälä,
Pajumäki
Anders Ahlberg 6 ruotutalonpoika 14.12.1734 esitti miehen tilalleen
Samuel Ahlberg Saw 18 5/12 ogift 14.12.1734 palkkamies
15 Pielawesi,
Lapwetelänmäki
Lars Tallgren Saw 36 6 1/4 gift
16 Pelawesi,
Taipal by
Michel Isbeck 40 20 14.12.1734 sai eron
Mattz Isbeck Saw 16 1/2 ogift 14.12.1734 palkkamies
17 Taipal by,
Kåtaniemi
Johan Borgman Saw 26 7 1/3 gift
18 Kuiwaniemi,
Lammassalo
Mattz Dunder Saw 30 10 1/3 gift
19 Lammassalo,
Waraslax
Erich Sparf Saw 40 19 1/6 gift
20 Waraslax Isak Marjn Saw 25 7 gift
21 Heinämäki,
Wänämäki
Johan Springare 11.9.1729 kuoli
Mattz Wäckström Saw 21 4 1/4 gift 1.2.1732 palkkamies
22 Heinämäki Lars Biörk 7.3.1729 ruodusta 59 10.7.1730 sai eron
Jacob Hestskoo 10.7.1730 27.9.1733 kuoli
Carl Hestsko Swerige 19 1 1/3 ogift 1.1.1734 ruodusta 62
23 Heinämäki,
Lewäniemi,
Lambajerwi
Johan Siöberg 16.1.1733 sai eron
Lars Iskan Saw 21 2 1/3 ogift 16.1.1733 palkkamies
24 Lambajerwi Påhl Utter Saw: 34 7 1/3 gift
25 Lambajerwi Philip Nisin 17.3.1729 sai eron
Johan Flinck Saw 32 8 1/3 gift 10.4.1732 palannut karkuri?
26 Pahkamäki,
Rotamäki
Måns Sörman 14.12.1734 sai eron
Pohl Lappalain 3.7.1734 ruotumies
27 Rotamäki,
Rotanlax
Niels Stark Saw. 31 6 1/4 ogift
28 Hapajerwi Mattz Böök 28.6.1731 erotettiin
Petter Flinck Saw. 22 4 gift 28.6.1731
29 Hapajerwi Bängt Kiärman Wästergyl: 42 21 2/3 gift
30 Hapajerwi Jöran Lindquist 7.3.1729 palkkamies 3.7.1734 erotettiin, kotitilan hoitoon
Påhl Lindquist Saw: 16 11/12 ogift 3.7.1734 palkkamies
31 Hapajerwi,
Kiuruwesi
Samuel Grönlund Saw: 28 9 1/6 gift
32 Kiuruwesi Pohl Skiönfell Ingermal: 36 8 2/3 gift
33 Kiuruwesi Hinrich Ek Saw 28 9 gift
34 Sulkawa,
Salmjerwi,
Kiuruwesi
Hans Lund Saw: 34 8 gift
35 Sulkawa Pohl Lyman Saw: 34 9 5/6 gift
36 Sulkawa Dawid Höök 14.12.1734 hylättiin
Påhl Andss Käriäin Saw: 18 11/12 ogift 3.7.1734 ruotumies
37 Sulkawa Tomånmäki Petter Bergman Saw 28 8 5/6 gift
38 Tomånmäki,
Nemisjerwi,
Joutzenniemi
Anders Swan 15.8.1730 karkasi
Gregorius Aminoff Saw ogift 11.6.1731
39 Joutzenniemi,
Sulkawa,
Rytky
Lars Skiönberg Saw 28 8 7/12 gift
40 Rytky by Olof Kostman Saw: 29 8 5/6 gift
41 Rytky by Johan Lindbom Österb 26 7 1/3 gift
42 Kalliojerwi Erich Auwijn Saw 48 12 1/2 gift
43 Kalliojerwi,
Niemisjerwi
Johan Långh Carelen 41 18 1/6 gift
44 Niemisjerwi,
Kalliojerwi,
Koiwujerwi
Anders Carehl Carelen 30 10 gift
45 Nemisjerwi Olof Ahlbom 19.1.1730 sai eron
Mattz Böök Sawol. 24 5 1/3 gift 19.1.1730 palkkamies
