AlkuSavon maakirjatJuvan pitäjä1664 → Nimihakemisto

Juva maakirja 1664

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitetun maakirjan sivuihin.


-  A  B  C  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW 
 -  A  B  C  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Anders Bengtsson (Yliwesiby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Falentin Baltzarsson (Ruokolaby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Hind: Hindrichsson (Randoisby): Militie och Crono H:n 149

Jacob Perss: (Koikalaby): Militie och Crono H:n 149

Lars Andersson (Maiwalaby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 157

Michell Erichsson (Lehikolaby): Militie och Crono H:n 153, : Sal: Leutnampt:n Michell Erichsons Frelse 159

Michell Thomasson (Aufwilaby): Militie och Crono H:n 150

Måns Olofsson (Cuosmalaby): Militie och Crono H:n 153

Sigfredh Gustavi (Wechmasby): Militie och Crono H:n 143

Simon Christierni (Taipalby): Militie och Crono H:n 144

Simon Thönisson (Mattilaby): Militie och Crono H:n 147

AAlkuun

Achmöller

Lennart (Järfwenpäby): Militie och Crono H:n 144

Ahoin

Anders Påhlsson (Randoisby): Militie och Crono H:n 149

Madtz Philpsson (Kangasby): Militie och Crono H:n 144

Olof Philipsson (Maralaby): Militie och Crono H:n 149

Pohl (Maralaby): Militie och Crono H:n 149

Aniainen

Hindrich Johansson (Männinmäki): Militie och Crono H:n 143

Antoin

Knut (Soinniemiby): Militie och Crono H:n 148

Aufwinen

Anders Andersson (Aufwilaby): Militie och Crono H:n 150

Madtz Andersson (Mäckiösby): Militie och Crono H:n 148

Madtz Matzon (Aufwilaby): Militie och Crono H:n 150

Nils Olofsson (Aufwilaby): Militie och Crono H:n 150

Per Philipsson (Aufwilaby): Militie och Crono H:n 150

Påhl Påhlsson (Härkäläniemiby): Militie och Crono H:n 147

Aufwoinen

Simon Persson (Soinniemiby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

BAlkuun

Baranof

Clas Johan: Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Bengtinen

Påhl Påhlsson (Worilaxby): Militie och Crono H:n 150

Branof

Clas Johan (Pittkälaxby): Militie och Crono H:n 150

Brennerfelt

Mårten: Sal: Wälb: Mårten Brennerfeltz frelse 160

CAlkuun

Caipainen

Påhl Brusiusson (Maiwalaby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 157

Caipin

Grels (Remojerfwiby): Militie och Crono H:n 154

Caupinen

Lars Larsson (Näringzby): Militie och Crono H:n 152

Condiain

Hindrich Erichsson (Kaihumäki): Militie och Crono H:n 143

Knut Philipsson (Maiwalaby): Militie och Crono H:n 152

Cosoin

Eskel (Hietajerfwiby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 157

Lars (Hietajerfwiby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 157

Cuossma Muiku

Per Madtzon (Näringzby): Militie och Crono H:n 152

Cuossmain

Grels Jacobsson (Lomalaby): Militie och Crono H:n 147

Hindrich Staffansson (Maiwalaby): Militie och Crono H:n 152

Madtz Johansson (Cuosmalaby): Militie och Crono H:n 153

Simon (Dito Poihasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Cuossmainen

Jöns Grelsson (Maiwalaby): Militie och Crono H:n 152

Måns Olofsson (Cuosmalaby): Militie och Crono H:n 152

FAlkuun

Frost

Hindrich Larsson (Hietajerfwiby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 157

GAlkuun

Grabbe

Berent Mårtensson (Männinmäki): Militie och Crono H:n 143

HAlkuun

Haikarain

Henrich Jönsson (Haikaralaby): Militie och Crono H:n 149

Haloin

Lars Michelsson (Kaskisby): Militie och Crono H:n 146

Haloinen

Per Michelsson (Halolaby): Militie och Crono H:n 149

Per Sigfredsson (Härkäläby): Militie och Crono H:n 146

Påhl Persson (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Hamuin

Anders Hansson (Liefwoilaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Hamuinen

Olof Jacobsson (Ollikalaby): Militie och Crono H:n 151

Harmain

Christer (Lautialaby): Militie och Crono H:n 147

Hindrich Andersson (Kiskiläniemiby): Militie och Crono H:n 147

Matz Hindersson (Yliwesiby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Påhl Påhlsson (Höytyenby): Sal: Wälb: Mårten Brennerfeltz frelse 160

