AlkuSavon rykmenttiIisalmen komppaniaPalkkaluettelo → 1737

Savon rykmentti: Iisalmen komppania

Palkkausluettelo 16.8.1737 (Idensallmj)

Miehistö

Ruotu Sotilaan nimi Alkaen Selite Asti Syy
1 Anders Beckman
2 Mattz Giöök
3 Lars Blom
4 Staphan Ecklund
5 Hemming Pijhlgreen
6 Lars Biörklund
7 Erich Sundman
8 Zachris Lerberg
9 Lars Tjhlman
10 Erich Winberg
11 Philip Löfwengren
12 Lars Judeen
13 Johan Frisk
14 Samull Ahlberg
15 Lars Tallgreen
16 Mattz Issbeck
17 Johan Borgman
18 Mattz Dunder
19 Erich Sparf
20 Issack Marjn
21 Mattz Weckström
22 Grigorj Aminoff
23 Lars Isskaan
24 Påhl Utter
25 Johan Flinck
26 Simon Sörman
27 Nils Stark
28 Petter Flinck
29 Bengt Kiärman
30 Påhl Lindqwist
31 Samull Grönlund
32 Påhl Skiönfäll
33 Hindrich Eck
34 Petter Tuhrberg
35 Påhl Ljiman
36 Mattz Fårssman
37 Petter Bergman
38 Carl Fried: Aminoff
39 Lars Skiönberg
40 Oloff Kåstman
41 Johan Lindbom
42 Erich Aufwin
43 Johan Lång
44 Anders Carell
45 Mattz Böök
46 Johan Fårssberg
47 Petter Ahlgren
48 Erich Ahlbom
49 Erich Merlin
50 Mattz Grundberg
51 Mattz Tallqwist
52 Hemming Assp
53 Samull Nyman
54 Johan Kårp
55 Nils Njrberg
56 Petter Lundberg
57 Oloff Hörning
58 Johan Ullman
59 Petter Skoopa
60 Johan Älghorn
61 Nils Älgh
62 Påhl Siöberg
63 Arfwed Lindberg
64 Lars Kiällman
65 Mattz Ståhlberg
66 Mickell Sallberg
67 Petter Kijhlberg
68 Lars Ståhl
69 Påhl Lustig
70 Oloff Foorman
71 Hans Strandberg
72 Petter Granqwist
73 Anders Noorman
74 Zachris Hellberg
75 Nils Achtsam
76 Johan Eckroth
77 Lars Bröms
78 Hemming Qwistberg
79 Lars Ensam 27.5.1737 kuoli
80 Christer Fagerlund
81 Anders Hägqwist
82 Mattz Bofwilan
83 Oloff Råberg
84 Samull Swanström
85 Oloff Kettolin
86 Grigorj Hiort
87 Nils Reahlman
88 Jacob P: Tawaststierna
89 Johan Lind
90 Oloff Hielte
91 Anders Hagellberg
92 Johan Rönberg
93 Johan Huttuin
94 Philip Hägström
95 Daniel Pålack
96 Petter Giädda 18.6.1737 hylättiin
97 Christian Kiällberg
98 Hind: Grönmark
99 Petter Dahlberg
100 Johan Swänsk
101 Mickell Lapp
102 Oloff Öhrn
103 Carl Wensell
104 Nils Snällström
105 Carl Sandberg
106 Anders Wensell
107 Anders Koubjn
108 Petter Tijdenberg
109 Mattz Storm
110 Daniel Eckenberg
111 Hind: Ullberg
112 Hemming Ullmain
113 Johan Åhlström
114 Bertill Bruun
115 Elias Berg
116 Johan Getahn
117 Lars Läppäin
118 Nils Sund
119 Påhl Eckman
120 Petter Swänsk
121 Hind: Flygare
122 Mickell Palm
123 Påhl Frijmodig
124 Johan Hammerman
125 Oloff Lund 18.6.1737 palkkamies

Esikunta

Jakopalkka Sotilaan nimi Arvo Alkaen Selite Asti Syy
kapteeni Samuel Hestskoo Capitain
luutnantti Samuel Heurlin Lieutenant
vänrikki Gregorj Aminoff Fendrich 21.10.1736 Majurin komppaniaan
Johan Gustaf Rochejon Fendrich 21.10.1736 ylennettiin
vääpeli Johan Lemke Fältwäbl:
kersantti Erich Will: Tavaststierna Sergeant
katselmuskirjuri Samull Wachlman Munstersk:
lippumies Gustaf Hestskoo Förare
majoittaja Petter Hoffreen Fourier
varusmestari Nils Springberg Rustmest:re Fourier
1. rumpali Anders Girs Trumbsl:re
2. rumpali Johan Tidenberg Trumbsl:re

Tiedot

Alkuperäinen palkkaluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittainLuettelo 1736Luettelo 1738

© Väinö Holopainen 2015