46 Nemisjerwi Johan Forsberg Narw: 52 12 5/6 gift
47 Nemisjerwi,
Haudajerwi
Petter Ahlgren Saw 26 7 gift
48 Haudajerwi Michell Gran 28.10.1729 kuoli
Erich Ohlbom Saw 24 5 gift 1.6.1730 palkkamies
49 Kåsken by,
Osmangii,
Remexelä
Erich Merlin Österb 42 13 gift
50 Remexelä Mattz Grundberg Saw 23 6 1/6 ogift 27.3.1729 palkkamies
51 Näländö,
Lupu by
Mattz Tallquist Saw 33 10 1/4 gift
52 Lupu Hemming Asp Saw 36 6 2/3 gift
53 Lupu,
Kiuruwesi,
Hajas by
Samuel Nyman Saw 34 11 1/3 gift
54 Hajas by Olof Palm 7.3.1729 kotitilan hoitoon
Johan Kårpp 7.3.1729
55 Porowesi,
Wehmasjerwi,
Idensalmi
Niels Nirberg Saw: 41 21 1/6 gift
56 Wehmasjerwi,
Idensalmi
Olof Lundberg 7.3.1729 sai eron
Petter Lundberg Saw 28 5 2/3 ogift 8.9.1729 palkkamies
57 Idensalmi Olof Hörning Wästergylle 34 19 1/6 gift
58 Idensalmi,
Hernejerwi,
Pardala
Johan Ullman Saw. 48 21 1/6 gift
59 Pardala Lars Biörk 7.3.1729 ruotuun 22
Petter Stendahl Saw 26 6 1/6 ogift 7.3.1729 palkkamies
60 Walkianemi Petter Kihlberg 15.6.1731 sai eron
Johan Elgbom Saw 20 3 ogift 15.6.1731 palkkamies
61 Walkianiemi Niels Elgh Saw. 25 6 2/3 ogift
62 Walkianiemi,
Weremäjerwi
Anders Östman 30.9.1730 kuoli
Carl Hestskoo 1.2.1731 1.1.1734 ruotuun 22
Olof Pulka 3.6.1734 ruotumies 30.9.1734 esitti miehen tilalleen
Pohl Siöberg Österb: 18 2/3 ogift 30.9.1734 palkkamies
63 Weremäjerwi Gunnar Fagerström 50 28 14.12.1734 sai eron
Hindrich Peldan Österb: 40 11/12 gift 3.7.1734 kulkumies 17.6.1735 hylättiin
Petter Tickain 17.6.1735 kulkumies
64 Weremäjerf: Lars Kiellman Wästergyllen 38 19 1/6 gift
65 Salame,
Walkianemi
Hindrich Granholdt 14.12.1734 sai eron
Mattz Ståhlberg Saw 20 1/2 ogift 14.12.1734 palkkamies
66 Martisjerwi,
Salame
Anders Forsteen 28.6.1734 kotitilan hoitoon
Michel Sahlberg Saw 19 1 ogift 28.6.1734 palkkamies
67 Nissilä,
Martisjerwi
Adam Pundain 19.6.1731 sai eron
Petter Kihlberg Saw 20 2 1/3 ogift 1.1.1733
68 Nissiliä Lars Ståhl Saw 26 7 7/12 gift
69 Nissilä Petter Lustig Saw 28 8 11/12 gift 17.6.1735 kotitilan hoitoon
Påhl Lustig Safwolax 20 17.6.1735 kulkumies
70 Kaupila,
Pöriä
Hindrich Forman 3.7.1734 erotettiin
Olof Forman Saw. 17 3/12 ogift 14.12.1734 ruotumies
71 Sukewa Niels Giök 6.10.1733 kuoli
Michel Caupinen 3.7.1734 ruotumies 14.12.1734 esitti miehen tilalleen
Hans Strandberg Saw. 25 1/2 gift 14.12.1734 palkkamies
72 Ryhälä,
Seckeo,
Svenninmäki
Petter Granquist Saw. 26 8 1/6 gift
73 Ryhälämäki,
Svenninmäki
Johan Järnberg 31.3.1731 sai eron