Hattzoin

Lars (Wechmasby): Militie och Crono H:n 143

Hatzoin

Michell (Wechmasby): Militie och Crono H:n 143

Påhl (Ollikalaby): Militie och Crono H:n 151

Heilainen

Johan Persson (Yliwesiby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Nils Olofsson (Maiwalaby): Militie och Crono H:n 152

Påhl Nilsson (Yliwesiby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Heinoin

Olof Larsson (Laukalaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Per Påhlsson (Laukalaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Simon (Paiusalmiby): Militie och Crono H:n 149

Heinoinen

Hindrich Simonsson (Paiusalmiby): Militie och Crono H:n 149

Lars Olofsson (Heinolaby): Militie och Crono H:n 150

Olof Nilsson (Heinolaby): Militie och Crono H:n 150

Herrain

Christer Hindersson (Laukalaby): Militie och Crono H:n 145

Hirfwoin

Per Frantzson (Wårenmaby): Militie och Crono H:n 155

Hulkoin

Anders Thomss:n (Paloisby): Militie och Crono H:n 146

Hulkoinen

Anders Larsson (Paloisby): Militie och Crono H:n 146

Huttuin

Jöns Jonsson (Randoisby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 157

Hyfwoin

Olof Olofsson (Kettulaby): Militie och Crono H:n 144

Hyfwäin

Per (Rångalaby): Militie och Crono H:n 145

Hyfwärinen

Erich Olofsson (Rångalaby): Militie och Crono H:n 145

Hyfwöin

Hindrich (Kettulaby): Militie och Crono H:n 144

Hyttinen

Per Olofsson (Knutilaby): Militie och Crono H:n 153

Håtain

Cuossman (Jokelaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Håttinen

Johan Cuossmansson (Håttilaby): Militie och Crono H:n 147, (Håttilaby): Sal: Leutnampt:n Michell Erichsons Frelse 159

Hämelain

Nils Nilsson (Tuchkalaby): Wälb: Jöns Rosensmittz frelse 159

Hämäl:

Per (Pohiasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Hämälain

Anders Erichsson (Pelkiläby): Militie och Crono H:n 146

Lars Samuelsson (Knutilanmäkiby): Militie och Crono H:n 153

Olof Persson (Murdoisby): Militie och Crono H:n 152

Samuel Cnutsson (Knutilanmäkiby): Militie och Crono H:n 153

Hämälainen

Jöns Jönsson (Murdoisby): Militie och Crono H:n 152

Hämäläin

Hindrich Jönsson (Näringzby): Militie och Crono H:n 151

Knut Hindersson (Murdoisby): Militie och Crono H:n 152

Michell Johansson (Cuossmala): Wälb: Jöns Rosensmittz frelse 159

Per Persson (Dito Poihasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Hännin

Christer Madtzson (Hänniläby): Militie och Crono H:n 155

Hänninen

Staffan Olofsson (Maiwalaby): Militie och Crono H:n 152

Härkain

Thomas Olofsson (Härkäläby): Militie och Crono H:n 146

Härkainen

Per Eskielsson (Pelkiläby): Militie och Crono H:n 146

Per Nilsson (Randoisby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 157

Härkäin

Eskell Olofsson (Murdoisby): Militie och Crono H:n 152

Hindrich Johansson (Kaislajärfwiby): Militie och Crono H:n 148

Madtz Madtzon (Härkäläniemiby): Militie och Crono H:n 147

Per (Härkäläby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 157

Påhl Påhlsson (Härkäläby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 157

Sigfredh Persson (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Härkäinen

Anders Påhlsson (Näringzby): Militie och Crono H:n 152

Per Persson (Härkäläby): Militie och Crono H:n 145

Höfwöin

Madt (Remojerfwiby): Militie och Crono H:n 154

Hötylein

Madtz (Höytenby): Militie och Crono H:n 154

Hötyläin

Per Abramsson (Höytenby): Militie och Crono H:n 154

Hötyläinen

Jacob Andersson (Höytenby): Militie och Crono H:n 154

IAlkuun

Ihalain

Anders Andersson (Ollikalaby): Militie och Crono H:n 151

Ikoin

Christer Hansson (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Hans Bengtsson (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Madtz Påhlsson (Wårenmaby): Militie och Crono H:n 155

