AlkuSavon rykmenttiKuopion komppaniaVärväysluettelo → 1773_v

Savon rykmentti: Kuopion komppania

Täydennysmiesten värväysluettelo 29.1.1773 (Cuopio)

Miehistö

Tässä täydennysmiesten katselmuksessa on lueteltu jokainen ruotu 1 - 126 erikseen

Ruotu Kylä(t) Sotilaan nimi Kotiseutu Ikä Naim. Alkaen Selite Asti Kommentti
1 Putossalmi,
Kehalanniemi,
Ritisenlax
Christer Pardain 27 29.1.1773 tilan ties
Casper Lappalain Läppäwirda S:n 20 29.1.1773
2 Sotkaniemi,
Hirfwimäki
Olof Airaxin
3 Hirfwimäki,
Hildulanlax,
Pellosmäki
-
Aders Parwiain 11 poika liian pieni
4 Pellosmäki,
Wehmasmäki
-
5 Wehmasmäki -
6 Wehmasmäki Christer Jäskeläin ruotusotilaaksi ruotuun 5
Lars Tihoin 19 hyväksytään
7 Wehmasmäki Anders Koljoin jää
8 Airaxela -
9 Punnonmäki Pål Erson
10 Punnonmäki,
Soinlax
-
Petter Keckoin Piexämäki Sokn 23 poika hyväksytään
11 Soinlax Henric Hassin 43 liian vanha
Petter Karakain Brahestad 21 nuori poika hyväksytään
12 Kuiwaniemi,
Kartula
-
13 Kartula Eric Metelius
14 Kartula Lars Tarvain
15 Lydikälä,
Hakulila
Johan Heinoin hylätty
Lars Mustonen 15 jää
16 Hakulila,
Kaislalax,
Ryttky
-
Matts Keinänen Cuopio Sokn 18 täydennysmies ruodusta 35
17 Ryttky,
Haminalax
-
Staffan Pohjalain 18 poika hyväksytään
18 Haminalax -
Johan Tålfwain Läppäwirta Sokn 17 poika jää toistaiseksi
19 Haminalax,
Cuopio by,
Sawilax
Michel Mona
20 Sawisari,
Julkula,
Fagernes
-
21 Kehwo,
Julkula
Johan Mona
22 Wänälänranda,
Hirwilax
Thomas Stårk
23 Puirolax,
Koiwusawo
Petter Rissain
24 Wänälä -
Jacob Hyfwärinen ei paikalla
25 Hirfwilax Johan Rotzalain
26 Hirfwilax,
Lamberila,
Nemis
Olof Tarwain saa eron
Petter Åwaskain Cuopio Sokn 20
27 Nemis,
Riutala,
Utrialanlax
Olof Pardain
28 Knutila -
Matts Tarwain Cuopio Sokn 26 hyväksytään
29 Koiwulax,
Tallus
-
30 Tallus Påhl Reinikain
31 Leinolanlax,
Sawilax
-
Johan Hyfwönen Cuopio Sokn 20 poika jää
32 Kurolanlax Anders Radikain
33 Kurolanlax Petter Wenäläin
34 Kurolanlax,
Towilanlax
-
Staffan Kåpoin Läppäwirda Sokn 14 poika jää
35 Towilanlax Olof Lappalain
36 Towilanlax,
Hatala
-
Påhl Pursiain Cuopio Sokn 14 poika jää
37 Hatala -
38 Hatala,
Halola
Israel Karhuin karannut
Olof Keinäin Cuopio Sokn 17 poika hyväksytään
39 Halola -
Iwar Tuowinen Cuopio Sokn 19 poika jää toistaiseksi
40 Halola -
41 Tawisalmi Johan Kopoin saa eron
Carl Kåckoin Tohmaierfwi Sokn 20 palkkamies hyväksytään
42 Tawisalmi Olof Lappalain ruotuun 35
Mårten Hilduin 45 täydennysmies
43 Tawisalmi,
Kärmelax
Lars Mähöin
44 Kärmelax -
Henric Käijoin Cuopio Sokn 18 poika jää toistaiseksi
45 Kärmelax -
Olof Wänäläin Cuopio Sokn 22 poika jää toistaiseksi
46 Kärmelax -
Matts Ackain Idensalmi Sokn 21 poika hyväksytään
47 Hamula -
Matts Safwolain Österbotn 20 poika hyväksytään
48 Hamula Lars Wänäin
49 Pölliä Johan Tihoin
50 Pölliä Matts Kejoin 33 saa eron
Thomas Ollikain Cuopio S:n 23 gift hyväksytään
51 Kasurila Matts Kasurin
52 Kasurila Påhl Kasurin 26 nuorempi
53 Kasurila Johan Hapalain
54 Kasurila,
Räimä
-
55 Hakarala,
Ristawesi
-
Eric Tåssawain Läppawirda Sokn 23 poika hyväksytään
56 Hakarala -