Anders Norman Sawol 52 4 1/6 gift 31.3.1731 ruotumies
74 Svenninmäki Thomas Haka 3.7.1734 sai eron
Johan Huttuin 3.7.1734 ruotumies 30.1.1735 esitti miehen tilalleen
Zacharias Hellberg Sawol 28 1/3 gift 30.1.1735 palkkamies
75 Svenninmäki Niels Achtsam Sawol 46 11 2/3 gift
76 Songajerwi Johan Ekroth Carel 29 10 1/4 gift
77 Songajerwi Lars Bröms Sawol 34 16 1/6 gift
78 Songajerwi,
Toiwacko
Pohl Hägg 11.11.1729 sai eron
Hemming Quistberg Sawol 32 5 1/2 ogift 11.11.1729 palkkamies
79 Hapajerwi Lars Ensam Saw: 40 12 2/3 gift
80 Lacka,
Hajais,
Pismeri
Michel Fagerlund 3.7.1734 kelpaamaton
Staphan Rångain 3.7.1734 ruotumies 1.10.1734 esitti miehen tilalleen
Christer Fagerlund Saw: 20 7/12 ogift 1.10.1734 palkkamies
81 Hajais,
Wehmasmäki
Lars Hedman 7.3.1729 sai eron
Anders Häggquist Saw: 20 4 ogift 28.6.1731 palkkamies
82 Säläwä Oloff Hylling 30.9.1730 kuoli
Mattz Bowilan Saw. 21 4 ogift 28.6.1731 palkkamies
83 Säläwä,
Korpijerwi
Olof Råberg Saw. 29 9 5/6 gift
84 Jumis Petter Svanström 3.7.1734 hylättiin
Samuel Svanström Rysland 21 11/12 ogift 3.7.1734 palkkamies
85 Kilpisari,
Rutako
Olof Kettolin Saw: 46 22 1/6 gift
86 Jumis,
Warpais
Mattz Frisk 14.12.1729 sai eron
Påhl Fagerholm 14.12.1729 3.7.1734 esitti miehen tilalleen, kotitilan hoitoon
Gregorius Hiorth Saw: 19 11/12 ogift 3.7.1734 palkkamies
87 Jumis Niels Reahlman Saw: 30 10 5/6 gift
88 Hernejerwi,
Niemisjerwi,
Seläwä
Petter Hurtig 3.7.1734 erotettiin
Anders Röndyin Cuopio S 3.7.1734 kulkumies
89 Oinasjerwi,
Petäjerwi
Johan Lind Saw: 39 16 1/6 gift
90 Ruttako Olof Hielte Saw: 48 18 1/6 gift
91 Rutako Johan Frisk 7.3.1729 sai eron
Niels Gran 25.2.1731 25.7.1734
Petter Sirviö Saw: 32 11/12 gift 25.7.1734 ruotumies 17.6.1735 kotitilan hoitoon
Anders Hagelberg Safwolax 20 17.6.1735 palkkamies
92 Rutako,
Jåkis,
Wita by
Johan Rönberg Saw: 38 9 gift
93 Wita by Isack Snöbeck 3.7.1734 poistettiin
Johan Huttuin Saw: 22 11/12 gift 3.7.1734 ruotutalollinen
94 Kilpisari,
Käriänsari
Philip Häggström Saw. 25 6 2/3 gift
95 Kilpisari Daniel Polak Saw. 34 12 1/6 gift
96 Palois,
Kilpisari
Petter Gedda Saw. 33 8 gift
97 Pallois Christian Kielberg Dansk 49 29 gift
98 Ullmala Hindrich Grönmark Österb 29 11 1/3 gift
99 Ullmala Petter Dahlberg Wästergylle 55 34 gift
100 Ullmala Johan Svänsk Sawol 52 12 1/6 gift
101 Ullmala,
Kiwistö
Michel Lapp Sawol 41 21 2/3 gift
102 Kiwistö,
Närko
Olof Öhrn Sawol 52 11 1/6 gift
103 Ullmala,
Käriänsari,
Närko
Anders Nederström 3.7.1734 poistettiin
