AlkuSavon rykmenttiIisalmen komppaniaKatselmus → 1804

Savon rykmentti: Iisalmen komppania

Pääkatselmus 25.6.1804 (Mikkelin Malmi)

Miehistö

Ruotu Kylä(t) Sotilaan nimi Kotiseutu Ikä Palv.v. Naim. Jalkaa Tuumaa Alkaen Selite Asti Syy
1 Wiando,
Ångivesi
Anders Alm orten 35 15 gift 5 9
2 Jyngäniemi,
Leppälax
Petter Udd orten 30 5 ogift 5 9
3 Leppälax Petter Tihl orten 46 27 gift 5 8
4 Wäisälänmäki Lars Kåst orten 41 25 gift 5 10
5 Mardikala Tobias Stålt orten 44 14 gift 5 9
6 Pörsänmäki Gabriel Harden ogift
7 Pörsänmäki Anders Öhrn orten 39 15 gift 5 8
8 Pörsänmäki Esaias Dart 15.6.1801 erotettiin
Påhl Kat Lanz orten 22 3 ogift 5 7 1/2 16.9.1801 täydennysmies 7/8
9 Pörsänmäki Ambrosius Pard orten 39 10 gift 5 8 1/2
10 Leppälax Johan Friedr Molander
11 Lappwetelä Lars Tagg 15.6.1801 erotettiin
Petter Lomm 16.9.1801 palkkamies 30.5.1802 pyysi eroa
Johan Mickoin Long Cuopio 28 1 gift 6 1 30.5.1802 täydennysmies 11/12
12 Lappwetelä,
Lambajärwi
Påhl Ruda Kuopio 42 14 gift 5 8 1/4
13 Löytynmäki Petter Snäck orten 49 31 gift 5 8
14 Löytynjärfwi,
Karjala,
Pajumäki
Petter Kåck Cuopio 40 14 gift 5 8
15 Pjelawesi,
Lappwetelä
Hemming Norm Pjexämäki 38 gift 5 5
16 Taipal Samuel Hård 24.12.1803 kuoli
Abraham Tenhuin Tålt orten 35 1 ogift 5 8 1/2 31.1.1804 täydennysmies 15/16
17 Taipal,
Kotanemi
Adam Nögd orten 41 gift 5 11 1/4
18 Lammassalo,
Kuiwaniemi
Gustaf Lang orten 34 ogift 5 9
19 Lammassalo,
Varaslax
Påhl Lund Kuopio 42 12 gift 5 9
20 Waraslax Matts Tall orten 46 2_ gift 5 7 1/2
21 Heinämäki Adolf Aminoff 15.4.1803 erotettiin
Anders Voris Wård Österbotten 22 1 ogift 5 9 1/2 15.4.1803 täydennysmies 21/22
22 Heinämäki,
Varaslax
Eric Engdahl 30.4.1802 erotettiin
Petter Karfvin Kalm Cuopio 25 7 ogift 6 30.7.1802 täydennysmies 22/23
23 Heinämäki,
Lefnänemi,
Lambajerfvi
Gustaf Frisk orten 48 23 gift 5 7
24 Lambajärfvi Olof Holm 15.6.1801 erotettiin
Lars Woris Sund Österbotten 33 4 gift 5 9 16.9.1801 täydennysmies 23/24
25 Lambajärfvi Jacob Hult orten 34 _ gift 5 5
26 Ruotamäki,
Pahkamäki
Henric Backman Wasa 41 _ gift 5 9 1/2
27 Rotanmäki,
Rotanlax
Eric Svensk orten 59 32 gift 5 4 1/2
28 Joh. Sylv: Jdström varusmestari
29 Hapajärvi Joh: Henr Skottman 31.3.1804 sai eron
Johan Skottman orten 19 ogift 5 7 1/2 31.3.1804 palkaton mies
30 Hapajärvi Petter Huus orten 49 15 1/2 gift 5 8 1/2
31 Hapajärvi,
Kiuruvesi
Petter Hack orten 50 28 gift 5 6 3/4
32 Kiuruvesi Nils Steen orten 34 14 gift 5 5 1/4
33 Kiuruvesi Joseph Järn 15.6.1801 sai eron
Eric Lax Tavastehus 43 23 ogift 6 16.9.1801 täydennysmies 33/34
34 Kiuruvesi,
Salmijärvi,
Sulkava
Petter Tuus orten 41 16 gift 5 6 1/2
35 Sulkava Mårten Ferm Kuopio 39 1_ ogift 5 9
36 Sulkava Berndt Elias Paldani Österbotten
37 Sulkava,
Tommonmäki
Thimoteus Raad 13.4.1804 kuoli
-
38 Tommonmäki,
Niemisjärvi,
Joutsnjemi
Anders Nilsson 28.5.1801 kuoli
Aug: Molander 16.6.1801 palkaton mies 15.4.1803 erotettiin
Johan Paldanius Pass Österbotten 33 14 gift 5 9 1/2 15.4.1803 täydennysmies 37/38
39 Joutsnjemi,
