AlkuSavon rykmenttiKuopion komppaniaMiehistöluettelo → 1700_8

Savon rykmentti: Kuopion komppania

Luettelo x.8.1700 (Riga)

Miehistö

Ruotu Sotilaan nimi Alkaen Selite Asti Syy
1 Christer Hindersson Käkelein
2 Jonas Gustafsson Lilius
3 Påel Larsson Jäppinen
4 Matts Mattsson Pennain
5 Jöran Jöransson Walkoin
6 Per Persson Käckoin
7 Thomas Mattsson Itinen
8 Påel Ohlsson Hilduin
9 Påel Hindersson Kartuin
10 Eric Andersson Tilikain
11 Erik Persson Radikain
12 Johan Johansson Pellikain
13 Hindrik Christersson Pennain
14 Lars Olsson Tuppurain
15 Staffan Andersson Wänäin
16 Christer Persson Oinoin
17 Johan Eriksson Röngä
18 Hindrik Johansson Korta
19 Hindrik Johansson Torikain
20 Per Eriksson Sawolain
21 Daniel Persson Tolwain
22 Magnus Johan Gyllenlod
23 Bertil Eskillsson Pinka
24 Matts Larsson Turuin
25 Per Andersson Pijrain
26 Anders Persson Tolwain
27 Per Johansson Heiskain
28 Staffan Mattsson Keinoin
29 Matts Larsson Ruokain
30 Johan Larsson Jauhiain
31 Johan Eriksson Sawolain
32 Hindrik Andersson Roinin
33 Abraham Abrahamssn Mäukin
34 Olof Olsson Mähonen
35 Hindrik Hindersson Halonen
36 Lars Larsson Haatain
37 Lars Påelsson Ikoin
38 Hindrik Hindersson Kinnuin
39 Hindrik Persson Hywärin
40 Johan Persson Heikin
41 Påel Andersson Kuroin
42 Matts Joransson Walkoin
43 Påel Påelsson Staffanain
44 Michel Michelsson Walkoin
45 Erik Hare
46 Olof Abrahamsson Mäukin
47 Nils Nilsson Leinoin
48 Jöran Hindersson Ahoin
49 Anders Larsson Huttuin
50 Hindrik Christersson Linduin
51 Matts Mattsson Kejoin
52 - ylennettiin korpraaliksi
53 Matts Mattsson Mahanen ylennettiin korpraaliksi
54 Hindrich Jöransson Puitinen
55 Bertil Larsson Wänenen
56 Per Andersson Småländer
57 Joseph Påelsson Niskain
58 Hindrik Nilsson Parwiain
59 Johan Påelsson Niskainen
60 Christer Larsson Wänäin
61 Samuel Persson Wartiain
62 Per Hindersson Lappalain
63 Anders Persson Rissain
64 Elias Blylod ylennettiin kersantiksi
Matts Mattssn Mahanen ruodusta 53
65 Per Larsson Hemelein
66 Cnut Olsson Könöin
67 Jöran Jöransson Immoin
68 Per Mattsson Rautiain
69 Olof Olsson Hilduin
70 Erik Olsson Lydikein
71 Hindrik Hindersson Pålwinen
72 Johan Eskillsson Kuronen
73 Anders Andersson Luttinen
74 Matts Nilsson Yllytyin 21.7.1700 jäi jälkeen
75 Thomas Thomasson Pöyhoin
76 Per Persson Nissinen
77 Sigfrid Johansson Pullinen 11.6.1700 karkasi
78 Matts Larsson Turunen
79 Hindrik Hindersson Ihalembin
80 Hans Hansson Luckarinen
81 Johan Johansson Ahonen
82 Hindrik Påelsson Tuppurain
83 Hindrik Påelsson Luckarin
84 Thomas Mattsson Winikain
85 Anders Sigfridsson Outinen
86 Påel Persson Ihalembin
87 Matts Andersson Happoin
88 Lars Andersson Tilikain
89 Heming Olsson Sawolain
90 Olof Persson Airaxinen
91 Per Christersson Tackuin
92 Olof Hindersson Könöin
93 Zachris Hindersson
94 Erik Eriksson Wainikain
95 Anders Hindersson Sormuin
96 Hindrik Hansson Hirwoin
97 Hindrik Grelsson Parkin
98 Anders Hansson Laihiain
99 Hans Hansson Pykelein
100 Hindrik Hindersson Räsäin
101 Hindrik Mattsson Winikain
102 Christer Johansson Torikain
103 Per Larsson Koppoin
104 Thomas Bengtsson Pöyhein
105 Simon Larsson Ruokain
106 Erik Johansson Torwinen
107 Johan Mattsson Pennain
108 Per Persson Linduin 29.4.1700 kuoli
109 Per Mattsson Tirkain
110 Anders Christersson Karpain
111 Eskill Johansson Hackarain
112 Hindrik Larsson Rejain
113 Olof Andersson Kopoin
114 Per Olsson Tuppurain
115 Matts Sigfridsson Wainikain
116 Hindrik Michelsson Päsoin
117 Johan Persson Jaatin 21.7.1700 jäi jälkeen
118 Lars Påelsson Könöin
119 Matts Olsson Wiliäin
120 Hindrik Persson Haloin
121 Anders Gideonsson Kauranen
122 Anders Michelsson Päsonen
123 Erik Andersson Kastinen
124 Jeremias Bertilsson Heiskain
125 Brusius Hindersson Käkelein
126 Anders Andersson Cumbulain 25.4.1700 jäi jälkeen

Esikunta

Palkka Sotilaan nimi Arvo Alkaen Selite Asti Syy
kapteeni Magnus von Cronman Capitein 14.7.1700 ylennettiin
luutnantti Carl Liljeskiöld Lieutenant _.7.1700 Kapteeni Stören komppaniasta
vänrikki Hindrich Johan von Rappt Fendrich Majurin komppaniaan
Carl Ditloff Schmidefelt Fendrich Kapteeni Sassen komppaniasta
vääpeli Axel Nyman Fäldtwäbel Kapteeni Sturen komppaniaan
Mårten Theet Fäldtwäbel Majurin komppaniasta
kersantti Christopher Reinholdt Läps Sergiant Kapteeni Böljan komppaniaan
Elias Blylodd Sergiant ylennettiin
katselmuskirjuri Johan Wijpman Munsterskrifware 14.7.1700 pyysi eroa
Anders Hobin Munsterskrifware otettu
lippumies Johan Koponen Förare
majoittaja Thomas Bertilsson Nappenius Fuhrier
varusmestari Johan Olsson Halon Rustmästare
1. rumpali Jöran Hindersson Kackinen Trumbslagare
2. rumpali Michel Mattsson Trumbslagare
huilisti Erik Karkon Pijpare

Tiedot

Alkuperäinen katselmusluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittainLuettelo 1700_11

© Väinö Holopainen 2020