Madtz Staffansson (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Ille

Johan (Höytenby): Militie och Crono H:n 154

Immoin

Thomas Johansson (Surniemiby): Militie och Crono H:n 145

Immoinen

Per Persson (Kangasby): Militie och Crono H:n 144

Inginen

Olof Olofsson (Tuchkulaby): Militie och Crono H:n 153

JAlkuun

Jakoinen

Hindrich Persson (Wechmasby): Militie och Crono H:n 144

Jarainen

Påhl Olofsson (Näringzby): Militie och Crono H:n 152

Jurfwain

Knut (Remojerfwiby): Militie och Crono H:n 154

KAlkuun

Kachköin

Lars (Pohiasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Michell (Pohiasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Kainulain

Bertill (Pattalaby): Militie och Crono H:n 144

Eskell Sigfredsson (Koikalaby): Militie och Crono H:n 150

Kaipoinen

Per Larsson (Randoisby): Sal: Leutnampt:n Michell Erichsons Frelse 159

Kallinen

Madtz Påhlsson (Kilpolaby): Militie och Crono H:n 154

Keistinen

Påhl Persson (Soppelaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Kettuin

Anders Andersson (Hietajerfwiby): Militie och Crono H:n 148

Lars Madtzon (Hietajerfwiby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 157

Per (Hietajerfwiby): Militie och Crono H:n 148, (Aufwilaby): Militie och Crono H:n 150

Kettuinen

Mårten Persson (Hietajerfwiby): Militie och Crono H:n 148

Olof Jönsson (Hietajerfwiby): Militie och Crono H:n 148

Kilpoin

Jören Jörensson (Kilpolaby): Militie och Crono H:n 154

Kilpoinen

Christer Mårtensson (Kilpolaby): Militie och Crono H:n 154

Kiskin

Gorgorius Erichsson (Kiskiläniemiby): Militie och Crono H:n 147

Olof Persson (Håttilaby): Sal: Leutnampt:n Michell Erichsons Frelse 159

Kiskinen

Bertill Michelsson (Kiskiläby): Militie och Crono H:n 146

Erich Michelsson (Kaskisby): Militie och Crono H:n 146

Hindrich Hindersson (Warpaisenrandaby): Militie och Crono H:n 145

Johan Påhlsson (Kiskiläniemiby): Militie och Crono H:n 147

Lars Johansson (Wäijäläby): Militie och Crono H:n 146

Nils Grelsson (Kaskisby): Militie och Crono H:n 146

Nils Olofsson (Kaskisby): Militie och Crono H:n 146

Kisskinen

Michell Philpusson (Wechmasby): Militie och Crono H:n 143

Kittuinen

Lars Olofsson (Yliwesiby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Kituin

Per (Pohiasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Kiukas

Jöns Andersson (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Lars Erichsson (Karkiamaby): Militie och Crono H:n 155

Kiäriäinen

Per Persson (Pulkilaby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Kontin

Anders (Hietajerfwiby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 157

Kossmain

Oloff (Pohiasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Kotilainen

Thomas Olofsson (Soinniemiby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Kuckoin

(Pohiasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Kuckoinen

Hindrich Larsson (Pohiasby): Militie och Crono H:n 148

Kuifwalain

Olof (Pohiasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Kupsain

Påhl Hindersson (Kiskiläniemiby): Militie och Crono H:n 147

Kurckin

Peer (Karkiamaby): Militie och Crono H:n 155

Kårhoinen

Eskell Olofsson (Yliwesiby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Jören Hansson (Yliwesiby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Kächköin

Madtz (Pohiasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Matz Hindersson (Dito Poihasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Olof Michelsson (Dito Poihasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Oloff (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Kämälain

Nils (Mäckiösby): Militie och Crono H:n 148

Nilss Michelsson (Mäckiösby): Militie och Crono H:n 148

Kämäläin

Eskiell Staffansson (Mäckiösby): Militie och Crono H:n 148

Kärkäin

Larss Persson (Haikaralaby): Militie och Crono H:n 149

Kärkäin Mullj

Per Påhlsson (Näringzby): Militie och Crono H:n 151

LAlkuun

Laitinen

Johan Andersson (Kassintaipalby): Militie och Crono H:n 148

Staffan Johansson (Ahola): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 157

