AlkuSavon rykmenttiIisalmen komppaniaVärväysluettelo → 1773_v

Savon rykmentti: Iisalmen komppania

Täydennysmiesten värväysluettelo 11.2.1773 (Idensallmi)

Miehistö

Tässä täydennysmiesten katselmuksessa on lueteltu jokainen ruotu 1 - 124 erikseen

Ruotu Kylä(t) Sotilaan nimi Kotiseutu Ikä Palv.v. Naim. Alkaen Selite Asti Kommentti
1 Wijando,
Ångiwesi
Johan Rautiain 37 21
2 Jyngännemi,
Lapwetelä
Johan Turunen Cuopio Sokn 29 hyväksytään
3 Lapwetelä Petter Tihoin Cuopio Sokn 14 otetaan
4 Wäisälämäki Jöran Mardikain Idensalmi Sokn 19 hyväksytään
5 Mardickala Hind: Kåljoin 35 21
6 Pörsämäki -
7 Pörsämäki -
8 Pörsämäki Hinrich Puroin 35 15
9 Pörsämäki,
Lapwetelä
-
10 Lapwetelä Thomas Hynnin 13 otetaan
11 Lapwetelä -
12 Lapwetelä,
Lambajerwi
-
13 Löytymäki -
14 Löytymäki,
Karjala,
Pajumäki
-
15 Pielawesi,
Lapwetelä
-
16 Pelawesi,
Taipall
-
17 Taipall,
Kåtanemi
-
18 Kåtanemi,
Lammassalo,
Kuiwanemi
Thomas Huttuin Idensalmi Sokn 19
19 Lammassalo,
Waraslax
-
20 Waraslax Petter Jäskäläin Cuopio Sokn 20
21 Heinämäki,
Wenehmäki
Johan Kämilain 32 14
22 Heinämäki -
23 Heinämäki,
Läwänemi,
Lambajerwi
Johan Lappalain 37 21
24 Lambajerwi -
25 Lambajerwi -
26 Pahkamäki,
Rotanmäki
Gustaf Pasonen Idensalmi Sokn 17 poika otetaan
27 Rotanlax,
Rotanmäki
Erich Swensk Idensalmi 27 hyväksytään
28 Hapajerwi Thomas Loo Idensalmi Sokn 25 hyväksytään
29 Hapajerwi -
30 Hapajerwi -
31 Hapajerwi,
Kiuruwesi
Petter Tickan Idensalmi Sokn 18
32 Kiuruwesi -
33 Kiuruwesi -
34 Kiuruwesi,
Sulkawa,
Salmijerwi
Lars Tickain 16 4
35 Sulkawa -
36 Sulkawa Olof Lind 35 19 pyysi eroa
Erich Panain Idensalmi Sokn 16
37 Sulkawa,
Tommonmäki
-
38 Tommonmäki,
Nemisjerwi,
Joutsennemi
-
39 Rytköby,
Joutsennemi,
Sulkawa
-
40 Rytkö,
Kalliojerwi
-
41 Kalliojerwi -
42 Kalliojerwi Henr: Lappalain 37 18 ruotusotilaaksi
-
43 Kalliojerwi,
Nemisjerwi
-
44 Nemisjerwi,
Kalliojerwi,
Kåifwujerwi
-
45 Nemisjerwi Lars Ackain
46 Nemisjerwi Påhl Hyttyin Karelen och Libelitz Sokn 19 hyväksytään
47 Hautajerwi,
Nemisjerwi
Hind: Erichson Kilo Limingo Sokn och Österbottns län 17 otetaan
48 Hautajerwi Anders Ruskain Cuopion Sokn 25 ogift kelpaamaton
-
49 Kåskenby,
Åssmangi,
Remexelä
Hans Karnitz 16 4
50 Remexelä Erich Turpein Idensalmi Sokn 17 poika otetaan
51 Lupue,
Näländä
-
52 Lupue Olof Heiskain Idensalmi Sokn 14 otetaan
53 Lupue,
Kiuruwesi,
Hajastaipal
-
54 Hajastaipal,
Hajasen
Johan Lappalain Idensalmi Sokn 14 poika
55 Påråwesi,
Wehmasjerwi,
Idensalmi
Hind: Oxain 37 22
