AlkuSavon ruodutusluettelotIisalmen pitäjä → 1649 nimihakemisto

Iisalmi ruodutusluettelo 1649

Ruodutus- ja väenottoluetteloNihdinlunastusmaksuluetteloVäenottoluettelo

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  C  E  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW  Å 
 -  A  C  E  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW  Å

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Cuåssma Cuåssmasson (Ångiwesi) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Lars Matzsson (Ollickala) [Talolliset] Ruotu 1:Ruod+V (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 16:Ruod+V

Oluff Ollsson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

AAlkuun

Assikainen

Matz Matzsson (Wijtaby) [Talolliset] Ruotu 12:Ruod+V

CAlkuun

Caupinen

Bertill Jönsson [Talolliset] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Cuåssmainen

Brussius Påållsson (PaiuJärff) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V (PaiuJärff) [Talolliset] Väenottoluettelo

Johan Påållsson (PaiuJärff) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Peer (PaiuJärff) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Cålemainen

Eschill (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

EAlkuun

Eschelinen

Eschell Matzsson (KallioJärff) [Talolliset] Ruotu 15:Ruod+V

Pååll Peersson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

HAlkuun

Heiskainen

Anders Larsson (Jumisby) [Talolliset] Ruotu 11:Ruod+V

Lars Peersson (Wijtaby) [Talolliset] Ruotu 12:Ruod+V

Larss [Talolliset] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Hilduinen

Jöns Ollsson (Nerffwenlax) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Michill Larsson (Nerffwenlax) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Nills Michillsson (Nerffwenlax) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V (Nerffwenlax) [Talolliset] Väenottoluettelo

Swen Mårtensson (Nerffwenlax) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Hildunen

Clemet [Talolliset] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Huttiunen

Erich Ollsson (Suenninmäkj) [Talolliset] Väenottoluettelo

Huttuinen

Anders Andersson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Anders Erichsson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 11:Ruod+V

Erich Ollsson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 11:Ruod+V

Hendrich Larsson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Lars Andersson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V (Suenninmäkj) [Talolliset] Väenottoluettelo

Lars Jönsson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Lars Larsson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Lars Ollsson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 11:Ruod+V

Madz Matzsson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Markus Jönsson (Wijtaby) [Talolliset] Ruotu 12:Ruod+V

Peer Andersson (Wijtaby) [Talolliset] Ruotu 12:Ruod+V

Peer Jönsson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Peer Larsson (Wijtaby) [Talolliset] Ruotu 12:Ruod+V

Hyfwärinen

Matz Jacobsson (KallioJärff) [Talolliset] Ruotu 14:Ruod+V

Nills Staffansson (KallioJärff) [Talolliset] Ruotu 14:Ruod+V

Oluff Hendersson (KallioJärff) [Talolliset] Ruotu 14:Ruod+V

Staffan Peersson (KallioJärff) [Talolliset] Ruotu 14:Ruod+V

IAlkuun

Ihannuxinen

Pååll Ihannusson (LambanJärffuj) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Ikåinen

Lars Påållsson (Ollickala) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

JAlkuun

Junduinen

Hendrich (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 16:Ruod+V

Lars (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 16:Ruod+V

Juutinen

Oluff (Salawaby) [Talolliset] Ruotu 11:Ruod+V

KAlkuun

Kaickoinen

Jöns Eschillsson (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 15:Ruod+V

Kaikoin

Jöns Eskillsson (Kiuruwesi) [Talolliset] Väenottoluettelo

Kainorainen

Peer (KallioJärff) [Talolliset] Ruotu 15:Ruod+V

Karakainen

Eschill Jönsson (Pardala) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Katainen

Oluff (Lapwetelänmäkj) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

Kehkoin

Peer Matzsson (Nerkåby) [Talolliset] Ruotu 13:Ruod+V

Kettuinen

Hendrich Påållsson (Walkiamäkj) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Oluff Påållsson (Walkiamäkj) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Peer Larsson (Walkiamäkj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Kiskinen

Peer Philpusson (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 15:Ruod+V

Kiörkäinen

Oluf Peerson [Talolliset] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Kumbulainen

Wijsa [Talolliset] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Kutilainen

Oluff Oluffsson (Pardala) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Kåckarinen

Oluff Ollsson (PaiuJärff) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Kånåinen

Oluff (KallioJärff) [Talolliset] Ruotu 15:Ruod+V

Pååll (KallioJärff) [Talolliset] Ruotu 15:Ruod+V

Kåpåinen

Sigfredh (PaiuJärff) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Kårppi (Ollikainen Kårppi)

