AlkuSavon ruodutusluettelotJuvan pitäjä → 1649 nimihakemisto

Juva ruodutusluettelo 1649

Ruodutus- ja väenottoluetteloRuodutuksesta poissaolleetVäenottoluettelo

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  C  F  H  I  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW  Å 
 -  A  C  F  H  I  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW  Å

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Bengdt Cuåssmasson (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Bengdt Peersson (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Berendt Mårtensson [Ratsastalot] Ruotu 16 Pieksämäki:Ruod+V

Jacob Persson [Ratsastalot] Ruotu 11:Ruod+V

Jören Larsson (Mändyis) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Lars Marthini (Kaihumäkj) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

AAlkuun

Achtiainen

Hendrich (Wehmas) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Afwuinen

Peer (Affwuila) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Anttoinen

Knut (Soiniemj) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Assilainen

Johan [Ratsastalot] Ruotu 11:Ruod+V

CAlkuun

Cuossmainen Lillj

Johan (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Cuåssmainen

Hendrich Staffansson (Maiffwala) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

Johan (Hietajärff) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V (Wechmas) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Matz (Hietajärff) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

Peer (Cuåssmala) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Cåndiain

Peer [Ratsastalot] Ruotu 11:Ruod+V

FAlkuun

Fråsti

Lars (Hietajärff) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

HAlkuun

Halinen

Nills [Ratsastalot] Ruotu 11:Ruod+V

Hamuinen

Anders [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Jacob (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Lars Jacåbsson (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V (Wechmas) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Hatzoinen

Hemmingh (Hatzola) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Lars (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Michill (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Mårten (Wehmas) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Heinåinen

Lars [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Peter [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Simon [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Hirfwoinen

Peer (Wuårenmäkj) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Hirfwåinen

Matz Hansson (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Huttuinen

Jöns [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Hyfweinen

Peer (Hyfwelä) [Talolliset] Ruotu 1:Ruod+V

Hämäläin

Knut [Ratsastalot] Ruotu 11:Ruod+V

Peer (Murdois) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Hämäläinen

Erich (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Erich Jönsson (Kilpåla) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V (Kilpola) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Jöns (Kilpåla) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

Jöns Nillsson [Ratsastalot] Ruotu 11:Ruod+V

Jöns Nilsson [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Nills [Ratsastalot] Ruotu 11:Ruod+V

Peer (Pohias) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Samsson (Knutilanmäkj) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Härkä

Peer Påållsson (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Härkäinen

Nills [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Peeter [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Påffwall [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Höytyläinen

Madz Cuåssmasson (Hyötyis) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

IAlkuun

Ihalainen

Anders (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Ihalembin

Jören [Ratsastalot] Ruotu 11:Ruod+V

Immoin

Oluf (Immola) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Immoinen

Thomas (Suurniemi) [Talolliset] Ruotu 1:Ruod+V

Ingin

Hans (Wuårlax) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

KAlkuun

Kerfwinen

Hendrich (Håttila) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Kettuinen

Anders (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Peer (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Kijskinen

Oluff Hendersson (Wehmas) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Oluff Persson (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Peer Ollsson (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Pååll (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Kiuckainen

Staffan [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Kupsa

Anders (Kupsala) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Kurikainen

Peer (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Peer Jönsson (Karkiama) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Kåifwistå

Christer [Ratsastalot] Ruotu 11:Ruod+V

Kånsti

Anders (Wehmas) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Kärkj

Sigfredh Peersson (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

LAlkuun

Laaskoinen

Anders [Ratsastalot] Ruotu 11:Ruod+V

Lamainen

Brussius (Ingilä) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Christer (Hännilä) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Oluff (Kupsala) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Lambainen

Jöns Michellsson (Wuårenmäkj) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Lars (Karkiama) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Mårten (Wuårenmäkj) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Peer (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Lapweteläin

Lars [Ratsastalot] Ruotu 16 Pieksämäki:Ruod+V

Lapweteläinen

Peer [Ratsastalot] Ruotu 11:Ruod+V

Lehikåinen

Brussius (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Leinåinen

Peer (Wuårenmäkj) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Peer Jönsson (Wuårenmäkj) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Leskinen

Anders [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Hendrich [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Oluff [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Peer Hendersson [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Peeter [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Lewoinen

Oluff [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Peer Andersson [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Lillj

Johan (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Lillj (Cuossmainen Lillj)