Rytky,
Sulkava
Michel Ek Österbotten 40 6 1/2 gift 5 10
40 Rytky,
Kalljojärfvi
Henric Borg Österbotten 39 4 3/4 gift 5 8
41 Kalljojärfwi Henric Nisk Österbotten 39 13 gift 5 6 1/2
42 Kalliojerfwi Adam Jaan 16.8.1802 ruotuun 67
Anders Smed Österbotten 38 13 gift 5 7 16.8.1802 täydennysmies 41/42
43 Kalljojärfwi,
Nemisjärfvi
Joseph Raam 15.6.1801 hylättiin
Lars Kähköin Spets orten 25 3 gift 5 8 16.9.1801 täydennysmies 43/44
44 Nemisjärvi,
Kåivujärvi
Eric Tvist orten 39 3_ gift 5 8 1/2
45 Kalljojärvi Henric Kask orten 41 gift 5 8 1/2
46 Njemisjärfvi Johan Sijk orten 29 5 1/2 ogift 5 8
47 Hautajärfvi Påhl Frid orten 36 13 3/4 gift 5 7
48 Hautajärfvi Staffan Ung orten 25 5 1/2 ogift 5 9
49 Kåskis,
Åsmangi,
Remexelä
Petter Remm orten 34 7 gift 5 9
50 Remexelä Påhl Plump orten 40 5 1/2 gift 5 9
51 Lupuve,
Näländö
Mats From 15.6.1801 hylättiin
Gabr: Strömberg 16.9.1801 täydennysmies 51/52 9.11.1802 kuoli
Henric Bovilan Boll orten 26 2 ogift 5 7 1/2 7.12.1802
52 Lupuve Clemens Tjock orten 36 14 gift 5 8 1/2
53 Lupuve,
Kiuruvesi,
Hajais
Henric Lapp orten 29 6 1/2 ogift 5 4 25.6.1804 hylättiin
54 Hajaistaipal,
Hajais
Josua Cajan orten 34 12 gift 5 7 1/2
55 Wehmasjärvi,
Porowesi,
Idensalmi
And: Gust: Savander lippumies
56 Vehmasjärvi,
Idensalmi
Påhl Trast orten 36 _ gift 5 10
57 Idensalmi Samuel Lo orten 35 15 gift 5 7
58 Idensalmi,
Pardala,
Heinajärvi
Fredric Asp ruotumies 18.6.1801 esitti miehen tilalleen
Esaias Hellberg St Michel 33 3 ogift 5 9 18.6.1801 palkkamies
59 Pardala Erich Wijn orten 49 31 gift 5 9 1/4 25.6.1804 saa eron
60 Valkiamäki Jacob Björklund Kuopio 26 6 gift 5 8 1/2
61 Valkiamäki Carl Henric Aminoff 16.8.1802 ruotuun 95
Adam Jaan 16.8.1802 lippumies
62 Valkiamäki,
Veremäjärvi
Olof Stielck orten 44 26 gift 5 8
63 Veremäjärvi Eskil Wigg orten 27 5 1/3 gift 5 7
64 Veremäjärvi Johan Good orten 36 16 gift 5 10
65 Valkiamäki,
Salahme
Joh: Bovilan orten 44 5 1/3 gift 5 5
66 Salahme,
Martisenjärvi
Olof Häick orten 39 5 ogift 5 5
67 Martisenjärwi,
Nissilä
Petter Raak orten 33 19 gift 5 9
68 Nissilä Gustaf Jung orten 23 13 ogift 5 7
69 Nissilä,
Kaupila
Ambrosius Id 15.6.1801 erotettiin
Staffan Hoij Asp orten 35 15 gift 5 8 16.9.1801 täydennysmies 69/70
70 Kaupila Matts Sparf orten 39 16 gift 5 8 1/4
71 Sukeva Petter Spik Sotkamo 38 14 gift 5 6 1/4
72 Sukeva,
Svänimäki,
Ryhälämäki
Georg Skytt orten 30 8 ogift 5 9
73 Ryhälänmäki,
Svänimäki
Hemming Pall 15.6.1801 erotettiin
August Strömberg Berg orten 31 11 gift 5 11 16.9.1801 täydennysmies 73/74
74 Svännimäki Petter Ulf orten 41 18 gift 5 11 25.6.1804 saa eron
75 Svännimäki Petter Mann orten 30 6 ogift 5 11
76 Sångajärfvi Påhl Song orten 33 16 ogift 5 11
77 Sångajärfvi Dafvid Damm orten 35 16 gift 6 1
78 Sångajärfvi,
Pörsämäki,
Toivacko
-
79 Hapajärfvi Samuel Eld orten 41 21 ogift 5 4 1/2
80 Päsmäri,
Hajais,
Laka
Petter Herd orten 48 25 gift 5 5 1/4 25.6.1804 saa eron
81 Wehmasjärfvi Påhl Fiehr orten 46 27 gift 5 10 1/4 25.6.1804 saa eron
82 Sutela Aron Haar Jorois 46 25 gift 5 7