Hendrich Persson (Ångiwesi) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Käckåinen

Hendrich (PaiuJärff) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Kähkoin

Anders Ollsson (Salawaby) [Talolliset] Ruotu 11:Ruod+V (Nerkåby) [Talolliset] Ruotu 13:Ruod+V

Lars Larsson (Nerkåby) [Talolliset] Ruotu 13:Ruod+V

Kärckäinen

Jöns Oluffson (KallioJärff) [Talolliset] Ruotu 14:Ruod+V

Oluff Nillsson (HautaJärffuj) [Talolliset] Ruotu 14:Ruod+V (HautaJärffwi) [Talolliset] Väenottoluettelo

Peer Ollsson (HautaJärffuj) [Talolliset] Ruotu 14:Ruod+V

Peer Oluffson (KallioJärff) [Talolliset] Ruotu 14:Ruod+V

Peer Peersson (Häinämäki) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Thomas Oluffson (KallioJärff) [Talolliset] Ruotu 14:Ruod+V

Käriäinen

Anders Madzsson (Nerkåby) [Talolliset] Ruotu 13:Ruod+V

LAlkuun

Lappalain

Thomas Hendersson (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 16:Ruod+V

Lappalainen

Erich (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 16:Ruod+V

Hans Hendersson (Ångiwesi) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

Hendrich Hendersson (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 15:Ruod+V

Lars Olufsson (PaiuJärff) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Lappalainen (Mäki Lappalainen)

Hendrich Larsson (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 16:Ruod+V

Lapueteläinen

Madz Anderson [Talolliset] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Lapweteläin

Påffwell Enwaldsson (Ångiwesi) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Lapweteläinen

Anders Peersson (Pörsänmäki) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Madz Andersson (Lapwetelänmäkj) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

Matz Mårtensson (Lapwetelänmäkj) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Launioinen

Lars Ollsson (Sulkawaby) [Talolliset] Ruotu 13:Ruod+V

Oluff (Sulkawaby) [Talolliset] Ruotu 13:Ruod+V

Launåinen

Lars Ollsson (Sulkawa) [Talolliset] Väenottoluettelo

Lippoinen

Oluff (Häinämäki) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Lippåinen

Mårten (Häinämäki) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

MAlkuun

Mardikainen

Christer Larsson (Ångiwesi) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V (Nerffwenlax) [Talolliset] Väenottoluettelo

Peer Ollsson (Ångiwesi) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

Peer Peerson [Talolliset] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Peer Peersson (Ångiwesi) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

Martikainen

Jacob (Ollickala) [Talolliset] Ruotu 1:Ruod+V

Mäki Lappalainen

Hendrich Larsson (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 16:Ruod+V

Mätäin

Anders Hansson (Häinämäki) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

NAlkuun

Nijrainen

Peer Andersson (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 16:Ruod+V

Niskainen

Anders (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Isak (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Oluff (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Oluff Larsson (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Nissinen

Jöns Jönsson (Nissilä) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Jören (Wijtaby) [Talolliset] Ruotu 12:Ruod+V

Måns Olufsson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Oluff Erichsson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 11:Ruod+V

Nåussiainen

Pååll Ollsson (Sulkawaby) [Talolliset] Ruotu 13:Ruod+V

OAlkuun

Ollikainen

Anders Staffansson (Ollickala) [Talolliset] Ruotu 1:Ruod+V

Jöns Peersson (Ollickala) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Lars Hendersson (Ollickala) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Lars Påållss (Ollickala) [Talolliset] Väenottoluettelo

Lars Påållsson (Ollickala) [Talolliset] Ruotu 1:Ruod+V

Pååll Ollsson (Ollickala) [Talolliset] Ruotu 1:Ruod+V (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V (Suenninmäkj) [Talolliset] Väenottoluettelo

Thomas (Ångiwesi) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

Ollikainen Kårppi

Hendrich Persson (Ångiwesi) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

PAlkuun

Pardainen

Eschill Wijsasson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Hendrich Ifwarsson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 11:Ruod+V

Lars (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Larss Jönson [Talolliset] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Michill Larsson (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 16:Ruod+V (Kiuruwesi) [Talolliset] Väenottoluettelo

Michill Michillsson (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 15:Ruod+V

Peer Larsson (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 16:Ruod+V

Peer Peersson (Jumisby) [Talolliset] Ruotu 11:Ruod+V

Pååll Jönsson (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Pååll Peersson (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 15:Ruod+V

Pardanen

Michiell Ollsson [Talolliset] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Parfwiainen