Johan Ullmain 3.7.1734 ruotumies 14.11.1734 esitti miehen tilalleen
Carl Wensell Saw. 21 9 1/6 ogift 14.11.1734 rumpali
104 Närko Lars Rönberg 13.6.1731 sai eron
Niels Snellström Saw. 22 4 gift 13.6.1731 palkkamies
105 Närko Carl Sanberg Saw. 21 6 1/6 ogift 7.3.1729 palkkamies
106 Närkoby,
Ollikala
Anders Wensell Narwae 30 17 1/6 gift
107 Ollikala Anders Kobin Saw. 39 22 1/6 gift
108 Ollikala Petter Tidenberg Wästergylle 55 32 1/6 gift
109 Ollikala Mattz Storm Saw: 26 7 1/2 gift
110 Ollikala Daniel Ekeberg Ingermanl: 40 6 gift
111 Ollikala Hinrich Ulberg Österb 31 11 1/3 gift
112 Sutela Johan Ström 14.2.1735 kuoli komennuksella Lappeenrannassa
113 Sutela,
Rokoisen
Petter Stårk Saw. 50 18 1/6 gift 17.6.1735 saa eron
114 Lukarila Bärtill Bruun Saw. 27 10 1/12 gift
115 Luckarila,
Pöriäby,
Kapala
Petter Lijksteen 31.3.1731 sai eron
Ellias Berg Saw. 23 4 1/6 gift 31.3.1731 palkkamies
116 Kapala,
Pajujerwi
Johan Gethan Saw. 41 12 1/6 gift
117 Pajujerwi Lars Läppäin Saw. 43 12 1/6 gift
118 Pajujerwi,
Kiwistö
Niels Sund Saw. 41 7 5/12 gift
119 Koiwisto,
Karwasalmi
Pohl Bom 9.4.1729 kuoli
Pohl Ekman Saw. 23 5 1/6 gift 21.3.1730 palkkamies
120 Karwasalmi Petter Svänsk Saw. 29 12 1/3 gift
121 Karwasalmi,
Alapitkä,
Nemismäki
Hindrich Flygare Sawol 24 6 1/6 gift 7.3.1729 palkkamies
122 Mikajerwi,
Narwanlahx
Hans Uhrwäder Safwolax 24 7.3.1729 palkkamies 24.7.1732 sairas
Michel Palm Sawol 22 2 1/6 gift 24.7.1732 palkkamies
123 Narwanlax,
Ångiwesi
Pohl Frimodig Sawol 24 6 1/6 ogift 7.3.1729 palkkamies
124 Narwanlax,
Ångiwesi
Håkan Russe 3.7.1734 poistettiin
Ellias Tuofwinen Saw 18 5/6 ogift 3.7.1734 kulkumies, komppaniaan 28.2.1735
125 Prästegård Tårpare Hemming Kielbek Saw 40 21 1/6 gift

Esikunta

Jakopalkka Sotilaan nimi Arvo Alkaen Selite Asti Syy
kapteeni Samuel Hestsko Capitain
luutnantti Samuel Heurlin Lieutenant
vänrikki Gregorii Aminoff Fendrich
vääpeli Johan Lemke Feltwäbel
kersantti Erich: Willh: Tavaststierna Sergeant
katselmuskirjuri Samuel Wallman Munsterskrif:e
lippumies Gustaf Hestskoo Förare
majoittaja Petter Hoffreen Fourier
varusmestari Nils Springberg Rustmästare
1. rumpali Anders Giers 1:sta Trumbsl:
2. rumpali Carl Wensell 2:dra Trumbsl. 14.12.1734 ruotuun 103
Johan Tidenberg 2:dra Trumbsl. 14.12.1734

Tiedot

Alkuperäinen katselmusluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittainVirkatalot ja torpatKatselmus 1721Katselmus 1749_5

© Väinö Holopainen 2017