AlkuSavon rykmenttiIisalmen komppaniaKatselmus → 1801

Savon rykmentti: Iisalmen komppania

Pääkatselmus 15.6.1801 (Mikkeli)

Miehistö

Palvelusvuodet -sarake on niteen sidoksen sisällä

Ruotu Kylä(t) Sotilaan nimi Kotiseutu Ikä Palv.v. Naim. Jalkaa Tuumaa Alkaen Selite Asti Syy
1 Wiando,
Ångiväsi
Anders Alm orten 32 gift 5 9
2 Jyngäniemi,
Läppälax
Thomas Udd 28.6.1798 sai eron
Peter Kåckoin Udd orten 27 ogift 5 9 29.9.1798 palkkamies
3 Leppälax Petter Tihl orten 43 gift 5 8
4 Wäisälänmäki Lars Kask orten 38 gift _ 10
5 Mardikala Tobias Stålt orten 41 gift 5 9
6 Pörsämäki Gabriel Harden ogift
7 Pörsämäki Anders Öhrn orten 3_ gift 5 8
8 Pörsämäki Johan Dart 28.6.1798 sai eron
Esaias Ruotsalain Dart Jdensallmi 3_ gift _ 9 29.9.1798 täydennysmies 16.6.1801 saa eron
9 Pörsämäki,
Lapwetelä
Ambrosius Pard orten 36 ogift _ 8
10 Leppälax Johan Fredric Molander
11 Leppälax Lars Tagg Piexämäki 4_ gift _ 5 1/4 16.6.1801 saa eron
12 Lapwetelä,
Lambajärvi
Påhl Ruda Cuopio 38 ogift _ 8 1/4
13 Löytymäki Petter Snäck orten 46 gift _ 6
14 Löytyjärvi,
Karjala,
Pajumäki
Petter Kåck Cuopio 37 gift _ 8
15 Pielaväsi,
Lapvetelä
Hemming Norm Pjexemäki 3_ gift 5 5
16 Pielaväsi,
Taipal
Samuel Härd orten 38 ogift 5 8
17 Taipal,
Lätaniemi
Adam Nöigd orten 3_ gift 5 11 1/4
18 Lammassalo,
Kuiwaniemi
Gustaw Lang orten 31 ogift _ 9
19 Lammassalo,
Waraslax
Påhl Lund Cuopio 3_ gift 5 9
20 Waraslax Matts Tall orten 4_ gift 5 7 1/2
21 Häinämäki Anders Lund 18.1.1800 sai eron
Adolph Aminoff 18.1.1800 palkaton nuori aatelismies
22 Häinämäki,
Waraslax
Lars Hein 28.6.1798 sai eron
Eric Engdahl Cuopio ogift 5 7 29.9.1798 palkaton mies
23 Häinämäki,
Leväniemi,
Lambajärvi
Gustav Frisk orten 4_ gift 5 7
24 Lambajärvi Olof Holm orten 4_ gift 5 6 1/2 16.6.1801 saa eron
25 Lambajärvi Jacob Hult orten 3_ gift 5 5
26 Rotanmäki,
Pahkamäki
Heinric Backman Wasa 3_ gift 5 9 1/2
27 Rotamäki,
Rotanlax
Eric Svänsk orten 56 gift 5 4 1/2
28 Hapajärvi Joh Silv: Idström varusmestari saa palkan
29 Hapajärvi Joh. Henr: Skottman kersantti saa palkan
30 Hapajärvi Petter Huus orten 46 gift 5 8 1/2
31 Hapajärvi,
Kiuruväsi
Petter Hack orten 47 gift 5 6 3/4
32 Kiuruväsi Nils Sten orten 3_ gift 5 5 1/4
33 Kiuruväsi Joseph Järn orten 5_ gift 5 7 1/2 16.6.1801 saa eron
34 Kiuruväsi,
Salmijärvi,
Sulkava
Petter Tuur orten 38 gift 5 6 1/2
35 Sulkava Mårten Ferm Cuopio 36 ogift 5 9
36 Sulkava Matts Käär 28.6.1798 sai eron
Petter Elias Paldanius 29.9.1798 alaikäinen vapaaehtoinen
37 Sulkava,
Tommonmäki
Thimoteus Rad Carelen 46 gift 5 6
38 Tommonmäki,
Niemisjärvi,
Joutsennemi
Anders Nilsson orten 3_ ogift 5 9 15.5.1801 kuoli
39 Joutsenniemi,
Rytky,
Sulkava
Michell Ek Österboten 37 ogift 5 10
40 Rytky,
Kalliojärvi
Hinric Willig 28.6.1798 sai eron
Abram Tenhuin 22.2.1799 ruotumies 9.3.1799 esitti miehen tilalleen
Hinric Pietiläin Borg Österbotn 3_ gift 5 8 9.3.1799 palkkamies
41 Kalliojärvi Hinric Nisk Österbotn 36 gift 5 6 1/2
42 Kalliojärvi Adam Jaan lippumies saa palkan
43 Kalliojärvi,
Niemisjärvi
Joseph Raam orten 35 gift 5 7 16.6.1801 hylättiin