Johan (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Lipsainen

Nills [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Luukoinen

Peer [Ratsastalot] Ruotu 11:Ruod+V

Längä

Jöns (Teifwala) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

MAlkuun

Marttinen

Pååll (Randois) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

Merda

Hendrich (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 11:Ruod+V

Mustasuu

Michill (Pohias) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V (Pohias) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Mustasuu (Wätäinen Mustasuu)

Michill (Pohias) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V (Pohias) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Mustoin

Anders Thomasson (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Mustonen

Nills (Mustola) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

NAlkuun

Narinen

Anders (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Näringh

Lars Cauppisson (Wehmas) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

OAlkuun

Oikarinen

Jöns (Hyötyis) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V (Hyötys) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Lars (Remojärffwj) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Ollikainen

Hendrich (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

PAlkuun

Paiainen

[Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Pardainen

Jöns (Hyfwelä) [Talolliset] Ruotu 1:Ruod+V

Paunoinen

Peer [Ratsastalot] Ruotu 16 Pieksämäki:Ruod+V

Pekurinen

Anders (Mäköis) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V

Pelkinen

Anders Andersson (Pelkilä) [Talolliset] Ruotu 1:Ruod+V (Pelkiläby) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Lars Larsson (Pelkilä) [Talolliset] Ruotu 1:Ruod+V

Pennoinen

Oluff (Wehmas) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Putkinen

Hendrich (Kaihumäkj) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Pylckeinen

Clemet (Pylckilä) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Oluff (Pylckilä) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Pylckäinen

Bertill (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Påssa

Lars Jörensson (Järffuenpä) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Pätyinen

Christer Andersson (Kaihumäkj) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Pölläinen

Oluff [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Pöxäinen

Anders Andersson (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 11:Ruod+V

Peer Madzsson (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 11:Ruod+V

RAlkuun

Rasainen

Peeter [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Rautiainen

Hans (Lauckala) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Rimpi

Peeter Madzsson (Kangankylä) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Rimppi

Matz (Kangankylä) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Michill And:n (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Peer [Ratsastalot] Ruotu 16 Pieksämäki:Ruod+V

Peer Madzsson (Kangankylä) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Rysse

Isack (Turackala) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Råckainen

Lars (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Rångain

Mårten (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Rångainen

Johan (Immola) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Matz Jönsson (Suurniemi) [Talolliset] Ruotu 1:Ruod+V

Räisko

Peer (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

SAlkuun

Smedh

Thomas (Wuårlax) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Staffanainen

Madz [Ratsastalot] Ruotu 11:Ruod+V

Suickåin

Nills (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 9:Ruod+V

Sålki

Nills (Pylckilä) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Såpainen

Johan [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Peeter [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

TAlkuun

Tarfwainen

Påfwell (Narila) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V

Tarkiainen

Cuåssma (Cuåssmala) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Hendrich Cuåssmass (Cuåssmala) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Hendrich Cuåssmasson (Cuåssmala) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Teifwain

Oluff (Teifwala) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Tenhuinen

Lars Ollsson [Ratsastalot] Ruotu 16 Pieksämäki:Ruod+V

Oluff (Mäköis) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V (Mäköis) [Talolliset] Ruodutuksesta poissaolleet

Staffan (Mäköis) [Talolliset] Ruotu 4:Ruod+V (Mäköis) [Talolliset] Ruodutuksesta poissaolleet

Tuhkulainen

Oluff (Pylckilä) [Talolliset] Ruotu 6:Ruod+V

Turakain

Oluff (Turackala) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

UAlkuun

Ulmainen

Oluff (Kettula) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

VWAlkuun

Wechmainen

Nills (Wehmas) [Talolliset] Ruotu 7:Ruod+V (Wechmas) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Wenäläinen

Anders (Wehmas) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Hendrich Andersson (Wehmas) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V (Wechmas) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Mårten [Nassokinin läänitys] Ruotu 1 Nassokin:Ruod+V

Wihawainen

Peer (Mändyis) [Talolliset] Ruotu 2:Ruod+V

Wäisäinen

Eschill (Hatzola) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V

Wänäinen

Peer (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 8:Ruod+V

Wätäin

Hendrich [Ratsastalot] Ruotu 11:Ruod+V

Wätäinen

Jacob (Suurniemj) [Talolliset] Ruotu 10:Ruod+V

Wätäinen Mustasuu

Michill (Pohias) [Talolliset] Ruotu 3:Ruod+V (Pohias) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

ÅAlkuun

Åikarinen

Oluff (Hångala) [Talolliset] Ruotu 5:Ruod+V

Tässä hakemistossa on yhteensä 159 nimeä

© Maija-Liisa Laakso 2021