83 Sälevä,
Kårpijärfvi
Carl Fick orten 34 12 gift 5 9
84 Jumis Johan Gran orten 30 7 ogift 5 8 1/2
85 Kilpisari,
Rutacko
Gustaf Fredric Järnefell 24.5.1804 Kuopion komppaniaan
-
86 Jumis,
Warpais
Samuel Kain orten 33 15 gift 5 4
87 Jumis Michel Bohm 25.8.1801 kuoli
Petter Bohm orten 18 ogift 5 8 23.3.1802 palkkamies
88 Nerko,
Nemisjärfvii,
Ssavelaä
Samuel Knall 1.7.1801 poistettiin
Herman Neiglick Leppäwirta 24 3 ogift 5 7 1.7.1801 palkaton nuorukainen
89 Pätäjärvi,
Oinasjärvi
Henric Röök orten 25 4 1/3 ogift 5 9 1/2
90 Rutacko Michel Kraft Österbotten 46 18 gift 5 6 3/4 25.6.1804 saa eron
91 Rutako Nils Föör Torne 55 15 gift 5 9 25.6.1804 saa eron
92 Rutako,
Jockis
93 Wita Henric Torn orten 31 8 ogift 5 8 1/2
94 Kilpisarii,
Käriänsarii
- 30.6.1801
Olof Hynnyin Hyyr orten 25 5 ogift 5 7 30.6.1801 täydennysmies 93/94
95 Kilpisari Mårten Kleen orten 29 7 gift 5 8 1/2 25.6.1804 saa eron
96 Kilpisari,
Palois
Michel Fihl 23.5.1802 kuoli
Carl Henric Aminoff 16.8.1802 vapaaehtoinen
97 Palois Joseph Flinck orten 41 13 1/3 gift 5 7 1/2
98 Ulmala Staffan Falck orten 44 19 gift 5 7 1/2
99 Ulmala Johan Palm Randasalmi 34 15 gift 5 9 1/2
100 Ulmala Matts Reen Randasalmi 42 15 gift 5 7
101 Ulmala,
Kivisto
Eric Pihl Österbotten 41 16 gift 5 6 1/2
102 Ulmala,
Nerko
Johan Räiss orten 46 28 gift 6 -
103 Ulmala,
Käriänsaari,
Nerko
Staffan Duus orten 35 16 gift 5 11 1/3
104 Nerko Johan Skierm orten 49 31 gift 5 11 25.6.1804 saa eron
105 Nerko Abraham Ståhl 15.6.1801 erotettiin
Hjob Nevalain Dierf orten 28 2 2/3 gift 5 8 1/2 16.9.1801 palkkamies
106 Nerko,
Ollickala
Johan Åberg Leppävirta 48 20 ogift 5 8 1/2
107 Ollickala Nils Trygg Österbotten 37 10 gift 5 8 1/2
108 Ollickala Henric Laak 15.6.1801 hylättiin
Adolf Aminoff 16.9.1801 palkaton aatelismies 15.4.1803 erotettiin
Johan Skärm Glaad orten 29 5 ogift 6 1 1/2 15.4.1803 täydennysmies 107/108
109 Ollickala Henric Rask orten 38 14 gift 5 8 1/2
110 Ollickala Petter Mark orten 41 18 1/4 gift 5 7
111 Ollickala,
Sutela
Henric Röör orten 45 25 gift 5 8
112 Sutela Olof Nord orten 37 15 ogift 5 11 1/2
113 Sutela,
Rokoisen
Fredric Storm 21.12.1802 kotitilan hoitoon
Christian Föör Storm orten 20 1 1/2 ogift 5 9 21.12.1802 palkkamies
114 Luckarila Jacob Torsk orten 33 13 gift 5 9
115 Luckarila,
Koppola,
Pajujärfvi
Petter Pomp Ryssland 41 14 gift 5 8 1/2
116 Pajujärfvi,
Koppola
Jonas Täck Christina 36 18 gift 5 6 1/2
117 Pajujärvi Dafvid Elf Idensalmi 28 5 1/2 ogift 5 7 1/2
118 Pajujärfvi,
Kivisto
Anders Hielm orten 29 11 gift 5 8
119 Karfvasalmi Matts Nätt Leppävirta 34 13 gift 5 7 1/2
120 Karfvasalmi,
Alapitkä,
Niemismäki
Lars Gåpå orten 44 14 gift 5 7
121 Mikajärfvi,
Narvanlax,
Karfvasalmi
Henric Abel 15.6.1801 erotettiin
Matts Parfviain Skiön Leppävirta 26 3 gift 5 10 1/2 16.9.1801 palkkamies
122 Mikajärvi,
Narvanlax
Ifvar Höök Cuopio 26 6 1/2 gift 5 7
123 Narvanlax,
Tölfvä
Carl Torst: Tavast varusmestari
124 Ångivesi,
Alapitkä
Eric Alt Österbotten 38 4 1/2 gift 5 9 1/4

