AlkuSavon rykmenttiKuopion komppaniaKatselmus → 1719

Savon rykmentti: Kuopion komppania

Pääkatselmus 1.11.1719 (Sundsvall)

Miehistö

Ruotu Kylä(t) Sotilaan nimi Alkaen Selite Asti Syy
1 Putussalmi Jöran Husso
2 Sotkanniemi Jacob Kårhoin
3 Hildulanlax Lars Kårhoin
4 Wechmasmäki Hindrich Ruskain
5 Wechmasmäki Jöran Lejnoin 1719 katosi tuntureilla
6 Wechmasmäki Johan Tijhoin
7 Wechmasmäki Hindrich Leinoin
8 Airaxela Lars Laitin
9 Punnomäki Erick Turuin
10 Punnomäki Jonas Hara
11 Soinlax Philip Taskin
12 Kuifwaniemi
13 Kartula
14 Kartula Anders Pirskain
15 Lydickälä Hemming Colemain
16 Rytky by Johan Pardain
17 Haminalax Johan Kröger
18 Haminalax Petter Radickain 1719 katosi tuntureilla
19 Cuopio by Olof Pardain
20 Sawilax Isack Kackin ruotuun 22
Kasper Kuckoin 1718 otettu
21 Sawilax Hendrick Puruin
22 Wänälä Mathias Löfwengren 30.12.1717 majoittajaksi
Isack Kackin 30.12.1717 ruodusta 20
23 Koifwusawo Thomas Pajain
24 Wänälä Olof Eskelin 1714 karkasi
Ifwar Kröger 1719 katosi tuntureilla
Olof Eskelin 14.1.1719 palasi komppaniaan
25 Hirwilax
26 Lamberila Påhl Pursiain
27 Utrianlax
28 Knutila
29 Kåifwulax
30 Tallus
31 Lapwetelenlax
32 Kurolanlax Lars Wänäläin
33 Kurolanlax
34 Toifwolanlax Christer Oinoin
35 Toifwolanlax Anders Jäppin
36 Hatala Lars Haatain
37 Hatala Johan Kumbulain
38 Haloila Christer Kiming 1719 katosi tuntureilla
Johan Radickain 14.1.1719 otettu
39 Haloila
40 Haloila
41 Haloila
42 Tawisalmi Brusius Pursiain
43 Kärmelax Ernest Skåpa
44 Kärmelax Petter Smålander
45 Kärmelax
46 Kärmelax Hans Jäskeläin
47 Hamula
48 Hamula Josep Pardain
49 Hamula Anders Roinin 1719 katosi tuntureilla
50 Pölliä
51 Kasurila
52 Kasurila Anders Lutti
53 Kasurila Petter Flinck
54 Räimä by Petter Kasurinen 1719 katosi tuntureilla
55 Hackarala Påhl Heikain
56 Hackarala Anders Hilduin
57 Rissala Johan Turuin 1719 katosi tuntureilla
58 Rissala
59 Rissala
60 Punnonmäki Olof Ohlss Hilduin
61 Toifwola Johan Niskain
62 Jännevirda Johan Malm
63 Jännevirda Olof Heickin
64 Weckasarj Olof Haloin
65 Rönä by
66 Päloniemi Anders Tijhoin
67 Päloniemi
68 Kåtasalmi
69 Murdolax Peer Heickin
70 Ninimäki Samuell Laitin
71 Sängimäki Olof Asickain 1719 katosi tuntureilla
72 Careslax
73 Careslax Christer Turuin
74 Koifwumäki -
75 Urimalax Thomas Mähöin 1714 karkasi
Johan Laitin 1719 katosi tuntureilla
Thomas Mähöin 1.1.1719 otettu
76 Käyrytty by Jöran Kuroin
77 Sojerwi
78 Sojerwi
79 Syfwäri
80 Syfwäri
81 Syfwäri
82 Nilsiä
83 Hipanlax Påhl Hackarain
84 Ackonwesi Sigfred Waroin
85 Ristawesi Gustaf Lappalain
86 Ackonwesi Thomas Winikain
87 Lohilax
88 Syriänsari Salamon Safwolain
89 Melaniemi
90 Ristavesi
91 Ristavesi Thomas Kopoin
92 Ristavesi
93 Läppäranda
94 Octaniemi
95 Octaniemi Johan Heickin 1719 katosi tuntureilla
96 Tuusniemi Petter Möhäin
97 Tuusniemi Michel Mannin
98 Jurimäki Johan Keinein
99 Kartasalo
100 Ukonlax
101 Litmaniemi Christer Tåricka
102 Wuorisalo
103 Wuorisalo
104 Wechmersalmi Mattz Hilduin 1719 katosi tuntureilla
105 Wechmersalmi
106 Enonlax
107 Enonlax Olof Hilduin
108 Ritoniemi Lars Pennain
109 Ritoniemi Olof Andickain
110 Miettilä Peetr Happoin
111 Ninemäki
112 Räsälä Eljas Turuin
113 Räsälä Anders Kårdilain 1719 katosi tuntureilla
114 Putusmäki
115 Putusmäki
116 Walkeamäki
117 Reinikala Mattz Karfwoin
118 Konnuslax
119 Keinälänmäki
120 Keinälänmäki Lars Heiskain
121 Samais
122 Samais Christer Haapalain
123 Samais Abram Wäpsäläin
124 Hofwila Johan Hyttin
125 Hofwila Lars Kåcko 1719 katosi tuntureilla
Bertil Kauhain 14.1.1719 otettu
126 Walkeamäki Johan Tårfwin

