AlkuSavon rykmenttiKuopion komppaniaPalkat → Ruotutalot 1795

Savon rykmentti: Kuopion komppania

Ruotutalot: pääkatselmus 1795

102030405060708090100110120

Ruotu Kylä Talollinen
1 Putussalmi Jacob Hyvarin
Eric Hyvarins Encka
Ritisenlax Härads Höfd: Fabritius
2 Sotkanniemi Lars Kinnunen
Abraham Krögare
Hirvimäki Petter Korhonen
3 Lars Wänäläin
Hildulanlax Apotekaren Långhålm
Pellosmäki Capitain Aminoff
4 Eric Jutilain
Wähmasmäki Johan Savolain
Lars Lilja
5 Vehmasmäki Christer Korhoin
Matts Laitins Encka
Eskell Airaxin
6 Abraham Jutilain
Christer Korhoin
Lars Tihoin
7 Olof Airaxin
Samull Kackin
Eric Savolain
8 Airaxela Petter Christ Son Airaxin
Petter Olofs son Airaxin
Jöran Airaxin
9 Punnomäki Johan Kolemain
Pål Karhuin
Petter Pursiain
10 Petter Lydikain
Christer Karhuin
Soinlax Lars Pursiain
11 Hans Niskain
Ivar Kuckoin
Salamain Tihoin
12 Kuivanemi Matts Karhuin
Christer Karhuin
Kartula Petter Wanikain
13 Zachris Huttuin
Anders Koskin
Thobias Wanikain
14 Johan Huttunen
Johan Knutinen
Witataipal Mårten Eskelin
15 Lydickäla Hasn Eskelinen
Petter Eskelinen
Hakulila Olof Karhuin
16 Petter Karhuin
Kaislastenlax Anders Lappvätälain
Rytky Petter Korhoin
17 Anders Mömmö
Haminalax Anders Roinin
Capit: von Wright
18 Johan Hoffren
Capitain von Wright för 2:ne Hemman
19 Adam Korhoin
Cuopio By Koljola hemman
Savilax Majoren och Ridd: Lode
20 Savisari Henric Paldani Encka
Julkula Capellans Bohl
Niuvannemi Sergeant Argillander
21 Kähvo Johan Zacheus
Matts Vänäin
Julkula Kapelans Bohl
22 Wänälä Michell Wänäin
Hirvilax Petter Eskelin
Anders Radikain
23 Kåivusalmi Salamon Savolain
Anders Taskin
Michell Wänäin
24 Vänälä Pål Wänäin
Eric Kröger
Eric Wanikains E:a
25 Hirvilax Ivar Leinonen
Thomas Läskinen
Pål Wenäläin
26 Pål Linduin
Lamberila Petter Kåponen
Niemis Lars Korhoin
27 Petter Tirckoin
Riutais Lars Korhoin
Utrialanlax Thomas Tåloin
28 Knutila Michell Knutin
Lars Knutin
Knut Knutin
29 Kåivulax Thomas Huskoin
Tallas Petter Mähöin
Lars Heickins E:a
30 Matts Åvaskain
Olof Karhuin
Johan Karhuin
31 Leinolanlax Pål Rönga
Pål Leinonen
Savilax Majoren och Ridd: Lode
32 Kurolanlax Olof Eskelin
Ivar Ruotsalain
Ing: Gust Costiander
33 Matts Radikain
Matts Wänäin
Hans Eskelin
34 Hans Tuofvin
Tuovilanlax Petter Ruotsalain
Adam Myckäin
35 Petter Tuofvin
Pål Röngä
Tobias Tuofvin
36 Tuovilanlax Jacob Husso
Johan Ruskain
Hatala Nils Hujanen
37 Johan Myckäin
Lars Pitkäin
Henric Hatain
38 Petter Kimminge
Halola Isack Paldanius
Adam Karhuin
39 Anders Ruotsalain
Christer Korhoin
Capitain Tavast
40 Capitain Tavast för 2:ne hemman
Hans Myckäin
41 Petter Karhuin
Tavinsalmi Aron Hoffren
Lars Ruskain
Hoff Sec. von Burghausens arf:
Pål Tåppinen
42 Hof Secret: von Burghausens arfvingar för Trenne hemman
Petter Husso
43 Kärmetlax Pål Jauhiain
Lars Rautiain
Thomas Hyttinen
44 Henric Radikain
Petter Radikain
Petter Julkuin
45 Matts Rissain
Anders Räsäin
Christer Julkuin
46 Christer Lapväteläin
Thomas Jäskeläin
Johan Wätäin
47 Hamula Michell Toifvain
Jöran Pardain
Ivar L:s. Julkuin
48 Ivar Vänäin
Johan Vänäin
Hans Jäskeläin
49 Henric Wanikain
Pöljä Knut Wänäin
Adam Mjetin
50 Lars Mjetin
Ivar Tåifvain
Ivar Savolain
51 Pöljä Jacob Kejonen
Kasurila Jöran Lackoin
Pål Päckarin
52 Kasurila Henric Ruskain
Petter Tåifvain
Zachris Knutin
53 Petter Knutin
Probsten Molander för 2:ne hemman
54 Aron Holander
Räima Abram Argillander
Petter Lappvätäläin
55 Hackarala Mårten Wartiain
Anders Lydikäin
Ristavesi Pål Wartiain
56 Hackarala Pål Pitkain
Petter Hackarain
Capitain Lagerborg
57 Svän Hackarain
Rissala Kong: Räntm: Edbom
Johan Rissain
58 Rissala Kong: Räntm: Edbom
Mårten Rissain
Pål Rissain
59 Gabriel Rissains Encka
Jännevirta Johan Hämäläin
Jöran Hämäläin
60 Punnomäki Pål Kartunen
Gabriell Hoffren
Tåifvala Pål Läskinen
61 Tåifvala Henric Toivain
Lars Pitkäin
Jännevirta Olof Hardikain
62 Johan Hardikain
Henric Haloin
Sjkajervi Bruks Hemman
63 Jännevirta Eric Niskain
Pål Niskain
Ryönä Anders Titins Encka
64 Wehkalax Olof Hardikain
Murdolax Lars Wänäin
Henric Hämäläin
65 Ryönä Petter Kekäläin
Lars Wätäin
Johan Boman
66 Petter Hyvärin
Pelonnemi Anders Häickin
Henric Häickin
67 Petter Heickin
Olof Hyvärins Encka
Petter Hämäläin
68 Kåtasalmi Pål Toifvain
Johan Savolain
Olof Toifvain
69 Murdolax Kong: Räntmäst: Edbom
Piexä Olof Hardikain
Petter Heickin
70 Johan Hardikain
Johan Savolain
Haluna Matts Kockoin
71 Haluna Michel Kockoin
Thomas Heickin
Sängimäki Eric Pitkäin
72 Thomas Pitkäin
Matts Rissain
Karaslax Henric Ruskain
73 Petter Pitkäin
Gabriel Kekäläin
Petter Tihoin
74 Olof Ruskain
Kåivumäki Ivar Hämäläin
Reitiä Lars Vänäin
75 Urimalax Johan Ruotsalain
Olof Kockoin
Kärsämäki Lieutenant Engdahl
76 Keyritty Olof Korhoin
Lieutenant Engdahl
Probsten Agander
77 Suojerfvi Lars Korhoin
Anders Hara
Olof Ahonen
78 Sojerfvi Petter Korhoin
Olof Korhoin
Anders Ahoin
79 Palonurmi Anders Kainulain
Vuotjärvi Olof Hardikain
Anders Läskinen
80 Hipanlax Pål Anderson Pasanen
Pål Pålsson Pasanen
Pål Pålsson Pasanen
81 Syvari Eric Pirinen
Nilsiä Jöran Savolain
Johan Rissain
82 Nilsiä Anders Taskin
Pål Taskin
Petter Kuosmain
83 Hipanlax Thomas Rissain
Henric Savolain
Vähkalax Johan Rissain
84 Pål Wartiain
Akonvesi Staffan Hämäläin
Michel Hilduin
85 Ristavesi Jacob Hätinen
Olof Räsänen
Ingenieur Callonius
86 Wastinnemi Lars Pettersson Wartiain