56 Wehmasjerwi,
Idensalmi
Joh: Kåmulain 31 13
57 Idensalmi -
58 Pardala,
Hernejerfwi,
Idensallmi
Olof Ollikain 37 21
59 Pardala -
60 Walkiamäki -
61 Walkiamäki Pett: Mardikain 40 22
62 Hajasen,
Weremäjerwi,
Walkiamäki
-
63 Weremäjerwi -
64 Weremäjerwi -
65 Salome,
Walkiamäki
Nils Roiwain 35 19
66 Salami,
Martisenjerwi
-
67 Martisenjerwi,
Nissilä
-
68 Nissilä -
69 Nissilä,
Kaupila
-
70 Kaupila,
Pörjä
-
71 Sukewa -
72 Sukewa,
Swännimäki Ryhälä
Thomas Heiskain 26 8
73 Ryhälä,
Swännimäki
-
74 Swännimäki -
75 Swännimäki Erich Kasurin Idensalmi Sokn 11 poika otetaan
76 Sångajerwi Johan Sonnin 18 2
77 Sångajerwi Matts Lind 38 8
78 Sångajerwi,
Toiwacko,
Pörsämäki
-
79 Hapajerwi Jacob Sijra 19 3
80 Laka,
Hajasen,
Pösmäri
Christ: Kuroin 27 11
81 Wehmasjerwi,
Hajasen
-
82 Sälewä Jacob Walkoin 19 3
83 Sälewä,
Kårpjerwi
Matts Turuin 35 20
84 Jummis -
85 Kilpisari,
Rutacko
Abraham Heiskain Idensalmi Sokn 18 otetaan
86 Jummis,
Warpais
-
87 Jummis Christ: Rytköin 36 21
88 Sälewä,
Hernejerwi,
Nemisjerwi
Påhl Haikoin 28 5
89 Pätäjerwi,
Ojnasjerwi
Matts Eskelin 32 15
90 Rutacko -
91 Rutacko -
92 Jockis,
Rutacko,
Wita
Wisentius Savolain 20 4
93 Wita Lars Huttuin 36 22
94 Kilpisari,
Kärjänsari
Michel Huttuin 35 19
95 Kilpisari Mats Paulin 17 4
96 Palois Erich Wartiain Idensalmi Sokn 18 otetaan
97 Palois -
98 Ullmala Olof Swännin 21 2
99 Ullmala Christ: Hyfwärin 30 15
100 Ullmala -
101 Ullmala,
Kiwisto
-
102 Ullmala,
Nercko
-
103 Ullmala,
Käriänsari,
Nercko
-
104 Nercko -
105 Nercko -
106 Nercko,
Ollikala
Sam: Berg 34 18
107 Ollikala Elias Berg 37 21 sai eron
Michel Mickoin Limingo Sokn Temesjoki Kapell och Hapakyla by 25
108 Ollikala Hinr: Wihavain 16 4 ruotusotilaaksi
-
109 Ollikala Joachim Wihavain 20 4
110 Ollikala -
111 Ollikala,
Sutela
Hinr: Coistin 22 10 karannut Pohjanmaalle
112 Sutela And: Rotsalain 37 22
113 Sutela,
Rokoisen
Jöran Lappalain 18 3
114 Luckarila And: Kuosmain 16 4
115 Luckarila,
Kåppola,
Pörjälä
Lars Pardain Cuopio Sokn 12 poika otetaan
116 Kåppola,
Pajujerwi
Pål Ollikain 29 15
117 Pajujerwi -
118 Pajujerwi,
Kiwisto
-
119 Kiwisto,
Karfwasalmi
Johan Wänalain Cuopio Sokn 12 poika otetaan
120 Karfwasalmi Lars Kåckarin Idensalmi Sokn 19 hyväksytään
121 Karfwasalmi,
Alapitkä,
Nemismäki
-
122 Mikajerwi,
Narfwalax
-
123 Narfwalax,
Ångifwesi
-
124 Ångifwesi,
Alapitkä
Lars Rynäin 38 22

Tiedot

Alkuperäinen katselmusluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittain

© Väinö Holopainen 2017