Esikunta

Jakopalkka Sotilaan nimi Arvo Alkaen Selite Asti Syy
kapteeni Johan Hind: Fieandt Capiten 18.7.1718 ylennettiin majuriksi
Torsten Tavast Capiten 3.10.1718 Henkikomppaniasta
luutnantti Abraham Sundh Lieutnant
vänrikki Abraham Sundh Fendrich 10.2.1718 ylennettiin
Anders Håfren Fendrich 10.2.1718 Pieksämäen komppaniasta
Jacob Flässer Fendrich 25.6.1719 Puumalan komppaniaan
Anders Håfren Fendrich 19.9.1719 palasi vankeudesta Norjassa
vääpeli Josep Laure Fältwäbel 26.9.1718 vangiksi Norjassa
Michael Svart Fältwäbel 27.11.1718 Everstiluutnantin komppaniasta
Gustaff Jernfeldt Fältwäbel 23.10.1718 ylennettiin
Michael Gråsteen Fältwäbel 27.11.1718 ylennettiin
kersantti Johan Gust. Haan Sergiant
Michael Gråsteen Sergiant 27.11.1718 ylennettiin vääpeliksi
Gustaf Grass Sergiant 23.11.1718 Everstiluutnantin komppaniasta
Mathias Nybom Sergiant 6.7.1719
katselmuskirjuri Michael Gråsteen Munsterskrif:re 23.11.1718 ylennettiin kersantiksi
Jöran Öman Munsterskrif:re 28.2.1718 otettu 7.7.1719 sai eron
lippumies Sigfred Mollerus Förare _.7.1718 Henkikomppaniasta 28.2.1719 Iisalmen komppaniaan
Petter Hafverman Förare 30.12.1718 ylennettiin
majoittaja Petter Hafverman Furer 30.12.1717 ylennettiin
Matthias Lövengrön Furer 30.12.1717 ruodusta 22 28.2.1718 Puumalan komppaniaan
Gregorj Aminoff Furer 25.10.1710 Iisalmen komppaniasta
varusmestari Anthonj Cassin Rustmestare _.12.1716 vangiksi
Petter Nilander Rustmestare 15.12.1716 Everstiluutnantin komppaniasta 28.2._ Henkikomppaniaan
Petter Bergström Rustmestare 29.6.1718 saa eron
1. rumpali Johan Wekman Trumbslagare
2. rumpali Jonas Hara Trumbslagare 4.10.1717 ruotuun 10
Jacob Läfwer Trumbslagare 24.10.1717
Hindrich Heikin 5.4.1719 3.9.1719 Juvan komppaniaan

Tiedot

Alkuperäinen katselmusluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittainKatselmus 1716Katselmus 1720

© Väinö Holopainen 2017