44 Niemisjärvi,
Kalliojärvi
Eric Twist orten 36 gift 5 8 1/2
45 Kalliojärvi Hinric Kask orten 39 gift 5 8 1/4
46 Niemisjärvi Johan Sjk 28.6.1798 sai eron
Johan Sijk Idensalmi 26 gift 5 8 _._.1798 täydennysmies
47 Hautajärvi Påhl Frid orten 33 ogift 5 7
48 Hautajärvi Gust Fried: Järnefelt 29.9.1798 ruotuun 85
Staff Tarfvain Ung Jdensalmi 22 ogift 5 9 29.9.1798 täydennysmies
49 Kåskis,
Åsmangi,
Remexelä
Petter Remm orten 31 gift 5 9
50 Remexeklä Johan Glad 28.6.1798 sai eron
Påhl Remes Plump Jdensl: 37 _ gift 5 9 29.9.1798 täydennysmies
51 Lupue Matts From orten 36 gift 5 10 16.6.1801 hylättiin
52 Lupue Clemens Tjock orten 33 gift 5 6 1/3
53 Lupue,
Kiuruväsi,
Hajais
Matts Ung 28.6.1798 sai eron
Hinric Lappalain Lapp Jdens 26 ogift 5 9 29.9.1798 täydennysmies
54 Hajastaipal,
Hajais
Josua Cajan orten 31 gift 5 7 1/2
55 Wehmasjärvi,
Porovesi,
Idens:
Petter Borg 28.6.1798 sai eron
And. Gust. Savander 29.9.1798 lippumies saa palkan, ruodusta 65
56 Wehmasjärvi,
Idensallmi
Påhl Trast orten 33 gift 5 10
57 Idens: Samuel Loo orten 3_ gift 5 7
58 Idens:,
Pardala,
Hernejärvi
Johan Asp 28.6.1798 sai eron
Fredric Wänänen Asp Cuopio 33 gift 5 10 25.2.1799 ruotumies
59 Pardala Eric Win orten 46 gift 5 9 1/4
60 Walkiamäki Petter Tick 28.6.1798 sai eron
Jacob Björcklund Cuopio 23 gift 5 8 1/2 29.9.1798 palkaton mies
61 Walkiamäki Johan Ström 15.4.1799 kuoli
Carl Hinr. Aminoff _.7.1799 alaikäinen vapaaehtoinen ruodusta 115
62 Walkiamäki,
Weremäjärvi
Olof Stielck orten 41 ogift 5 8
63 Weremäjärvi Johan Rusk 28.6.1798 sai eron
Eskel Kårpelain Wigg Idensl: 2_ gift 5 7 29.9.1798 palkkamies
64 Weremäjärvi Fried: Häit 28.6.1798 sai eron
Johan Oxainen Good Jdensl: 3_ gift 5 10 29.9.1798
65 Walkiamäki,
Salanemi
Gustaw Sawander 29.9.1798 ruotuun 55
Joh: Bowilan orten 41 gift 5 5 29.9.1798 huilunsoittaja
66 Salahmi,
Martisenjärvi
Olof Häick orten 3_ ogift 5 5
67 Martisenjärvi,
Nissilä
Petter Raak orten 48 gift 5 9
68 Nissilä Gustav Jung orten 28 ogift 5 7
69 Nissilä,
Kaupila
Ambrusius Jd orten 36 gift 5 7 16.6.1801 saa eron
70 Kaupila,
Pöriä
Matts Sparf orten 3_ gift 5 8 1/4
71 Sulkawa Petter Spik Såtkamo 35 gift 5 6 1/4
72 Sulkawa,
Svennimäki,
Ryhälänmäki
Matts Hierp 28.6.1798 sai eron
Georg Räpo Skytt Jdensl: 2_ ogift 5 9 29.9.1798 täydennysmies
73 Ryhälänmäki,
Svännimäki
Hemming Tall orten 38 ogift 5 5 16.6.1801 saa eron
74 Svännimäki Petter Ulf orten 38 gift 5 5
75 Svännimäki Marcus Mann 18.4.1798 kuoli
Petter Kålemain Mann Jdens. 19.7.1798 täydennysmies
76 Songajärvi Påhl Song orten 3_ ogift 5 11
77 Songajärvi David Damm orten 32 gift 6 1
78 Songajärvi,
Pörsämäki,
Tåivacko
Joh: Fried Molander
79 Hapajärvi Samuel Eld orten _ ogift 5 4 3/4
80 Päsmäri,
Hajais,
Laka
Petter Hård orten 4_ gift 5 5 1/2
81 Wehmasjärvi Påhl Fiehr orten 4_ gift 5 _
82 Sälevä Aron Haar Jorois 43 gift 5 7
83 Sälevä,
Kårpijärvi
Carl Fick orten 37 gift 5 9
84 Jummis Johan Gran orten 27 ogift 5 8 1/2
85 Kilpisari,
Rutako
Joh: Kant 28.6.1798 sai eron
G: Fried: Järnefelt 29.9.1798 majoittaja saa palkan