Lakoinen

Per Larsson (Kiskiläniemiby): Militie och Crono H:n 147

Lambain

Jöns Michelsson (Wårenmaby): Militie och Crono H:n 155

Påhl Påhlsson (Wårenmaby): Militie och Crono H:n 155

Lambainen

Olof Persson (Ollikalaby): Militie och Crono H:n 151

Lambinen

Jören Persson (Maiwalaby): Militie och Crono H:n 152

Oloff Persson (Kilpolaby): Militie och Crono H:n 154

Lamminen

Påhl Larsson (Wechmasby): Militie och Crono H:n 144

Lamoinen

Lars Larsson (Surniemiby): Militie och Crono H:n 145

Langoinen

Per Jönsson (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Lapweteläin

Madtz (Ollikalaby): Militie och Crono H:n 151

Laukain

Peer Erichsson (Laukalaby): Militie och Crono H:n 145

Lautiainen

Lars Persson (Lautialaby): Militie och Crono H:n 147

Lefwoin

Oloff Påhlsson (Liefwoilaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Per Andersson (Liefwoilaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Lehikoin

Johan (Lehikolaby): Militie och Crono H:n 153

Madtz (Lehikolaby): Militie och Crono H:n 153

Lehikoinen

Jören Påhlsson (Lehikolaby): Militie och Crono H:n 153

Leinoin

Michell (Wårenmaby): Militie och Crono H:n 155

Leinoinen

Lars Persson (Wårenmaby): Militie och Crono H:n 155

Madtz Persson (Remojerfwiby): Sal: Leutnampt:n Michell Erichsons Frelse 159

Leskin

Anders (Näringzby): Militie och Crono H:n 152

Hindrich (Pattalaby): Militie och Crono H:n 145

Leskinen

Anders Jönsson (Leskeläby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 157

Anders Persson (Wijsalaby): Militie och Crono H:n 149

Jöns Hindersson (Leskeläby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 157

Madtz Johansson (Leskeläby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 157

Wijsa Persson (Wijsalaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Liefwoin

Jöns Jönsson (Liefwoilaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Lijmatainen

Olof Jacobsson (Yliwesiby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Lilliesköld

Erich Jesperson: Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Limatain

Madtz Andersson (Hietajerfwiby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 157

Lipsain

Jöns (Lipsalaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Påhl (Lipsalaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Lipsainen

Påhl Påhlsson (Lipsalaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Lomain

Michell (Lomalaby): Militie och Crono H:n 147

Lukoinen

Per Månsson (Tuchkulaby): Militie och Crono H:n 153

Längin

Jöns Andersson (Teiwalaby): Militie och Crono H:n 150

Länginen

Jöns Jönsson (Teiwalaby): Militie och Crono H:n 150

Längäin

Anders Jönsson (Koikalaby): Militie och Crono H:n 150

MAlkuun

Marain

Johan (Koikalaby): Militie och Crono H:n 149

Jöns Månsson (Maralaby): Militie och Crono H:n 149

Lars (Pohiasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Madtz (Koikalaby): Militie och Crono H:n 149

Michell (Koikalaby): Militie och Crono H:n 150

Måns Påhlsson (Maralaby): Militie och Crono H:n 149

Påhl (Koikalaby): Militie och Crono H:n 149

Marainen

Per Månsson (Koikalaby): Militie och Crono H:n 149

Mardikainen

Olof Persson (Wechmasby): Militie och Crono H:n 143

Per Larsson (Kaihumäki): Militie och Crono H:n 143

Martikain

Madtz Persson (Wårenmaby): Militie och Crono H:n 155

Martin

Ifwar (Randoisby): Militie och Crono H:n 149

Michell Erichsson (Randoisby): Militie och Crono H:n 149

Simon (Randoisby): Militie och Crono H:n 149

Martinen

Påhl Johansson (Randoisby): Militie och Crono H:n 149

Mondoin

Christer Hansson (Ruokolaby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Muiku

Per Madtzon (Näringzby): Militie och Crono H:n 152

Muiku (Cuossma Muiku)

Per Madtzon (Näringzby): Militie och Crono H:n 152

Mukoin

(Tuchkulaby): Militie och Crono H:n 153

Mullj

Per Påhlsson (Näringzby): Militie och Crono H:n 151

Mullj (Kärkäin Mullj)