Peer Påållsson (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Pehkainen

Matz (LambanJärffuj) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Pickarainen

Michill (Pörsänmäki) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Piedikäinen

Hendrich (Sulkawaby) [Talolliset] Ruotu 13:Ruod+V

Lars (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Pietiläinen

Hendrich (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Hendrick (Pielawesi) [Talolliset] Väenottoluettelo

Pyllikas

Anders Andersson (Wijtala) [Talolliset] Väenottoluettelo

Pyllikäs

Anders Anderss: (Wijtaby) [Talolliset] Ruotu 12:Ruod+V

Anders Andersson (Wijtaby) [Talolliset] Ruotu 12:Ruod+V

Pölloinen

Peer Peersson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

RAlkuun

Rautaparda

Anders Jörensson (Pörsänmäki) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Erich Ifwarsson (Pörsänmäki) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Johan Carllsson (Pörsänmäki) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Remexinen

Jöns Jönson [Jöran Pistolekorsin läänitys] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Larss Jönsson [Jöran Pistolekorsin läänitys] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Madz Anderson [Jöran Pistolekorsin läänitys] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Ruåtzalainen

Anders Larsson (Ångiwesi) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Anders Peersson (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V (Pielawesi) [Talolliset] Väenottoluettelo

Nills Peersson (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Ryhäinen

Peer (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Rynäinen

Erich Bertillsson (Ångiwesi) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Oluff (Ångiwesi) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Rynänen

Hindrih Ollssonn [Talolliset] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Rytkäinen

Peer Påållsson (Sulkawaby) [Talolliset] Ruotu 14:Ruod+V

Pååll Andersson (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Ryttkäinen

Hendrich (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Peer (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Peer Påållsson (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Råifwas

Peer Nillsson (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 16:Ruod+V

Råtzalainen

Anders Peerson [Talolliset] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Nillss Peerson [Talolliset] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Röncköj

Anders Andersson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Matz Andersson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Peer Erichsson (Lapwetelänmäkj) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Rönkö

Lars Andersson [Talolliset] Nihdinlunastusmaksuluettelo

SAlkuun

Saikoinen

Michill Michillsson (LambanJärff) [Talolliset] Väenottoluettelo

Saikåin

Michill Michillsson (LambanJärffuj) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Saikåinen

Pååll Michillsson (LambanJärffuj) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Sairainen

Madz (Sulkawaby) [Talolliset] Ruotu 13:Ruod+V

Sichwåinen

Anders (Häinämäki) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Pååll Peersson (Ollickala) [Talolliset] Ruotu 1:Ruod+V

Sighwåinen

Anders (Heinämäkj) [Talolliset] Väenottoluettelo

Silfwenoinen

Thomas Thomasson (Sulkawaby) [Talolliset] Ruotu 13:Ruod+V

Sutinen

Anders Peersson (PaiuJärff) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Nills Andersson (PaiuJärff) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

TAlkuun

Tapainen

Bertill (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 16:Ruod+V

Tenhuinen

Matz Andersson (Sulkawaby) [Talolliset] Ruotu 13:Ruod+V

Tickainen

Peer (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Tijkainen

Hendrich Oluffsson (Wijtaby) [Talolliset] Ruotu 12:Ruod+V

Oluff Ollsson (Wijtaby) [Talolliset] Ruotu 12:Ruod+V

Tirinen

Hendrich Nillsson (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Tockinen

Pååll Hintzasson (Kiuruwesi) [Talolliset] Ruotu 15:Ruod+V

Tofwinen

Madz Michillsson (Salawaby) [Talolliset] Ruotu 11:Ruod+V

Peer Michillsson (Salawaby) [Talolliset] Ruotu 11:Ruod+V

Turuinen

Lars (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Tåssawainen

Lars Påållsson (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Tässawainen

Michill Larsson (Pielawesi) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

UAlkuun

Ullmainen

Christer Ollsson (Wijtaby) [Talolliset] Ruotu 12:Ruod+V

Ulmainen

Jöns Jönssonn [Talolliset] Nihdinlunastusmaksuluettelo

Uttriainen

Bertill (Häinämäki) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Nills Andersson (Häinämäki) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Pååll Eschillsson (Häinämäki) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

VWAlkuun

Wäisäinen

Pååll Peersson (Ångiwesi) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

Staffan (Ångiwesi) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

ÅAlkuun

Ållikainen

Oluff Ollsson (Swänninmäkj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Tässä hakemistossa on yhteensä 188 nimeä

© Väinö Holopainen 2021