Johan Sawolain Österbotten 12 poika jää toistaiseksi
57 Hakarala,
Rissala
Påhl Kasurin 37 vanhempi
58 Rissala -
59 Rissala,
Jännenwirda
Johan Luckarin
60 Punnonmäki,
Toifwala
Matts Sutin
61 Toifwala,
Rihilax,
Jännewirda
-
62 Jännewirda,
Sjkajerfwi
-
63 Jännenwirda,
Rönä
Henric Rissain
64 Wehkasari,
Murdolax
Johan Mickoin
65 Rönä Anders Pelkoin ruotusotilaaksi
-
66 Rönä,
Peloniemi
-
67 Peloniemi -
Thomas Rissanen poika poissa
68 Kotasalmi Johan Sawolain kuollut
Michel Lasonen Kides Sokn 18 jää toistaiseksi
69 Murdolax,
Piexä
-
70 Piexä,
Ninimäki,
Haluna
Zachris Heickin
71 Haluna,
Sängimäki
-
Påhl Lappalain poissa
72 Sängimäki,
Kareslax
Pål Lakoin
73 Kareslax Pål Tickain
74 Kareslax,
Koiwumäki,
Reitio
-
Petter Partanen Cuopio S:n 16 poika jää toistaiseksi
75 Urimalax,
Kärsämäki
-
76 Suojärfwi,
Keyritty
Simon Hirvoin liian pieni
Olof Turuin Cuopio Sokn 22 hyväksytään
77 Suojärfwi -
78 Suojärfwi Philip Korhoin
79 Palonurmi,
Wuotjerfwi
Olof Wartian
80 Wuotjerfwi -
Henric Läski Cuopio Sokn 14 poika jää toistaiseksi
81 Syfwäri,
Nilsiä
-
Jöran Turunen Cuopio Sokn 19 hyväksytään
82 Nilsiä Johan Turuin
83 Hipanlax -
84 Wehkalax,
Akonwesi
Anders Wenäläin saa eron
Henric Parwiain Cuopio Sokn 20 hyväksytään
85 Ristawesi Anders Lakoin
86 Akonwesi,
Westinniemi
Henric Paldanius
87 Lohilax Lars Hämäläin
88 Lohilax,
Syrjänsari
-
Hendric Sihwonen Cuopio Sokn 16 hyväksytään
89 Syrjänsari,
Melaniemi
Johan Pitkäin kuollut
-
90 Ristawesi -
91 Ristawesi -
Anders Kåpponen Tohmajerfwi Sokn 19 poika jää toistaiseksi
92 Ristawesi Olof Wartiain
93 Ristawesi,
Leppäranda
Petter Metin saa eron
Henric Hardikain Libelitz Sokn 20 nuori renki otetaan
94 Ochtaniemi -
95 Ochtaniemi -
96 Kiukanniemi,
Tusniemi
Olof Räsäin
97 Tusniemi -
98 Tusniemi,
Jurikamäki
-
99 Jurikamäki,
Kartasalo
Petter Huskoin Läppäwirta Sokn kotitilan hoitoon
Christer Itkoin Läppäwirta Sokn 20 otetaan
100 Ukonlax,
Jänissalo
-
101 Jänissalo,
Litmaniemi
Påhl Waroin
102 Litmaniemi,
Worisalo
-
103 Worisalo,
Roikansari,
Putroniemi
Johan Keinoin
104 Putroniemi,
Horsmastenlax,
Wehmersalmi
-
105 Wehmersalmi Matts Kanckuin
106 Walkiamäki -
Elias Pulkin Läppäwirta Sokn 20 poika otetaan
107 Wehmersalmi,
Enonlax
-
108 Enonlax -
Petter Mustonen Cuopio Sokn 20 nuori renki jää toistaiseksi
109 Ritoniemi -
110 Ritoniemi -
111 Ritoniemi,
Metilä
-
112 Metilä,
Ninimäki,
Räsälä
-
113 Räsälä Anders Lippoin
114 Räsälä -
115 Putosmäki -
116 Putsomäki,
Jonianlax
-
117 Reinikala,
Halola,
Leppäwirda
-
118 Konnuslax,
Petronmäki
-
Grels Tuomain Läppäwirda Sokn 19 poika otetaan
119 Petronmäki,
Keinolanmäki
-
Olof Turuin Läppäwirda Sokn 20 poika jää
120 Keinolanmäki,
Samais
-
Johan Hyttinen nuori renki poissa
121 Samais -
122 Samais -
123 Samais -
Olof Wåckolain Läppäwirta Sokn 19 jää
124 Samais,
Hofwila
-
Petter Petterson Kinnuin Läppäwirta Sokn 21 jää
125 Tuppuralamäki,
Hofwila
-
Johan Johanson Wåckolain Läppäwirta Sokn 19 jää
126 Hofwila,
Walkiamäki
Lars Larson Ifwanain poissa

Tiedot

Alkuperäinen katselmusluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittain

© Väinö Holopainen 2015