86 Jummis,
Warpais
Samuel Kain orten 30 gift 5 8
87 Jummis Michel Bohm orten 34 gift 5 11 1/4
88 Nerko,
Näländä,
Niemisjärfvi
Samuel Knall Österboten 3_ ogift 5 9 1/2
89 Petäjäjärvi,
Oinasjärvi
Petter Kort 28.6.1798 sai eron
Hinric Kårhoin Snell 29.9.1798 täydennysmies 17.5.1800 kotitilan hoitoon
Hinric Pardain Trög Jdens. 2_ gift 5 9 1/2 17.5.1800 palkkamies
90 Rutako Michel Kraft Österbotn 43 gift 5 6 3/4
91 Rutako Nils Föör Torne 52 gift 5 9
92 Ruta,
Jockas,
Wita
Goth. Wilh. Järnefelt varusmestari saa palkan
93 Wita And: Brax 28.6.1798 sai eron
Hinric Tuorilainen Tuom Idensl: 28 ogift 5 8 1/2 29.9.1798 täydennysmies
94 Kilpisari,
Käriänsari
Jacob Ulric Järnefelt 31.10.1800 sai eron
-
95 Kilpisari Påhl Björn 28.6.1798 sai eron
Mårten Waronen Klen Jdensl: 26 4 gift 5 8 1/2 29.9.1798 täydennysmies
96 Kilpisari,
Palois
Michel Fihl Österbotn 48 18 gift 5 10
97 Palois Joseph Flinck orten 38 _ gift 5 7 1/2
98 Ulmala Staffan Falck orten 41 _ gift 5 7 1/2
99 Ulmala Johan Palm Randasl: 31 1_ gift 5 7 1/2
100 Ulmala Matts Reen Randasl: 39 1_ gift 5 7
101 Ullmala,
Kivisto
Eric Phil Österbotn 38 _ gift 5 6 1/2
102 Ulmala,
Nercko
Johan Räis orten 43 gift 6 -
103 Ulmala,
Käriänsari,
Nerko
Sam Kratz 28.6.1798 sai eron
Staffan Mardikainen Dus Jdensl: 32 gift 5 11 1/3 29.9.1798 täydennysmies
104 Nerko Johan Skärm orten 46 gift 5 11
105 Nerko Abram Ståhl orten 33 1_ gift 5 8 1/2 16.6.1801 saa eron
106 Nerko,
Ollikala
Johan Åberg Läppavirda 45 _ ogift 5 8 1/2
107 Ollickala Nils Trygg Österbotn 34 1_ gift 5 8 1/2
108 Ollickala Hinric Laak Jorois 44 _ gift 5 11 16.6.1801 hylättiin
109 Ollickala Henric Rask orten 35 _ gift 5 6 1/2
110 Ollickala Petter Marck orten 38 1_ gift 5 7
111 Ollickala,
Sutela
Hinric Röör orten 42 gift 5 8
112 Sutela Olof Nord orten 34 ogift 5 11 1/2
113 Sutela,
Rokoisen
Nils Frost 26.6.1798 sai eron
Friedric Storm Jdens: 26 ogift 5 9 1798 täydennysmies
114 Luckarila Jacob Torsk orten 30 _ gift 5 9
115 Luckarila,
Koppola,
Pajujärvi
Carl Hinric Aminoff 1.7.1799 ruotuun 21
Petter Lippoin Pamp Rysland 38 _ gift 5 8 1/2 1.7.1799 täydennysmies
116 Pajujärvi,
Koppola
Jonas Tack Christina 33 1_ gift 5 6 1/2
117 Pajujärvi Johan Halt 28.6.1798 sai eron
David Elf Jdensalmi 2_ ogift 5 4 1/2 15.12.1798 palkkamies
118 Pajujärvi,
Kivisto
Carl Tåg 28.6.1798 sai eron
Anders Sijkain Hielm Jdens: 26 _ gift 5 8 29.9.1798 täydennysmies
119 Karfvasalmi Sam Elg 28.6.1798 sai eron
Matts Nätt Läppäv. 31 _ gift 5 7 1/2 29.9.1798 täydennysmies
120 Karfvasalmi,
Alapitkä,
Niemismäki
Lars Gåpå orten 41 _ gift 5 7
121 Mikajärvi,
Narfwalax,
Karfwasalmi
Hinric Abel orten 31 _ gift 5 8 16.6.1801 saa eron
122 Mikajärvi,
Narfwalax
Anders Braak 28.12.1800 karkasi
Ivar Toifwanen Höök Cuopio 23 3 1/2 gift 5 7 31.10.1800 täydennysmies
123 Narwalax,
Tölfwä
Carl Fried. Costian 22.12.1799 sai eron
Eric Torst: Tawast 22.12.1799 Pieksämäen komppaniasta, varusmestari saa palkan
124 Ångiväsi,
Alapitkä
Nils Alt 28.6.1798 sai eron
Eric Kraftman Alt Österbotn 35 _ gift 5 9 1/4 10.11.1799 palkkamies