Thomas Hackarains E:a
Akonvesi Matts Hardikain
87 Låhilax Matts Mattsson Hackarain
Matts Larsson Hackarain
Majoren och Ridd: Lode
88 Olof Holopain
Syriänsari Matts Rissain
Pål Andikain
89 Anders Smålander
Melanemi Bertill Tuofvin
Casper Pitkäin
90 Ristavesi Matts Parviain
Henric Möncköin
Anders Foudilain
91 Olof Kåpåins Encka
Olof Heickin
Christer Wartiain
92 Ristavesi Henric Vätäin
Gabriel Kekäläin
Staffan Vänäin
93 Pål Wartiain
Olof Mjetin
Leppäranda Nils Nissinen
94 Octannemi Matts Mjetin
Michell Mjetin
Olof Mjetin
95 Salamon Mjetin
Petter Smålander
Michell Holopain
96 Kiukannemi Matts Mustoin
Tusnemi Johan Mjetin
Nils Wätäin
97 Eric Wätäin
Eric Hyvarin
Nils Smålander
98 Petter Mjetin
Matts Kåpoin
Jurickamäki Michel Räsäin
99 Jurickamäki Pål Hyvarin
Anders Räsäin
Kartasalo Michell Ivanain
100 Ukonlax Michell Hilduin
Jöran Hilduin
Jänissalo Aganders arfvingar
101 Petter Smålander
Ivar Smålander
Litmanemi Magnus Keinain
102 Bertill Hardikain
Olof Mjetin
Wuorisalo Michell Pälkoin
103 Krigs: Comiss: Modens E:a
Roikansari Matts Ihalain
Puttronemi Olof Mjetin
104 Chlem: Holopain
Horstenmalax Anders Happoin
Wehmersalmi Kyrckoherden Porthan
105 Wehmersalmi Johan Mjetin
Olof Kåpon
Anders Kåistin
106 Leppavirta Sokn Walkiamäki Matts Ivanain
Bertill Ivanain
Lars Kockoin
107 Cuopio Sokn Wehmersalmi Kyrckoherden Porthan
Olof Holopain
Änonlax Petter Heiskain
108 Olof Lippoin
Lars Tuomain
Pål Tuomain
109 Ritonemi Olof Andikain
Anders Möncköin
Chlemens Holopain
110 Henric Tuomain
Henric Holopain
Pål Mjetin
111 Befallningzman Lundgrens E:a
Mjetilä Anders Mjetin
Michel Mjetin
112 Mjetilä Olof Mjetin
Ninimäki Olof Möncköin
Räsälä Olof Räsäin
113 Sigfrid Möncköin
Matts Kanckuin
Johan Kåistin
114 Olof Pakarin
Jöran Mähöin
Anders Foutilain
115 Putusmäki Petter Hilduin
Ivar Turuin
Pål Soinins Encka
116 Lars Pustin
Juonianlax Clemens Soinin
Cuopio By Pastoratet
117 Leppävirta Sohn Reinickala Johan Karfvoin
Halola Bertill Torfvin
Läppäsalo Vicr Länsman Strömman
118 Konnuslax Befallningman Krogerus
Pettromäki Olof Torfvin
Fändrich Buchts arf:r
119 Petter Karfvoin
Keinalanmäki Anders Haloin
Anders Holopain
120 Samais Nils Hardikain
Petter Torfvin
Keinalanmäki Petter Nuppoin
121 Samais Anders Haloin
Eskell Pardain
Matts Tuomain
122 Bertill Oxman
Lars Knutin
Henric Pispain
123 Staffan Savolain
Johan Sawolain
Sergiant Argillander
124 Samais Chlemens Karfvoin
Chlemens Kauhain
Huovila Pål Itkonen
125 Tuppuralanmäki Eric Keinoin
Petter Kinnuin
Huofvila Pål Räsänen
126 Tuppuralanmäki Lars Savolain
Bertill Kauhain
Walkiamäki Pål Toifvain

Lähde: Pääkatselmus 1795

NimetKatselmukset

© Väinö Holopainen 2020