Per Påhlsson (Näringzby): Militie och Crono H:n 151

Mustoin

Nils (Koikalaby): Militie och Crono H:n 150

Mustoinen

Anders Thomasson (Koikalaby): Militie och Crono H:n 150

Lars Thomasson (Hatzolaby): Militie och Crono H:n 151

Muttulain

Johan Johansson (Järfwenpäby): Militie och Crono H:n 144

Thomas Isaksson (Kangasby): Militie och Crono H:n 144

NAlkuun

Narinen

Lars Thomasson (Pohiasby): Militie och Crono H:n 148

Thomas Grelsson (Randoisby): Militie och Crono H:n 149

Narring

Thomas Andersson (Wårenmaby): Militie och Crono H:n 155

Nasaken

Jacob: Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 157

Neula

Lars Påhlsson (Lehikolaby): Militie och Crono H:n 153

Peer Påhlsson (Pylkäläby): Militie och Crono H:n 154

Nissinen

Frantz Hindrichsson (Kangasby): Militie och Crono H:n 144

Lars Mårtensson (Wårenmaby): Militie och Crono H:n 155

Nopinen

Per Hansson (Kaikoilaby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Noppoin

Hindrich (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Per Madtzon (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Noroin

Påhl Madtzson (Pohiasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Nulpoin

Lars Mårtensson (Ollikalaby): Militie och Crono H:n 151

Nulpoinen

Påhl Larsson (Ollikalaby): Militie och Crono H:n 151

Näring

Caupi (Näringzby): Militie och Crono H:n 152

OAlkuun

Oikarain

Per Olofsson (Teiwalaby): Militie och Crono H:n 151

Oikarinen

Per Philpusson (Wårenmaby): Militie och Crono H:n 155

Oinoinen

Madtz Mårtensson (Kettulaby): Militie och Crono H:n 144

Ollikain

Lukas Christersson (Ollikalaby): Militie och Crono H:n 151

Måns (Ollikalaby): Militie och Crono H:n 151

PAlkuun

Pardain

Jöns (Lomalaby): Militie och Crono H:n 147

Lars (Summalaby): Militie och Crono H:n 147

Olof (Soinniemiby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Thomas Johansson (Summalaby): Militie och Crono H:n 147

Pardainen

Jacob Johansson (Summalaby): Militie och Crono H:n 147

Olof Persson (Soinniemiby): Militie och Crono H:n 148

Parkinen

Anders Persson (Yliwesiby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Pasainen

Johan Andersson (Maralaby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 157

Michell Larsson (Kaihumäki): Militie och Crono H:n 143

Pasoin

Jöns Månsson (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Paunoin

Johan Madtzon (Rångalaby): Militie och Crono H:n 145

Madtz Olofsson (Narilaby): Militie och Crono H:n 155

Pawilain

Hindrich Blasiusson (Knutilanmäkiby): Militie och Crono H:n 153

Jacob Påhlsson (Remojerfwiby): Militie och Crono H:n 154

Nils (Remojerfwiby): Militie och Crono H:n 154

Pawilainen

Per Larsson (Cuosmalaby): Militie och Crono H:n 153

Pedikäin

Jöns (Näringzby): Militie och Crono H:n 151

Jören Jörensson (Ollikalaby): Militie och Crono H:n 151

Madtz Madtzon (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Påhl Madtzon (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Thomas Madtzon (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Pekurin

And: (Pekurilaby): Militie och Crono H:n 154

Anders (Pohiasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Pekurinen

Mårten Staffansson (Pekurilaby): Militie och Crono H:n 154

Olof Staffansson (Remojerfwiby): Militie och Crono H:n 153

Pelgin

Hindrich Persson (Härkäläby): Militie och Crono H:n 146

Pernoin

Johan (Liefwoilaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Pettyinen

Anders Christersson (Pättiläby): Militie och Crono H:n 144

Pijk

Madtz Nilsson (Poikolaby): Militie och Crono H:n 144

Pispain

Påhl (Jokelaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Pistohl Smedh

Madtz Thomasson (Ingiläby): Militie och Crono H:n 153

Pohanien

Eskll Nilsson (Karkiamaby): Militie och Crono H:n 155

Puhakainen

Per Matzon (Hietajerfwiby): Militie och Crono H:n 148

Pulkain

Per Mårtensson (Haikaralaby): Militie och Crono H:n 149

Pulkin

Anders (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Bengt (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Pulkinen

Anders Bengtsson (Pulkilaby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Eskell Påhlsson (Ahola): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 157

