AlkuSavon rykmenttiMajurin komppaniaVärväysluettelo → 1770

Savon rykmentti: Majurin komppania

Värväysluettelo 7.9.1770 (S:t Michel)

Miehistö

Ruotu Kylä(t) Sotilaan nimi Kotiseutu Ikä Naim. Alkaen Selite Asti Kommentti
1 Soikala,
Wuolingo
Friedrih Sierman 30.6.1763 siirto toiseen ruotuun
Carl Palmfelt 28.2.1769 vapaaehtoinen 1.7.1770 poistettiin
-
2 Kyrkioby,
Kåvala
Jöran Trana __.__.1767 sai eron
-
9 Randakylä,
Rititilä
Gust: Hind: Järnfalt 2_.__.1767 ruotuun 16
And: Palain 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
12 Wuolingo Pehr Paroll 4.2.1763 sai eron
Påhl Ollikain Falkonet 28._.1769 otettiin
16 Liukola Gust: Hind: Jarnfalt 31.3.1769 Juvan komppaniaan
Jonas Pipari 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
24 Parandala,
Liukola,
Wäisälä
Hind: Silfwerklinga 18.5.1766 kuoli
Johan Kufwa 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
26 Hahkala,
Laurikala
Anders Argilander 21.6.1768 lippumieheksi Iisalmen komppaniaan
-
30 Harjuma Jacob Laurikain 6.4.1762 sai eron
Lars Laurikain 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
31 Harjuma Gabriel Ehrn__ vänrikki 1.6.1768 vääpeliksi Everstiluutnantin komppaniaan
Thomas Bengtinen 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
34 Harjuma Johan Isberg 6.4.17__ sai eron
Christer Halin 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
35 Harjuma Staphan Ståhl 10.11.1769 kuoli
Håskå 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan (Eskel Håckains måg)
39 Ihastjerwj Sacris Hurtig 19.5.176_ kuoli
Olof Ollikain Piexemäki 18 gift 7.9.1770 palkkamies
44 Rämälä,
Hirola
Jacob Johan Ska_tzström korpraali 19.8.1767 sai eron
Conrad Wih: Weber 31.12.1769 korpraali Puumalan komppaniasta
46 Hirola,
Norola,
Wuolingo
Carl Gust: Ehrnroth 2.3.1762 korpraaliksi Karjalan eskadroonaan
Gust: Fried: von Krämer 31.3.1769 vapaaehtoinen 13.7.1770 poistettiin
-
49 Hapataipal,
Sosarj,
Wärälä
Hind: Hertz 19.8.1767 sai eron
Michel Ek S:t Michel 20 palkkamies 7.9.1770 ei oteta (tyrä)
Anders Parkin 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
51 Norola Clas Jägerhorn 1.1.1768 Iisalmen komppaniaan
Johan Repoin S:t Michel 27 palkkamies 7.9.1770 ei oteta (pieni)
Jöran Aufwikain S:t Michel 24 ogift 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
54 Rahula,
Norola,
Sosarj
Joh: Rönberg 19.8.1767 sai eron
Anders Siskoin 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
55 Wisulax Pehr Svanström 2.3.1762 sai eron
Adolph Fried: Lindgren _.3.1769 Juvan komppaniasta
59 Hyrylä,
Harjuma
Mårten Finne 19.8.1767 sai eron
-
62 Watila Anders W: Järnefelt 1.7.1768 Iisalmen komppaniaan
Thomas Wärtiläin 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
63 Watila Pehr Pasoin 4.2.1763 sai eron
Mickel Ahoin S:t Michel 15 ogift palkkamies 7.9.1770 ei oteta
Sigfred Wäkimes 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
64 Watila,
Ritilä,
Hahkala
Nils Lunta 4.2.1763 sai eron
Ands Palain 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
70 Wanhamäki Johan Har 19.8.1767 sai eron
Hans Pipaius Karelen 19 ogift palkkamies esitetty ei otettu
Hans Ripati S:t Michel 21 gift 7.9.1770 palkkamies otetaan
76 Matiskala,
Hahkala,
Olkala
Eric Weckman 10.2.1769 kuoli
Matts Torniain 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
77 Tukala,
Petelenlax,
Norola
Lars Låckman 2.3.1762 sai eron
Christer Hämäläin Petard 18.5.1770 palkkamies otettiin
78 Repola,
Pöurö by,
Månikala
Johan Qwick 10.4.1763 kuoli
Johan Peiko? Rask 28.5.1769 palkkamies otettiin
80 Parkila,
Hahkola
Thomas Vidman 19.8.1767 sai eron
Thomas Aufwikain S:t Michel 18 ogift palkkamies 7.9.1769 ei oteta
-
85 Kutamajerfwi Påhl Grönblad 19.8.1767 hylättiin
Anders Wänäläin täydennysmies hylätty
Adam Adamsson Tarfwoin 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
86 Kutamajerwi,
Pollakämäki
Henr: Hall 19.8.1767 sai eron
Anders Andersson Wänäläin Kangasnemi 30 gift 7.9.1770 palkkamies otetaan
90 Håkannemi Thomas Holm 29.1.1770 kuoli
Matts Hockain 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
91 Håhkannemi Jöran Parck 26.3.1770 karkasi
Thomas Hockain 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
104 Wehmais Michel Linnman 4.2.1763 sai eron
Sigfrid Huikå 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
105 Mackåla,
Kufvasmäki
Christer Lax 25.9.1763 kuoli
Johan Orenius 14.2.1769 otettiin
109 Kutamajervi Matts Karel 19.8.1767 sai eron
Christ: Pulliain Kangasnemi 17 7.9.1770 ei oteta
-
113 Synsiö Matts Rätt 29.4.1769 kuoli
Hend: Nåpoin 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
114 Hyrylä,
Pöyhöla
And: Strandman 1.1.1769 ruotuun 94
Matts Pöyhein 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
118 Kaupila,
Häijala,
Murdois
Fried: Lemke 3.12.1768 ylennettiin lippumieheksi
Mårten Tåiwari Kangasnemi 25 7.9.1770 palkkamies otetaan
120 Säppälä,
Kaupila,
Ikola
Joh: Lemke 31.12.1769 korpraaliksi ruotuun 22
Eskel Seppäin 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
122 Reinikala,
Säppälä,
Haukämäki
Isack Kihlberg 19.8.1767 sai eron
Simon Suroin 7.9.1770 ruotumies sisäänkirjoitetaan
124 Wojalax,
Kutamajerwi,
Lusnemi
Matts Pelare 19.8.1767 sai eron
Petter Håckain Brynia 1.4.1769 täydennysmies N:o 90

Tiedot

Alkuperäinen katselmusluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittainVärväysluettelo 1773

© Maija-Liisa Laakso 2018