Esikunta

Jakopalkka Sotilaan nimi Arvo Alkaen Selite Asti Syy
kapteeni Carl Fredric Tavast Major med Capitains lön
luutnantti Eric Adolf Orbinski Primair Löitnant
vänrikki Carl Johan Orbinski Capitain med Fändricks lön
Gustaf von Gerdten Lieutenante med Värjg Fändricks löln
vääpeli Conrad Eric Weber Lieutenante med Fältväbels lön
kersantti Gregori Zachrisson Aminoff Fändrick med Sergeants lön
lippumies Carl Magnus von Fieandt Fändrick med Förare lön
katselmuskirjuri Carl Brusin Munsterskrifvare
majoittaja Mårten Henr Costjan Fältväbel med Fouriers lön
varusmestari Lars Idström Sergeant med Rustmästare lön
Anders Gust: Savander Förare med Corporals lön
Carl Torsten Tavast Rustmästare med Corporals lön
Godthard Vilh: Järnefelt Rustmästare med Corporals lön
Johan Henr: Skottman Sergeant med Rote lön 31.3.1804 pyysi eroa
Adam Jaan Förare med Rote lön
Gustaf Fredric Järnefelt Fourier med Rote lön 24.5.1804 Kuopion komppaniaan
Johan Sylvester Idström Rustmästare med Rote lön
1. rumpali Petter Trogen Första Trumslagare 15.8.1801 sai eron
Petter Becker Första Trumslagare 15.8.1801
2. rumpali Jacob Björklund Andra Trumslagare
huilisti - Pipare

Tiedot

Alkuperäinen katselmusluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittainRuotutalotKatselmus 1801Katselmus 1809

© Väinö Holopainen 2019