Jöns Bengtsson (Pulkilaby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Per Johansson (Pulkilaby): Militie och Crono H:n 153

Påhl Persson (Pulkilaby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Purhoin

Johan Michelsson (Soinniemiby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Lars Larsson (Purhola): Militie och Crono H:n 147

Purhoinen

Lars Persson (Purhola): Militie och Crono H:n 147

Putkuin

Hendrich (Kaihumäki): Militie och Crono H:n 143

Puttkoin

Hindrich Andersson (Kilpolaby): Militie och Crono H:n 154

Puttoin

Bertill Madtzon (Hatzolaby): Militie och Crono H:n 151

Pylkäin

Christer Clemetsson (Pylkäläby): Militie och Crono H:n 154

Pärnäin

And: (Laukalaby): Militie och Crono H:n 145

Erich (Laukalaby): Militie och Crono H:n 145

Madtz Persson (Laukalaby): Militie och Crono H:n 145

Pärnäinen

Oloff Madtzon (Matilaby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Pölkin

Anders (Pelkiläby): Militie och Crono H:n 146

Hind: (Pelkiläby): Militie och Crono H:n 146

Pölläin

Lars Eskelsson (Pöllelaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Pöndin

Lars Månsson (Wechmasby): Militie och Crono H:n 143

Pöndinen

Måns Månsson (Matilaby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Pöyhoin

Anders Andersson (Karkiamaby): Militie och Crono H:n 155

Eskell Andersson (Karkiamaby): Militie och Crono H:n 155

RAlkuun

Randoin

Lars (Kaskisby): Militie och Crono H:n 146

Rasain

Andrers (Ollikalaby): Militie och Crono H:n 151

Markus (Randoisby): Militie och Crono H:n 149

Per Michelsson (Rasalaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Rasainen

Madtz Michelsson (Matilaby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Rautiain

Hans (Laukalaby): Militie och Crono H:n 145

Remoin

Abram Hindersson (Remojerfwiby): Militie och Crono H:n 154

Dawidh Andersson (Remojerfwiby): Militie och Crono H:n 154

Remoinen

Johan Hindersson (Remojerfwiby): Militie och Crono H:n 154

Rimi

Olof (Tuchkalaby): Wälb: Jöns Rosensmittz frelse 159

Rimpi

Anders (Wechmasby): Militie och Crono H:n 143

Ollj (Remojerfwiby): Militie och Crono H:n 154

Per (Näringzby): Militie och Crono H:n 152, (Remojerfwiby): Militie och Crono H:n 154

Per Madtzon (Kangasby): Militie och Crono H:n 144

Påhl Mårtensson (Surniemiby): Militie och Crono H:n 145

Roikoin

Lars Larsson (Haikaralaby): Militie och Crono H:n 149

Rokolain

Per Andersson (Mietiläby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Rosennou

Reinhåldt (Wechmasby): Militie och Crono H:n 143

Rosensmitt

Jöns: Wälb: Jöns Rosensmittz frelse 159

Ruokoin

Eskell (Soinniemiby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Ruokolain

Michell Persson (Ruokolaby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Ruokolainen

Hans Hansson (Ruokolaby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Lars Andersson (Ruokolaby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Ruotzalain

Johan Hansson (Kaskisby): Militie och Crono H:n 146

Ryhäinen

Påhll Persson (Männinmäki): Militie och Crono H:n 143

Rång

Mårten Mårtensson (Surniemiby): Militie och Crono H:n 145

Rångain

Madtz (Warpaisenrandaby): Militie och Crono H:n 145

Rångainen

Hindrich Hindersson (Rångalaby): Militie och Crono H:n 145

Jören Erichsson (Rångalaby): Militie och Crono H:n 145

Per Johansson (Immoilaby): Militie och Crono H:n 145

Råpoin

Madtz Påhlsson (Karkiamaby): Militie och Crono H:n 155

Råppoinen

Per Påhlsson (Näringzby): Militie och Crono H:n 152

Räisäinen

Madtz Olofsson (Hatzolaby): Militie och Crono H:n 151

SAlkuun

Safwolain

Thomas (Pohiasby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Schadewitz

Matthias (Kilpolaby): Militie och Crono H:n 154

Seijland

Anders Grelsson (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Per Jönsson (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Silf:rarm

Gustaff Erichsson (Remojerfwiby): Militie och Crono H:n 153

Smedh (Pistohl Smedh)