Esikunta

Jakopalkka Sotilaan nimi Arvo Alkaen Selite Asti Syy
kapteeni Johan Wilhelm Meinander Capit Major med Capitaine lön 3.6.1799 Puumalan komppaniaan
Carl Fredric Tawast Capit Major med Capitaine lön 3.6.1799
luutnantti Carl Fredric Tawast Second Ljeute:t med Ljeutenant lön 3.6.1799
Eric Adolph Orbinski Second Ljeute:t med Ljeutenant lön 3.6.1799 Everstiluutnantin komppaniasta
vänrikki Carl Johan Orbinski Premier Ljeute:t med Fändric lön
Fredr. Weber Fändric med Värfvad Fäncrich lön 28.8.1799 Juvan komppaniaan
Gustav von Gerdten Fändric med Värfvad Fäncrich lön 28.8.1799
vääpeli Conrad Eric Weber Ljeut: med Fältwäbels lön
kersantti Gregori Zachrisson Aminoff Fendric med Sergeants lön
katselmuskirjuri Carl Brusin Munsterskrif:
lippumies Carl Magnus von Fieandt Fendric med Förare lön
majoittaja Mårten Hinric Costian Fältväbel med Fouriers lön
varusmestari Lars Idström Sergeant med Rustmästare lön
And: Gustav Savander Förare med Corporals lön
Gustav Friedric Costian Rustmästare med Corporals lön 22.12.1799 sai eron
Carl Torsten Tawast Rustmästare med Corporals lön 22.12.1799 Pieksämäen komppaniasta
Gothard Wilhelm Järnefelt Rustmästare med Corporals lön
Johan Henric Skottman Sergiant med Rote lön
Adam Jaan Förare med Rote lön
Gustav Fredric Järnefelt Fourier med Rote lön
Johan Sylvester Idström Rustmästare med Rote lön
1. rumpali Petter Trogen Förste Trumslagaren
2. rumpali Jacob Björcklund Andra Trumslagaren
huilisti - Piparen

Tiedot

Alkuperäinen katselmusluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittainKatselmus 1798Katselmus 1804

© Väinö Holopainen 2017