Madtz Thomasson (Ingiläby): Militie och Crono H:n 153

Sockoinen

Hindrich Persson (Yliwesiby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Solki

Madtz Nilsson (Tuchkulaby): Militie och Crono H:n 153

Soppoin

Hindrich Johanssonn (Soppelaby): Sal: Wälb: Jacob Nasakens frelse 158

Soria

Lars Månsson (Soinniemiby): Militie och Crono H:n 148

Suikoinen

Olof Andersson (Pohiasby): Militie och Crono H:n 148

Surman

Hinrich: Ryttmestaren Wälb: Hinrich Surmans frelse 159

Sutar

Mårten (Wechmasby): Militie och Crono H:n 143

TAlkuun

Taipall

Olof Andersson (Taipalby): Militie och Crono H:n 144

Tarfwain

Lars Mårtensson (Wårenmaby): Militie och Crono H:n 155

Tarkiain

Eskell Cuosmansson (Näringzby): Militie och Crono H:n 151

Madtz Staffansson (Worilaxby): Militie och Crono H:n 150

Tarkiainen

Hindrich Persson (Soinniemiby): Militie och Crono H:n 148

Jöns Jönsson (Cuosmalaby): Militie och Crono H:n 153

Nils Johansson (Hatzolaby): Militie och Crono H:n 151

Tarwain

Anders Påålsson (Narilaby): Militie och Crono H:n 155

Teifwain

Nils Madtzon (Teiwalaby): Ryttmestaren Wälb: Hinrich Surmans frelse 159

Teifwainen

Anders Olofssonn (Teiwalaby): Militie och Crono H:n 151

Teiwain

Michell Michelsson (Teiwalaby): Ryttmestaren Wälb: Hinrich Surmans frelse 159

Tenhuin

Lars (Mäckiösby): Militie och Crono H:n 148

Tenhuinen

Olof Larsson (Mäckiösby): Militie och Crono H:n 148

Terroin

Olof Hansson (Surniemiby): Militie och Crono H:n 145

Tirroinen

Per Hansson (Pattalaby): Militie och Crono H:n 144, (Patalaby): Wälb: Jöns Rosensmittz frelse 159

Tirän

Per Michelsson (Soinniemiby): Wälb: Erich Jesperson Lilliesköldz Frelse 156

Toijoinen

Madtz Madtzon (Pittkälaxby): Militie och Crono H:n 150

Tolfwainen

Per Persson (Yliwesiby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 161

Tuchkulainen

Madtz Påhlsson (Tuchkulaby): Militie och Crono H:n 153

Turakain

Olof (Turakalaby): Militie och Crono H:n 152

Turakainen

Olof Olofsson (Hatzolaby): Militie och Crono H:n 151

Oloff Persson (Turakalaby): Militie och Crono H:n 152

UAlkuun

Uckoin

Thomas Brussiusson (Pattalaby): Militie och Crono H:n 144

Ulmain

Anders (Kettulaby): Militie och Crono H:n 144

VWAlkuun

Wachwoin

Olof Andersson (Pohiasby): Militie och Crono H:n 148

Wachwoinen

Bengt Persson (Ollikalaby): Militie och Crono H:n 151

Wanhainen

Johan Johansson (Remojerfwiby): Militie och Crono H:n 154

Wasarain

Per Andersson (Kaskisby): Militie och Crono H:n 146

Wenäläin

Mårten (Mäckiösby): Militie och Crono H:n 148

Wenäläinen

Olof Isacksson (Näringzby): Militie och Crono H:n 152

Westerinen

Anders Persson (Wechmasby): Militie och Crono H:n 143

Wäijäinen

Per Sigredsson (Wäijäläby): Militie och Crono H:n 146

Wäisäinen

Eskell Eskelsson (Ollikalaby): Militie och Crono H:n 151

Wänein

Påhl Madtzon (Pittkälaxby): Wälb: Clas Johan Baranofz frelse 160

Wänäinen

Påhl Persson (Tuchkulaby): Militie och Crono H:n 153

Wätain

Johan Hendersson (Tyrimäkiby): Militie och Crono H:n 146

Wätäinen

Jacob Persson (Håttilaby): Militie och Crono H:n 147

Johan Jacobsson (Summalaby): Militie och Crono H:n 147

 

Tässä luettelossa on 398 nimeä

Sivut kylittäin

© Maija-Liisa Laakso 2021